Gegroeid uit water en klei Aardse paradijzen dun gezaaid BOEK 38 BOEKEN DE WEEK ZEEUWSE Maar liefst 82 titels - een record - werden dit jaar ingezonden voor de Zeeuwse Boekenprijs. De jury (Han Polman, Paul van der Velde, Peter Jansen, Ton Brandenbarg, Saskia de Bodt en Jaap de Moor) heeft vijf boeken genomineerd. Op deze pagina's worden hun kansen gewogen. De winnaar wordt zaterdag 9 november onthuld. Die avond wordt ook duidelijk wie de PZC-publieksprijs ontvangt. Daarop maken alle 82 ingezonden titels kans. Stemmen is nog mogelijk tot vrijdag 8 november 18.00 uur op www.pzc.nl/publieksprijs. SS VAN HET 30 OKI T/M 9 NOV Geschiedenis van Zeeland. Gaap? Dat ligt eraan. Natuurlijk moet je voor een ruim zeshonderd pagina's omvattend verhaal over het roemrijke verleden van ons gewest even gaan zitten. Maar als je ervoor open wil staan, is het hartstikke boeiend. Je leest over de grote lijnen, de groei van een gewest uit water en klei. Zeeuwser is bijna niet mogelijk. Maar wat maakt deze boeken dan zo bijzon der, dat ze voor de Zeeuwse Boekenprijs ge nomineerd zijn? Het is zonder meer een uiterst ambitieus pro ject. Integrale geschiedschrijving - dat klinkt moeilijker dan het is - probeert alles van het verleden in zich op te nemen. Uiteraard poli tiek en economie, maar ook kunst en land schapsgeschiedenis. AI lezend verdwaal je op een uiterst comfortabele manier in wat hier ooit geweest is. Inderdaad, comfortabel, om dat er schrijvers aan het woord worden gela ten die weten waarover ze het hebben en die bovendien proberen om een breed publiek te bedienen. Iedere PZC-lezer moet deze boeken kunnen lezen: dat was serieus het uitgangs punt van de serie. Nou, de PZC als norm voor de meest ambitieuze geschiedenia van Zee land in jaren, daar is toch niks mis mee. Lezen, lezen, lezen. Staan er voor die brave PZC-lezer ook nog plaatjes in? Nou en of. Er is een uitmuntende beeldredac tie actief geweest. In veel Zeeuwse geschiede nisboeken zie je dat er steeds uit dezelfde bron wordt geput. De Zelandia Illustrata van het Zeeuwsch Genootschap is al vele jaren hof leverancier. Voor deze boekwerken is er duide lijk verder gekeken dan die genootschapscol lectie. In het buitenland opgeduikelde pren ten en schilderijen, maar ook foto's van voor werpen verlevendigen het geheel. Kijk er maar eens naar, dan bent u vast snel over tuigd. Natuurlijk, er staan nog veel letters in. Maar die gaan echt leven, als u ze leest. Dat klinkt nogal als een aanbeveling alle maal. Een kanshebber dus? Ongetwijfeld. Nou hebben eindredacteur Paul Brusse en zijn mensen wel de pech dat de se rie pas volgend jaar maart wordt afgerond. Het is niet zo heel erg logisch om na twee van de vier delen al met de ultieme boekenprijs van Zeeland aan te komen lopen. Geduld lijkt voor de geschiedschrijvers een schone zaak. Geschiedenis van Zeeland, twee delen, per deel ruim 300 pagina's, uitgeverij WBooks. Naar het aards paradijs, dat klinkt goed. Dat dacht Jacob Roggeveen ook. Want over hem gaat dit boek. Een verlichte Middelbur ger uit een befaamd kaartenmakersgeslacht in de 17e en 18e eeuw. En een enorme doorzet ter. Begin 18e eeuw was 62 jaar best een heel respectabele leeftijd. Jacob besloot toen hij zo oud was nog op een uiterst onzekere zoek tocht naar het Onbekend Zuidland te begin nen. Onbekend Zuidland? Tot diep in de 18e eeuw dacht men dat er een een groot continent tussen Australië en Zuid-Amerika in de Stille Oceaan zou moeten liggen. Dar zat een zekere logica achter. Som mige doordenkers waren ervan overtuigd dat de hoeveelheid land en zee redelijk gelijk over het noordelijk en zuidelijk halfrond verdeeld zou zijn. Aangezien het land op het noordelijk deel in die tijd in kaart was gebracht en met name de Stille Oceaan op het zuidelijk half rond nog overwegend een blinde vlek was, dacht men daar nog een groot land van melk en honing en goudvoorraden te vinden. Is Roggeveen in zijn missie geslaagd? Dat ligt eraan hoe je ernaar kijkt. Dat grote continent heeft hij niet gevonden, om de sim pele reden dat het er niet was. Maar hij is wel de ontdekker van Paaseiland geworden. Dat is toch ook een prestatie. Zonder overdrijving mogen we dat het meest afgelegen eiland ter wereld noemen. Is de man daarmee beroemd geworden? Niet meteen. Zelf had hij meer van zijn expe ditie verwacht en gehoopt. Nu kwam hij toch redelijk berooid terug. Maar komt tijd komt raad. In de Zeeuwse hoofdstad staat een repli ca van een van die kenmerkende Paaseiland- beelden. En het Zeeuws Archief heeft de ont dekker helemaal omarmd. Daar is een deel van de scheepsjournaaltekst, waarin de eerste ontmoeting met een Paaseilander wordt be schreven, in de buitenmuur gebeiteld. En het boek, maakt het kans? Roelof van Gelder is historicus en journalist, dat is in zijn geval geen verkeerde combinatie. Het boek is zeer lezenswaardig. Op zoek naar een aards paradijs dat niet blijkt te bestaan, er zijn wel minder boeiende onderwerpen voor historische studies gekozen. 2013 Wie Wint de Zeeuw ROKI.OI VAN CM.DKR NAAR HET AARDS PARADIJS liet nntclatr Icwn vim Jütob Roggeveen. ontdekker van H—HIk)1659-17*,) Roelof van Gelden Naar het aards paradijs, 340 pa gina's, uitgeverij Balans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94