Nederland levert vliegtuig voor grensbewaking EU CANADA IN 2014 6 BUITENLAND 1.012,- €1.109,- €1.697,- VERKIEZINGEN GEORGIE Het tijdperk Saakasjvili is ten einde. Morgen kiest Georgië een nieuwe president. Dat zei premier Mark Rutte giste ren na afloop van de tweedaagse Europese top in Brussel. Het ver zoek om een surveillancevlieg tuig kwam van Frontex, de Euro pese organisatie die de bewaking van de Europese buitengrenzen coördineert. De Nederlandse bij drage aan die grensbewaking be staat momenteel uit drie mare chaussees en acht tolken. De de tails van de missie moeten nog worden uitgewerkt. De recente ramp bij het Italiaanse eiland Lampedusa waarbij hon derden bootvluchtelingen uit Afri ka verdronken, is volgens Rutte en zijn collega's 'tragisch'. In hun slotverklaring onderstrepen de EU-leiders dat 'doortastend moet worden opgetreden om het ver lies van mensenlevens op zee en de herhaling van dergelijke men selijke tragedies te voorkomen'. Landen als Italië, Malta en Grie kenland willen meer solidariteit bij de opvang van de vluchtelin gen. Die riskeren hun leven in gammele bootjes en betalen dui zenden dollars aan volgens Rutte 'cynische mensen die misbruik van hun leed maken'. Maar er ver andert niets aan het huidige asiel en immigratiebeleid van de Euro pese Unie. Die is er op gericht om welvaart en democratie in de Afri kaanse landen te helpen brengen, asielzoekers terug te sturen en be waking op te voeren. De men sensmokkel en -handel moet har der worden aangepakt, zowel bin nen de EU als in de landen van herkomst en transitlanden. Volgens Rutte en bondskanselier Angela Merkel verwerken de noor delijke lidstaten al 'buitenpropor tioneel' veel asielaanvragen. Deze landen willen ook niet tornen aan de Europese regel dat een vluchteling een asielaanvraag moet indienen in het land van aankomst. Merkel: „Zelfs bij tragische ge beurtenissen als op Lampedusa, of tegen de achtergrond van vluchtelingenstromen door de Sy- We moeten niet elke keer ons beleid ter discussie stellen rische oorlog die enorm drukken op de zuidoostelijke Europese lan den, moeten we niet elke keer ons beleid ter discussie stellen. Wij hebben dat debat na vijf jaar onderhandelen binnen de EU net afgerond. We moeten nu kijken welke kortetermijn-maatregelen we kunnen nemen." Die bestaan vooral uit het opvoeren van zoek en reddingsoperaties. Er is ook een task force ingesteld. De top werd overschaduwd door de recente onthullingen over Amerikaanse spionagepraktijken in EU-lidstaten. Donderdagnacht brachten de leiders daar een onge bruikelijke gezamenlijke verkla ring over naar buiten. Daarin on derstrepen ze de 'nauwe band tus sen de EU en de VS', maar wel 'op basis van respect en vertrouwen, ook als het de geheime diensten betreft. Het verzamelen van in lichtingen is een vitaal element in de strijd tegen terrorisme'. Maar, 'gebrek aan vertrouwen zou de nodige samenwerking op dat terrein kunnen schaden'. Concrete maatregelen tegen de VS worden niet genomen. Dat komt onder andere omdat 'nie mand', volgens premier Rutte, de lopende onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord tussen de VS en EU, het zogenaamde TTIP (Transatlantic Trade and Invest ment Partnership) wil frustreren. Bondskanselier Merkel en de Fran se president Hollande hebben al aangekondigd elk afzonderlijk bi laterale gesprekken met Amerika te zullen voeren om nog voor het jaar om is 'duidelijkheid in de be trekkingen te scheppen'. Kom eens langs bij Jan Doets America Tours in Heerhugowaard voor Informatieve themapresentaties, Ervaren reisspecialisten, 100% slagingskans, Camper Car Village, 3 campers ter bezichtiging CamperTrip Denver Vrijheid=blijheid! Inclusief 5 sterren camper. Maak de reis van je dromen samen met Jan Doets. AutoTrip Real Rockies Geniet van het indruk wekkende landschap met afwisselend bergen prairies. AutoTrip The Rockies Op ontdekkingsreis door S staten. Bezoek de mooiste B oudste parken en CC "7 HHBi verblijf op de hotspots, t I.wD/j" AutoTrip Seattle- Denver connection Prettig efficiënt in 1 richting langs vele hoogtepunten in West 25dagenvanaf Canada en Noordwest O"?") Rockies USA. X. I.OZZ,- TBILISI - Aan de sjieke Roestaveli- straat in de Georgische hoofdstad Tbilisi staat Sjota Okroasjvili (72) schattige, kleine konijntjes te ver kopen. Het is een aanvulling op zijn magere pensioen. Maar hij klaagt niet. Alles komt goed, want morgen gaat hij stemmen op Gior- gi Margvelasjvili, de presidents kandidaat van de regerende partij Georgische Droom van premier/ miljardair Bidzina Ivanisjvili. Hij is tevens de grootste kanshebber. „Margvelasjvili is rechtvaardig. En hij heeft hogere pensioenen be loofd", verklaart Okroasjvili zijn keuze. Dat president Micheil Saakasjvili na tien jaar vertrekt (hij heeft zijn tweede termijn erop zitten), vindt hij wel best. „Die heeft al leen maar land weggegeven", refe reert de pensionado aan de in au gustus 2008 na een korte oorlog met Rusland definitief verloren Georgische provincies Abchazië en Zuid-Ossetië. Even verderop zit joeri Kipiani (66) op een bankje onder de stati ge bomen langs de Roestaveli- straat. Stemmen mag hij morgen niet, omdat hij al twintig jaar in Rusland woont. „Ik hoop dat de democratie wint", zegt hij desgevraagd. Kipiani vindt dat de Georgische bevol king zichzelf eens moet aanpak ken. „Er heerst in Georgië nog een beetje de sovjetmentaliteit: gehoorzaam aan iedereen en alles verwachten van de staat. Maar dat gaat binnen een paar jaar wel ver anderen", verwacht Kipiani. Volgens politicoloog Marat Ako- pian was Saakasjvili's economi sche beleid zeer wisselend (de werkloosheid is nog altijd hoog), maar over de rest van diens presi dentschap is hij mild. „Hij heeft nooit de politiek en de democra tie willen hervormen, maar een staat willen creëren. Georgiërs zijn traditioneel anarchistisch in gesteld, maar het is hem wel ge- Maagdelijkheid van dochters verkocht Een Colombiaanse moeder is gearresteerd omdat ze de maag delijkheid van haar twaalf dochters had verkocht voor om gerekend 150 euro per kind. Margarita de Jesus Zapata More no (45) werd opgepakt nadat een van haar dochters naar de politie was gestapt. Koffers harddrugs na 'gewonnen vakantie' Criminelen zetten vermoede lijk nietsvermoedende Australi sche ouderen in om drugs te smokkelen. Een Canadees nep- reisbureau lokt pensionado's met 'gewonnen reizen' de grens over, waarna de ouderen terugkeren met koffers vol harddrugs. Dood door Parkinson is contractbreuk Een Britse weduwnaar moet van wege de dood van zijn vrouw dui zenden ponden schadevergoe ding betalen aan zijn voormalige thuiszorgmedewerkster. Zij stap te naar een speciale arbeidsrech ter omdat ze door het overlijden van haar patiënte minder uren kan werken, berichtten Britse me dia gisteren. De vrouw zorgde al jaren voor de bejaarde vrouw uit Cheshire, die leed aan de ziekte van Parkinson. De verzorgster stapte na de dood van haar patiënte wegens con tractbreuk naar de rechter, omdat haar uren werden gehalveerd. Aanvankelijk ving ze bot, maar in hoger beroep wees de rechtbank haar alsnog een schadevergoe ding van ruim 3500 pond (onge veer 4.000 euro) toe. De 77-jarige man zei 'kapot" te zijn van het vonnis. tHCMft door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Nederland is niet bereid bootvluchtelingen uit Afrika op te nemen als ze erin slagen EU-grond- gebied te bereiken. Wel stuurt Den Haag in december een vliegtuig naar het Middellandse Zeegebied om drie weken lang te patrouille ren. Angela Merkel, bondskanselier 17 dagen vanaf 24 dagen vanaf 16 dagen vanaf 23 dagen vanaf |S-»*crrr; I Saakasjvili door onze correspondent Joost Bosman BOGOTA SYDNEY LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6