BOEKEN 43 sterk toenam. Vanaf 1750 trok de land bouw aan. Vanuit Engeland nam de vraag naar graan toe, Zeeuws-Vlaande ren werd de graanschuur van Zeeland." De tweede grote verandering betrof de politiek. Den Haag werd het bestuurs centrum, en Zeeuwse belangen bij bij voorbeeld de handel met Indië werden stelselmatig genegeerd. In de landspoli- tiek ging de adel een rol van betekenis spelen. „Maar Zeeland had geen oude adel met grootgrondbezit en vooraan staande politieke functies", concludeert Jeanine Dekker in haar nawoord. Dat Willem I nog snel wat Oranjegetrouwe Zeeuwse families in de adelstand ver hief, mocht niet baten. Zeeland werd van een gewest dat op het wereldtoneel acteerde, een provincie die vooral naar zichzelf ging kijken. Net als in veel andere regio's kwam er veel aandacht voor eigen klederdracht en tra ditie. Goed Zeeuws, goed rond. Daar kan een mens best tevreden mee zijn. rekening nam, „beschouwden zijn over plaatsing naar Zeeland als een 'werkelij ke disgrace doordien Zeeland een pro vincie van veel minder gewicht is'. Zee land telde slechts de helft van de inwo ners van Noord-Brabant. Deze overplaat sing illustreert op rake wijze hoe margi naal de positie van Zeeland was gewor den. In het nieuwe Nederland had een voormalig generaliteitsland meer aan zien dan het op een na machtigste ge west uit de oude Republiek." Generaliteitsland... Na de Vrede van Munster in 1648 werden drie grensre gio's als generaliteitslanden aangewe zen: Limburg, Brabant en het latere Zeeuws-Vlaanderen. Die gebieden wer den rechtstreeks door de Staten-Gene- raal bestuurd, en mochten zelf geen ver tegenwoordigers naar het landsbestuur afvaardigen. Vandaar ook de aparte bena ming: Zeeuws-Vlaanderen werd tot 1795 Staats-Vlaanderen genoemd. Pas na het vertrek van de Fransen werd het ge bied in 1814 officieel bij de provincie Zeeland gevoegd. Dat is de reden dat er volgend jaar een bijzonder eeuwfeest wordt gevierd: Zeeland bestaat pas twee eeuwen in de huidige omvang. De hoop dat er na 1814 iets van de oude handelsvoorspoed terug zou keren, bleef lang levend. De opening van het nieuwe havenkanaal van Middelburg in 1817 bracht veel vlagvertoon en konink lijk bezoek, maar de eerste Oostindië- vaarder liep wel meteen vast. De Fran sen hadden in 1795 voor vrije vaart op Antwerpen gezorgd en daarmee een pij ler onder de Zeeuwse economie wegge slagen. Antwerpen, en ook Rotterdam, trokken vrijwel alle economische ha ven- en handelsactiviteiten naar zich toe. Middelburg en Vlissingen kwamen niet meer in dat verhaal voor. Ook de aanleg van het kanaal van Terneuzen naar Gent bracht in eerste instantie geen economische bedrijvigheid: Gent profiteerde, in Terneuzen bleef het stil. Voor de aanleg van de Zeeuwse spoor lijn naar Vlissingen werd in 1846 conces sie verleend. De daadwerkelijke aanleg liet nog bijna 25 jaar op zich wachten, vooral omdat Antwerpen en Rotterdam allesbehalve meewerkten, leanine Dekker: „Zeeland maakte in de ze periode een transformatie door. Het belang van de stedelijke economie nam af, terwijl het belang van het platteland Het belang van de stedelijke economie in Zeeland nam af, ter wijl het belang van het platte land sterk toenam. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 ZEELAND 1700-1850 1702: overlijden stadhouder Wil lem III, begin stadhouderloos tijd perk, oproer in Zeeuwsè steden. 1747: inval Fransen in Staats-Vlaanderen, oproer in Zeeuwse steden, herstel stadhou derschap, stadhouder Willem IV. 1751: stadhouder Willem V. 1787: oproeren tegen patriotten. 1794: inval Fransen in Staats- Vlaanderen. 1795: Bataafse Republiek. 1798: formele beëindiging soeve reiniteit gewest Zeeland. 1810: inlijving bij het Franse kei zerrijk. 1814: provincie Zeeland in het Ko ninkrijk der Nederlanden, het voor malige Staats-Vlaanderen komt bij Zeeland. 1830: Belgische Opstand. 1848: grondwetsherziening Thorbecke. Geschiedenis van Zeeland, deel 3, 1700-1850 - onder redactie van Jeanine Dek ker. Uitgeverij WBooks, gebonden, 352 pag., tot 1 januari 29,95 euro, daarna 34,95 euro. Jeanine Dekker presenteert deel III in een ge sprek met PZC-verslaggever Jan van Damme: zaterdag 9 november om 10.30 uur in de Dr- vkkery Middelburg. 30 OKT T/M 9 NOV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99