Je proeft, ruikt en voelt Zeeland Roman die neigt naar een novelle Zeeuws-Vlaanderen verschanst Xjorine BOEKEN 39 DE STAATS- SPAANSE LINIES Oek de Jong, die komt toch uit Zeeland? Zeker, al stond zijn wieg niet hier. Oek de Jong werd geboren in Breda, maar het gezin De long verhuisde al snel naar Friesland. In i960, toen Oek zeven was, volgde een verhui zing naar Goes, waar vader De Jong rector werd van het Christelijk Lyceum. In 1971 ver liet Oek de Jong Zeeland om in Amsterdam te studeren. De band met de provincie is echter altijd gebleven. Waaruit blijkt dat? In Opwaaiende zomerjurken, de roman waar mee de Jong in 1979 doorbrak, speelde Zee land al een voorname rol. Pier en oceaan wordt steevast zijn grote Zeeuwse roman genoemd. Is het ook een echt Zeeuws boek? Pieren oceaan beschrijft de geschiedenis van Abel Roorda - wiens leven diverse opvallende overeenkomsten vertoont met dat van De long - en diens familie, van 1952 (het geboorte jaar van de auteur) tot en met 1971 (het jaar waarin hij Zeeland verliet). Bijna driekwart van het boek speelt zich afin Zeeland, met een hoofdrol voor - onder meer - het Goese Sas. Voor wie de omgeving kent, is het uiterst herkenbaar. Dat maakt het bij uitstek tot een Zeeuwse roman. 'Pier en oceaan' wordt Oek de Jongs mag num opus genoemd. Is dat terecht? In ruim dertig jaar publiceerde hij slechts vier romans. Dat maakt de verschijning van een nieuw boek tot een ware gebeurtenis. Pier en oceaan, waaraan De Jong acht jaar werkte, is in elk geval zijn dikste, meest omvattende en misschien ook wel zijn beste boek. Blijft het ook meer dan 800 pagina's lang boeiend? Dat zal niet iedereen vinden. Pier en oceaan is een bijna klassiek geschreven en gecompo neerde roman, met veel uitweidingen en gede tailleerde beschrijvingen. Daar moet je van houden, maar wie zich eraan overgeeft wordt uiteindelijk meegezogen in De Jongs univer sum. Je proeft, ruikt en voelt welhaast Zee land. Kanshebber? Zonder meer. Pier en oceaan - eerder al win naar van de Gouden Boekenuil en genomi neerd voor de Libris Literatuurprijs - is dé fa voriet voor de Zeeuwse Boekenprijs. V Waar kennen we Corine Kisling van? Het is geen heel bekende naam in de literaire wereld. Toch heeft ze inmiddels een respecta bel oeuvre op haar naam staan. Sinds 1993 heeft ze bij De Arbeiderspers diverse romans gepubliceerd: Tangen (1993), De Engelenbak (1994), Satan in de polder (1996), De groene gloed (1999) en Afgrond (2004). Daarna schreef ze diverse boeken samen met haar partner Paul Verhuyck. Ze wonen al geruime tijd in Graauw. Kisling Verhuyck. Die naam hebben we toch vaker gehoord bij de Zeeuwse Boeken prijs? Dat klopt. Het eerste boek dat Kisling Ver huyck uitbrachten was Het leugenverhaal (2007), een thrillerachtig relaas rondom de zoektocht naar de Heilige Graal in - nota bene - Zeeuws-Vlaanderen. Het leugenverhaal werd zes jaar geleden bekroond met de Zeeuwse Boekenpijs. Waarin verschil 'Het badhuis' van de Kisling Verhuyck-boeken? De duoboeken gaan veelal uit van een histo risch gegeven die op complexe wijze voor spannende ontwikkelingen in het heden zorgt. Het badhuis is een veel 'kleiner' verhaal, een roman die neigt naar een novelle. Waar gaat het verhaal over? De hoofdpersoon is Marie Truyens, een oude vrouw die begint te dementeren. Ze woont in een voormalig badhuis. Als ze een bad neemt, glijdt ze uit en kan niet meer op eigen kracht uit de kuip komen. Haar geroep wordt door niemand gehoord. Terwijl ze op hulp wacht, kijkt ze terug op haar leven, dat is getekend door een cruciale fout die ze op jonge leeftijd heeft gemaakt. Moeten we 'Het badhuis' lezen? Doen. Het is een vaardig geschreven roman, die snel leest (in één avond heb je het uit) en boeit. Geleidelijk ontvouwen zich achter het ogenschijnlijk eenvoudige relaas diepere lagen die er een verhaal van maken dat beklijft. Kanshebber? Toch niet direct. Afgezet tegen de enige ande re kandidaat uit de literaire hoek, Oek de Jong, is de kans klein dat de jury zal kiezen voor Kis ling, die bovendien al eens heeft gewonnen. Staats-Spaanse linies, wat zijn dat? Ja, dan moet je eigenlijk dit boek lezen. Wel eens gehoord van de Tachtigjarige Oorlog? En de Spaanse Successieoorlog? En nog meer van dat soort grote conflicten. De Republiek en ook het gewest Zeeland waren er maar wat bij gebaat om concurrent Antwerpen uit te scha kelen. Dat lukte door de Schelde af te sluiten, of in elk geval de scheepvaart naar Antwerpen zwaar te belasten. Die greep op de Schelde was alleen mogelijk, als de noordelijke strook van Vlaanderen - het huidige Zeeuws-Vlaan deren - Nederlands was. Bescherming van die kostbare strook grond mocht wat kosten, dus werden er hele linies aangelegd, die kwaadge- stemden buiten de deur moesten houden. Is er nog wat van die linies te zien? Nou en of. Er lagen bijna 450 forten, schan sen, linies en vestingstadjes in een gebied van zo'n 80 bij 40 kilometer langs de Belgisch-Ne derlandse grens tussen Knokke/Sluis en Ant werpen. Ze-zijn goed voor vier eeuwen ge schiedenis in West- en Oost-Vlaanderen, Ant werpen en Zeeland. Veel van die versterkin gen zijn verdwenen, ondergeploegd. Maar evenzogoed hebben er verrassend veel alle aanslagen overleefd. Zijn we trots op zo'n uniek liniegebied? Dat is niet meteen te zeggen. Er zijn altijd ge noeg mensen die het quasi nonchalant over 'die oude meuk' hebben, die alleen maar geld kost. Europa denkt daar heel anders over, in Brussel hebben ze flink met de geldbuidel ge rammeld. In het kader van dat Euregioproject zijn er zelfs verdwenen schansen opnieuw op geworpen, zoals de Olieschans bij Aarden- burg. Dat is even wennen, zo'n nieuwe aarden bewailing in het landschap. Maar ach, we kun nen er toch ook de humor van inzien. Die hele liniehistorie staat dus in dit boek? Zeker. En hoe. Schrijver Jan J.B. Kuipers kun je wel om een boodschap sturen. Bovendien zit er ook flink wat subsidie in het boek, dus het is bepaald niet op zijn goedkoopst uitgegeven. Alweer een kanshebber? Eerlijk gezegd: ja. Het boek biedt een originele invalshoek voor een bewogen grensgeschiede- nis. Het is ook nog eens een uitstekende reis gids, die de lezer ook echt langs forten en schansen voert. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 .iwse Boekenprijs 2013? Oek de Jong: 'Pier en oceaan', 804 pagina's, uitge verij Augustus. li Corine Kisling, 'Het badhuis, 158 pagina's, uitgeve rij De Arbeiderspers. Jan J.B. Kuipers: De Staats-Spaanse linies, 248 pa gina's, Uitgeverij den Boer de Ruiter. MLwixifwrrs wm ccfljfct 01 cuituvr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95