66 Als ik de kwaliteit waar ik voor sta niet meer kan leveren, zou ik meteen stoppen! Chantal Janzen beoordeelt Hollands talent MEDIA 23 ^^mmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimm In haar jeugd had ze de bijnaam Yokkotjang - klein zusje. Onder die naam trad Anneke Grönloh (71) zelfs ook nog even op. Dik vijftig jaar later is te zien in de serie Zusjes. „Wat is nou oud?!" amputatie", vertelt ze als ze illegaal - „is die deur wel echt dicht?!" - een sigaretje wegpaft na tv-opnamen in Hilversum. Ze had destijds met 1 oog nog 10 procent zicht, met het andere zag ze niets meer. „Ik kon het script dus niet lezen, ook niet met een loep. Later kreeg ik het script ingespro ken op cd. Er waren al zo veel scènes opge nomen, dat ik niet kon stoppen. Maar mijn ogen werden alleen maar zieker. Dat ging vrij snel allemaal." Stoppen met de serie-was voor haar geen optie. Altijd doorgaan en afmaken waaraan je begint; dat zit er nu eenmaal diep in ge sleten bij de zangeres, die als meisje al haar eerste hits scoorde. Met nummers als Bran dend zand, Paradiso en Soerabaja leverde ze klassiekers af. Met ruim dertig miljoen ver kochte platen wereldwijd geldt ze als Ne derlands meest succesvolle artiest ooit. Dus ging ze ook nu door, al was ze volko men afhankelijk van anderen. „Ik ben een knokker, klaar! En ik heb inmiddels diepe bewondering voor mensen die blind of slechtziend zijn. Wat een gruwel is dat! Niet kunnen autorijden. Je wilt iets uit de ijskast pakken, maar je hebt geen idee waar het staat. Ik kon niet meer koken! Ik dacht, ik ben klaar voor een verpleegtehuis. Ik her kende geen gezichten meer en dat duurde een paar maanden." Haar manager Bart vult aan: „Het publiek heeft niets gemerkt hoor, ze heeft geen optreden gemist. Nie mand wist het." De zangeres is 71, maar het is haar niet aan te zien. Hoge hakken, een hippe outfit. Ze woont inmiddels dertien jaar in Frankrijk, in de Bourgogne, maar ze treedt nog vaak in Nederland op. Ze werkt aan een nieuw album en er staat een Aziatische tour op stapel. Ogenschijnlijk onvermoeibaar, is ze. Waar die energie vandaan komt? Ze weet het ook niet. „Maar ja, wat is nou oud? Ik ben bijna 72, maar is dat dan oud? Thuis zie ik er wel anders uit hoor, ik loop er dan bij als een 'toddenbak', heerlijk." Ze vraagt meermalen hoe ze overkomt in Zusjes. Onzekerheid is het niet, zegt ze. Meer de twijfel of ze de goede keuzes heeft gemaakt in haar rol. „Ik denk altijd: had ik het niet beter kunnen doen? Dat is het ver schil met het podium, daar kan het niet over. Een optreden is altijd een eindexa men, je kan maar een keer knallen. Die ge- dachte stuwt me op. Wat het is: ik ben een perfectionist. Als iemand op de set tegen mij zegt 'het is goed zo', dan denk ik: dat kan helemaal niet, want ik kan het nog op tien andere manieren spelen. Ik ga altijd voor 200 procent, zo zit ik in elkaar. Mijn kinderen zeggen dan: 'ma, goed is goed ge noeg'. Nee! Je gaat ervoor en het moet nóg beter. Als ik de kwaliteit waar ik voor sta niet meer zou kunnen leveren, dan zou ik meteen stoppen!" Klaar is ze voorlopig nog niet. Haar agenda is propvol. Ze droomt nog wel van een ko mische rol. „Eens niet een oma." En een ei gen kookprogramma. „Leuk en gezellig en niet alleen met moeilijke recepten. Dat zou ik geweldig vinden!" Ze was zo goed als blind tij dens de opnamen van Zusjes, de nieuwe reeks van regis seur Dana Nechustan, die ook dramaseries als Dunya en Desie en Annie M.G. afle verde. Zangeres Anneke Grönloh, inmiddels bezig aan haar 54e jaar als artiest, speelt in Zusjes de oma in drie generaties vrouwen, die allen op hun eigen manier worstelen met het leven. De zusjes in kwestie zijn de bedachtzame Mitzi (Charley Chan Dagelet) en de wilde Eefje Evers (Zoe Leenheers), die na hun eindexamen een etage gaan delen in Am sterdam. Mitzi verheugt zich op haar stu die, de rebelse Eefje ziet vooral uit naar feesten zonder ouders in de buurt. Maar zo makkelijk is het niet om je los te maken van het gezin waarin je bent opgegroeid, blijkt al snel. Het gezin Evers raakt danig uit het lood, inclusief moeder (Terence Schreurs) en vader (Loek Peters). Oma lijkt nog de enige vaste waarde in een wereld die compleet op zijn kop komt te staan. Zoals ook het leven van Anneke Grönloh op drift raakte rond de tijd van de opna men. Ze werd getroffen door een zona, een zeldzame, agressieve vorm van gordelroos in het gezicht. Die aandoening kan de ogen blijvend aantasten. „Ik was zelfs bang voor KIJKTIP ZATERDAG 20.00 UUR Altijd maar doorgaan Anneke Crönloh Zusjes. Vanaf morgen (zondag) wekelijks op Nederland 3,18.55 uur. reageren? media@depersdienst.nl ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 door Monique Brandt Opnamen van Zusjes. Anneke Crönloh (midden) speelt de rol van oma in deze nieuwe dramaserie over drie generaties vrouwen, foto Robert Vos Media I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79