°P rackets door authentiek REIZEN 21 Er zijn genoeg mensen dip i Wl"en ontdekkpn rr, §raag de winterse c-t, i - -«se; We hijgen even uit. Heel ver zijn we nog niet gekomen. Het wintersportplaatsje La Forclaz ligt amper 2 kilometer achter ons, maar we hebben wel flink geklommen. Weten hoeveel hoog temeters je moet maken, is bij sneeuwschoenwandelen nog belangrijker dan de totale afstand van de tocht. Zeker in de al wat ijlere lucht op bijna 2.000 meter. Het uitzicht is overweldigend. De zon breekt door de wolken en zet de piek van de Dent Blanche even vol in het licht. Dan trekt opnieuw een sluier voor de bergtop en is alleen nog maar een schaduw te zien van de berg, die het Val d'Herens beheerst. Berggids Gusti Crettaz wijst naar de over kant. „Daar komen twee gletsjers bij el kaar." Het is moeilijk te zien in het zo rijke lijk besneeuwde landschap. „Het is de vraag hoe lang we dat beeld nog zo kun nen bewonderen", zegt hij. „Elk jaar trekt het ijs zich 30 meter verder terug." We wandelen verder de berg op. Het land schap lijkt bedolven onder een dikke laag room, die gul over akkers en weide golft. Het lopen met de op tennisrackets lijkende sneeuwschoenen, heeft op zich niet veel om het lijf. Je moet alleen niet proberen achteruit te lopen. Dan lig je gegarandeerd in de sneeuw. Skistokken helpen bij het vinden van je evenwicht. Maar wie vaker met deze schoenen heeft gestapt, kan ook gemakkelijk zonder. „Je kunt hier in de winter ook wel over ge baande paden wandelen", vertelt Crettaz. „Het leuke van sneeuwschoenwandelen is, dat je op plekken kunt komen, die voor ge wone wandelaars onbegaanbaar zijn." Ondanks de pittige vrieskou van 15 graden onder nul voelt het dankzij het windstille weer prettig aan. De rackets onder de berg schoenen verdelen het gewicht, waardoor je op de sneeuw loopt, in plaats van erdoor heen te zakken. Toch pers je bij elke stap de verse sneeuw gemakkelijk een paar deci meter in. Het maakt het wandelen aanmer kelijk zwaarder, althans voor degenen die voorop lopen door de maagdelijke sneeuw deken. Wie achteraan loopt in een groepje, heeft het een stuk beter. Sneeuwschoenwandelen mag oubollig lij ken, je kunt het behoorlijk uitdagend ma ken. Dankzij de stevige, stalen klauwen die onder de sneeuwschoenen zitten, kun je steile hellingen beklimmen en extreem steil afdalen. „Schop de neus van je voet goed in de sneeuw", tipt Crettaz. „Gebruik die klauwen gewoon als stijgijzers." Het werkt. We klimmen verder. De gids wijst naar een hutje boven ons. „We hebben het zwaarste nu achter de rug. Daar houden we pauze." Het is een afstand van minder dan een kilometer. Maar we moeten zeker nog eens 150 meter stijgen. Het grote voor deel van wandelen is, dat je veel ziet. Als je tenminste weet waar je moet kijken. We zien het spoor van een sneeuwhaas, die in de winter zijn bruine vacht verruilt voor een prachtige, witte jas. Verderop kruist een ander spoor ons pad, dat van een edel hert. Het dier heeft een afdaling gemaakt, waaraan zelfs een redelijk geroutineerde bergwandelaar niet snel zou beginnen. Ge lukkig gaat onze route bergafwaarts een stuk minder steil. Het huidige leven in het Val d'Herens lijkt niet eens zo heel veel te verschillen met vroeger tijden, zien we in het kleine, wat aandoenlijke streekmuseum in het nabijge legen plaatsje Evolène. Het geeft het dal ten zuiden van Sion - met al zijn dorpjes en plaatsjes - een authenticiteit die in de populaire, grote skigebieden ver te zoeken is. Het straatbeeld wordt hier nog gedomi neerd door donkerbruine chalets, in plaats van grauwe, betonnen toeristen bunkers. Overal staan nog de opbergschuren, waar dorpsbewoners hun overtollige huisraad en kleding voor het andere seizoen op slaan. „Je kunt de schuurtjes vergelijken met zolders", vertelt Carina Lathion. „Het was hier de gewoonte dat je zo'n opberg ruimte helemaal aan de andere kant van het dorp .huurde of bouwde. Mocht er dan bij jou of in de buurt brand uitbreken, dan had je tenminste nog een deel van je spul len." Aan de volgepakte veranda's van de chalets zien we dat in dit gebied nog gewoon ge leefd wordt. Het toerisme dat ook in deze vallei al ver voor de Tweede Wereldoorlog opkwam, heeft de eigenheid van de streek met al te veel aangetast. Het is ergens blij ven steken in een sfeer van de jaren zeven tig, met alle gemoedelijke kleinschaligheid van dien. De dorpen zijn nog in eerste plaats van de bewoners zelf. Dat merk je het duidelijkst tijdens feesten als carnaval, waar als woes te beesten en duivels uitgedoste jongens, op straat meisjes en vrouwen aan het schrikken maken. Het feest zit vol duistere gebruiken, vooral bedoeld om de boze gees ten te verjagen en de geesten van de ber gen voor het nieuwe seizoen gunstig te stemmen. De veelal met de hand gesneden maskers en de reusachtige kostuums van beestenvellen zijn indrukwekkend. Zeker als in een duister steegje een groepje van zes van dergelijke duivels, zwaaiend met hun enorme koeienbellen, op je af komt rennen. Slechts één valt uit zijn rol als hij ter begroeting zijn hand opsteekt. Een uur eerder had hij nog enigszins verlegen zijn uitdossing getoond en het oude gebruik toegelicht. Zelfs de duivels zijn hier aardig. ZWITSERLAND Val d'Hérens ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 Dwars door de sneeuw vlakbij Evolene in Val d'Herens. Op de achtergrond priemt onder meer de top van de 4,478 meter hoge Matterhorn in de lucht. foto WaHis Piomotion/Christian Perret -y- - door Arnoud Cornelissen reageren? reizen@depersdienst.nl Dagelijks gaan er vier recht streekse vluchten van SWISS van Amsterdam naar Zürich. Zie www.swiss.com voor meer informatie. Vanaf het vliegveld vertrekt de trein naar Sion (2 uur en 50 minuten), van daar de bus naar Val d'Hérens. Kijk voor de dienstregeling op www.sbb.ch. Met een voordeel- t pas van het Swiss Travel Sys tem reis je comfortabel met trein, bus en eventueel boot door heel Zwitserland. Zie www.swissTravelSystem.com voor meer informatie. Meer weten over Val d'Hérens, Wallis, bezienswaardigheden en accommodaties: www.vald- herens-toUrisme.ch, www.val- ais.ch en www.myswitzer- land.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77