TERUGGESPOELD: A FEW GOOD MEN Rifka Lodeizen en Kees Prins genoten weer van hun samenspel als vader en dochter in de tweede reeks van Overspel. „Het is altijd meteen goed en dat zie je er ook aan af." Elsie past heel goed bij me, omdat ze zo stevig uit de hoek kan komen Rifka Lodeizen won een Gou den Kalf voor haar vertolking van Elsie Steenhouwer-Cou- wenberg in het eerste seizoen van de spannende Vara-serie Overspel. De lat lag dus hoog bij de opnames van de twee de reeks. Aan de eerste beelden te zien, hoeven kijkers bepaald niet te vrezen dat haar karakter aan kracht heeft ingeboet. Elsie zit in de nieuwe serie - die vandaag (zaterdag) begint - zwaar depressief in de gevangenis, nadat ze haar liefdesrivale Iris (Sylvia Hoeks) in de rechtbank heeft neer geschoten. Ze kan het niet verkroppen dat haar gezin uit elkaar is gescheurd, terwijl haar echtgenoot Willem (Fedja van Huêt) 'buiten' met Iris verder gaat. De wijze waar op Lodeizen Elsie's verbittering en wan hoop verbeeldt, is weer onnavolgbaar. Toch voelt de actrice wel enige druk op haar schouders, erkent ze. „Iemand zei: 'dat Kalf maakt het vast makkelijker'. Maar dat is absoluut niet zo. Een sporter kan nog harder gaan trainen voor een betere presta tie, ik kan alleen maar doen wat ik doe." Tegelijkertijd is zo'n tweede seizoen ook wel weer lekker. „Wat-komt er los in een vrouw als haar man vreemdgaat; die basis is al gelegd, Elsie is gevormd. Ze past heel goed bij me, omdat ze zo stevig uit de hoek kan komen. Als ze bang is, dan slaat ze. Ik vind dat heerlijk om te spelen." De opnames in de cel vond Lodeizen hef tig. „We filmden in de gevangenis van Leeuwarden. Het gedeelte waar wij werk ten, was niet in gebruik, maar ik vond het nog steeds pittig toen ze dat deurtje dicht deden. Misschien komen ze niet terug; die gedachte schiet toch even door je heen." Overspel, dat vorig jaar ook een Gouden Kalf voor beste televisiedrama in de wacht sleepte, boekt internationaal succes. De se rie is aan verschillende landen verkocht en in de VS is de remake Betrayal op dit mo ment te zien bij zender ABC. De rol van Elsie wordt daar gespeeld door Wendy Moniz, bekend van de serie Damages. Lodei zen: „Ik heb een plaatje van haar gezien, een heel knappe vrouw. Ik ben wel be nieuwd hoe zij haar neerzet." In Nederland wordt Overspel in ieder geval nóg spannender, belooft de actrice. „Het is nog veel meer een thriller." Zelf genoot ze het meest van de scènes met haar vader, de louche vastgoedondernemer Huub Cou- wenberg (gespeeld door Kees Prins). „Het gaat tussen die twee vaak over de vraag of ze elkaar kunnen vertrouwen. Dat is inte ressant om te spelen en met Kees gaat dat op de een of andere manier vanzelf. Hij hoeft geen moeite te doen, hij is die man gewoon." Die waardering is wederzijds, zegt Kees Prins. „Op de een of andere manier klopt het tussen Rifka en mij. Als ik een scène met haar speel, is het altijd meteen goed en dat zie je er ook aan af. Er komt een gro te confrontatie tussen die twee. Dat leek me vooraf de moeilijkste scène, maar uit eindelijk was het de leukste om te doen." Prins wil zo min mogelijk verraden, indach tig de raad van schrijver Frank Ketelaar dat Overspel het leukst is als je er zo weinig mo gelijk van weef. Maar hij is wel blij dat hij dit seizoen wat meer buiten mag spelen. „Waar die Couwenberg in het eerste sei zoen zijn mannetjes eropaf stuurde als er een zaakje moest worden opgeknapt, gaat hij er nu vaker zelf op uit. Het blijft leuk iemand over zijn bureau te trekken." In de Amerikaanse remake wordt de rol van Couwenberg gespeeld door James Cromwell (Six feet under). Fantastisch, vindt Prins. „Ik was al fan van die man. Hij heeft een goeie kop en speelt altijd heel strak. Ik begrijp dat er wel het nodige aan is veranderd. Ze pakken het in ieder geval - belachelijk groot aan, véél groter dan hier. Maar het blijft stoer dat ze daar aan de haal gaan met iets dat hier is bedacht." Op het tweede seizoen van Overspel moes ten trouwe kijkers dik twee jaar wachten. Het ziet ernaar uit dat ze voor het derde sei zoen minder geduld hoeven te betrachten. Frank Ketelaar is al druk aan het schrijven, de opnames beginnen maart volgend jaar. Lang geleden was ik dienst plichtig soldaat. In die veer tien maanden durende, ge dwongen blijk van 'vader landsliefde' zag ik heel wat stereotype bullebakken. Zoals de ka zernecommandant, die het graag over het centrale plein liet donderen als je in zijn ogen iets niet correct deed. En die amper serieus te ne men luitenant die er nooit een ge heim van maakte dat hij hoopte dat het oorlog werd. Dan kon hij 'in prak tijk brengen wat hij had geleerd'. Hun gedrag boezemde menigeen de nodige angst in, maar kom op... zij en al die andere-schreeuwlelijken in militair uniform zijn onwaarschijnlij ke watjes vergeleken met kolonel Nathan R. Jessep. Hij is de satanische invloed. Al was het dan onbewust, door hun 'schuld' kon Ed O'Neill - Al Bundy uit Married with children - een rol in de film uit 1992 op zijn buik schrijven. Hij was wel present bij de opnamen, maar werd er uitge knipt omdat het publiek steeds in de lach schoot als hij in beeld was, ook al waren het geen grappige scènes. Ook niet grappig, maar wel geniaal, is het moment waarop het enorme ego van kolonel Jessep het niet meer uithoudt en hij vloekend en tierend toegeeft de code rood te hebben ge geven. Daarmee zegeviert het recht. Al rest bij mij ook het gevoel: blij dat ik niet bij Nathan R. Jessep onder de wapenen ben geweest... Bauke Boersma commandant van de Amerikaanse legerbasis Cuantanamo Bay in de film A few good men, mé-gi-straal vertolkt door Jack Nicholson. Hij kleedt een bevel in als beleefd ver zoekje, maar iedereen weet: negeer zijn orders en het is met je gebeurd. Niet gek dat twee onderknuppels op het Cubaanse onderkomen zonder tegensputteren een medemilitair een code rood geven; een nergens beschreven, maar wel degelijk gebruikte straf voor militairen die een ernstige fout begaan. Hun pech: het lijdend voorwerp overlijdt en ze worden aangeklaagd voor moord. Omdat de code rood officieel niet bestaat en nadrukkelijk is verboden door de defensietop, is de kolonel er alles aan gelegen de ware toedracht Jack Nicholson is magistraal als Nathan R. Jessep in A few good men. te verdoezelen. Een mooi klusje voor Tom Cruise - die de verdachten bij staat - om de waarheid te achterha len. Die komt onomstotelijk boven water als hij Nathan R. Jessep als getuige oproept en de kolonel in een fenomenale tirade tegen Cruise zijn beroemde oneliner de rechtszaal inslingert. 'You want the truth! You can't handle the truth!' Jack Nicholson brengt het met het hem zo typerende vuur in de ogen en met geweldig veel overtuiging. Elke keer weer! Elke keer weer? Ja, de scène werd namelijk ettelijke keren opnieuw gefilmd. Niet omdat Nicholson zich vaak vergiste, maar omdat de makers publieksreacties steeds op beeld wilden vastleggen. De (test)kijkers hadden wel meer Spanning neemt toe in 'Overspel' Kees Prins, foto's Sander Koning Rifka Lodeizen door Rivka Croenier Rifka Lodeizen. Overspel. Vanaf vandaag (zaterdag) wekelijks op Nederland 1, 21.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Fedja van Huêt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81