We zijn toe aan het derde deel van de Geschiedenis van Zeeland. De periode 1700-1850, over het verlies van allure. 45 42 BOEKEN Zit u ook al een jaar naar een half gevulde boe- kencassette te kijken - een mooie box waarin plaats is voor vier kloe ke delen met de integra le Geschiedenis van Zee land1. Dan is er goed nieuws. Gisteren werd in Zierikzee het derde deel gepre senteerd. Met die aflevering erbij krijgt de cassette al een goed gevuld aanzicht. Nu nog een klein halfjaar, als we het 200-jarig bestaan van de provincie vie ren, dan kan ook deel vier erin worden geschoven. En is een voor Zeeland luis terrijk project afgerond. Op deze pagina richten we ons op de ka kelverse derde aflevering van de Geschie denis van Zeeland. Het eerste deel loopt van de prehistorie tot 1550, het tweede deel van 1550 tot 1700. Deel drie beslaat de periode 1700 tot 1850. Jeanine Dek ker was in dit geval de eindredacteur van dienst. Zij is zelfstandig historisch onderzoeker en als adviseur volkscul tuur verbonden aan de Stichting Cultu reel, Erfgoed Zeeland. Enig idee waaraan we moeten denken in de Scheldedelta na 1700? Economi sche neergang, pruiken, leegloop, ar moede - dat clichébeeld zorgde ervoor dat de 18e en 19e eeuw lange tijd niet in trek waren bij historici en het grote pu bliek. Daar is de laatste dertig jaar veran dering in gekomen. Als we in de huidi ge tijd al van mening zijn dat de storm achtige ontwikkeling van internet onze samenleving op haar grondvesten doet trillen, hoe denkt u dan dat onze voor ouders naar hun maatschappij hebben gekeken. In de anderhalve eeuw waar over we het nu hebben, van 1700 tot 1850, veranderde Zeeland van een soeve rein gewest met Middelburg, Vlissingen en Zierikzee als bloeiende handelsste den, in een marginaal gewest waar de landbouw de boventoon ging voeren. Nederland werd in 1814 een eenheids staat, waarin het Zeeuwse bestuur - net als alle andere provinciebesturen - on dergeschikt werd aan het nationale. Zee land telde op nationaal en internatio naal vlak in de 19e eeuw niet meer mee. Kon je tot 1795 nog wel volhouden, dat Zeeland na Holland de belangrijkste pro vincie van de toenmalige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was, na die tijd verliest het gewest pijlsnel aan gewicht. In de tijd van de Franse over heersing worden Middelburg en Vlissin gen geruïneerd. Het nog naar drukinkt ruikende boek werk biedt op pagina 209 een passage, die die veranderde status treffend illus treert. We verplaatsen ons naar het jaar 1826, toen de commissaris van de ko ning nog gouverneur werd genoemd. Gouverneur Hendrik Jacob van Doorn van Westkapelle werd naar Oost-Vlaan deren weggepromoveerd, omdat zijn fa milie in het Zeeuwse te veel hoge pos ten had weten te bemachtigen. Hij werd opgevolgd door Ewoud van Vre- denburch, die gouverneur van Noord-Brabant was. Van Vredenburch was uit de gratie geraakt van koning Willem I. „Ingewijden", zo meldt Jeani ne Dekker die dit onderdeel voor haar '1 H W£% J door Jan van Damme 1 - Paalworm op sterk water, eind achttiende eeuw. Het weekdier tastte het hout van zeeweringen en sluizen aan. De bestrijding was een enorme kostenpost. 2 - Arnemuidse visleurster, 1841. Arnemuiden was de belangrijkste Zeeuwse vissersplaats. Vissers en visleursters vormden een derde van de beroepsbevolking. 3 - De Zeeuwse onderkoopman Ja cob Nebben, portretbeeldje ge maakt in Canton (Guangzhou). We reldwijd zijn er circa dertig van de ze beeldjes bekend. 4 - Doos met zilveren begrafenis- schild uit 1730 van het kleerma kersgilde in Goes. 5 - Aardewerken kop met de sym bolen van patriots Nederland: maagd, leeuw en vrijheidsmoed. 6 - Spotprent op de invasieplan nen van Napoleon, die in maart 1804 Engeland wilde binnenvallen. 7 -Knipprent van Jan Huiszoon (1798-1870) van de Ark van Noach gestrand op de berg Ararat. Hij stond bekend als Jan de Pren- tenknipper en trok samen met vrouw en acht kinderen door Zee land om zijn geknipte prenten te verkopen. 8 - Houten schooltas uit 1845 van Johannes Berman uit Dreischor. 9 - Stoffelijke resten van de zeehel den Johan en Cornelis Evertsen, Het doosje bevat enkele botten, pluis uit een voetkussen en een lood van de kist. 10 - Omslag Geschiedenis van Zee land deel lil 1700-1850. Zeeland floreert y+L t'&tir jjm 4 JXHjuu-*. m tv. i mf! Cokskms I.WAI&H tetchy A-> fiUru Basis'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98