Siësta SPECTRUM 13 standplaats Spanje Pauline Blom m Van het beetje geld dat voor de wedu wen overbleef, hebben ze maar kort kunnen genieten. Een van hen over leed al tijdens het proces in 2011. Vier anderen stierven kort daarna. Nu, na twee jaar, wonen nog slechts drie weduwen in het dorp. Ze zijn ziek en hulpbehoevend, zoals de blin de weduwe Tijeng (85). Ze zit op een kleedje op de cementvloer in het huis van haar dochter. Na de moord op haar man weigerden haar arme ouders nog langer voor haar en haar baby te zorgen. Ze was gedwongen snel te hertrouwen met een man van wie ze niet hield. Van de 20.000 euro die ze aan compensatie kreeg, heeft ze nooit een cent gezien, zegt ze. Haar kleinzoon eiste het grootste deel van het bedrag op voor een huis voor zijn familie. Waar de rest is gebleven, weet ze niet. „Ik was één dag rijk", zegt ze lachend. Ze heeft medicijnen nodig. Maar in het dorp zijn ze niet verkrijgbaar. Behalve de compensatie gaf Neder land ook nog enkele honderden eu ro's aan ontwikkelingshulp voor on der meer de verbetering van de ge zondheidszorg in het dorp. Er kwam een simpel kliniekje. Maar lang niet al le geld is voor gezondheidszorg ge bruikt. „Nederland maakte het be drag over aan de Indonesische over heid. We vermoeden dat het geld in de zakken van corrupte ambtena ren is verdwenen", zegt dorps hoofd Mamat in zijn bouwvallige, lekkende kantoor, dat nodig moet worden opgeknapt. Net zoals de hobbelige zandweg, die door de rijstvelden richting het stoffige dorp gaat. In hoofdstad Jakarta, zo'n 100 kilo meter van Rawagede, noemt de his toricus Anhar Gonggong (69) het smartengeld van de Nederlandse staat aan de weduwen in Rawage de en aan nabestaanden op het ei land Sulawesi hypocriet en niet op recht. Gonggong is zelf een oorlogs slachtoffer. Als kind maakte hij in het voormalige Celebes mee hoe zijn vader en grootvader door de soldaten van kapitein Raymond Westerling werden afgeslacht. Nederland is er volgens Gong gong slechts op uit goede sier te maken bij de Indonesische rege ring. „Jullie willen de zakenrela ties met Indonesië verbeteren en daar misbruiken jullie arme en oude weduwen voor", zegt hij boos. Hij pleit ervoor de website waar slachtoffers om schadevergoe ding kunnen vragen, te verwijde ren. „Het is bewezen dat het smar tengeld het dagelijkse leven in West-Java en op Sulawesi heeft ver stoord. De meeste mensen daar le ven van hun rijstveldjes. Ze zien het geld als een lot uit de loterij, maar kunnen niet met zo'n enorm bedrag omgaan. Het is vaak al in één dag op." Volgens Gonggong zou het beter zijn als Nederland het verleden in de oud-kolonie ein delijk met rust laat. Twee jaar geleden versleet ik Ignacio Bu- queras nog voor een halve zool. In een kelderkantoor in hartje Madrid betoog de de gepensioneerde hoogleraar econo mie dat het hoog tijd werd de siësta af te schaffen, als Spanje ooit nog mee wilde in de vaart der Europese volkeren. Wolkenfietser, dacht ik, ondertussen mijmerend over het door mij zo ge koesterde middagdutje. Inmiddels denk ik dat Ignacio zo gek nog niet was. Meegaan in de flow van het Spaanse leven heeft zo zijn voordelen. Het ritme ligt aangenaam veel lager, ongeveer in de tweede in plaats van de Hollandse vijfde versnelling. Er zijn dagelijks verschillende, vaste rustmomenten ingebouwd. En de zondag is een heilige hangdag. Prima te doen als pensionado of huisvrouw. Maar als werkende moeder, een rede lijke zeldzaamheid hier in Andalusië, ben ik vooral tegen die flow aan het knokken. De schooltijden en werktijden die aan het Spaanse ritme vastzitten, zijn dodelijk. Om negen uur 's och tends kunnen de kinderen pas op school worden af geleverd, waarna iedere middag om twee uur de bel weer gaat. Vóór die tijd moet ik mijn hele to do-lijst hebben afgewerkt. Het openbare leven gaat vanaf dat moment in de ruststand. Banken, winkels, het medisch centrum; alles en iedereen sluit de luiken. Geconditioneerd als mijn nakomelingen na acht Spaanse jaren inmiddels zijn, vragen ze als ze thuis komen direct: 'wat eten we'. Geen boterham met kaas, maar een warme hap, waar ze de rest van de nog lange dag mee door kunnen komen. Kant-en- klaar, daar doen ze hier niet aan. Iedere tomaat, ui of gehaktbal dient op je eigen keukenblad gesne den, gehakt of gerold te worden. Verantwoord, absoluut, maar ongelooflijk tijdrovend. Daarna wordt het stil. In huis, waar het grote han gen begint tot de voetbaltraining en dansles, die pas rond vijf uur in de avond op de agenda staan. Stil is het ook aan de andere kant van de lijn, als je nog ie mand wilt spreken. Ambtenaren, hoogleraren, politi ci, rechtshandhavers; iedereen gaat voor een paar uur de lucht uit. Verantwoord, blijkt uit allerlei on derzoeken, maar ook zo'n verspilling van tijd en energie. Want de telefoon blijft niet alleen voor mij, maar ook voor de rest van werkend Europa onbeant woord. Pas wanneer heel Nederland zich opmaakt voor het avondeten, begint in Spanje deel twee van de werkdag. Ignacio zette de negatieve gevolgen haarfijn op een rijtje. Spanje is Europees koploper als het gaat om aantallen arbeidsongevallen (vermoeidheid door lange werkdagen), verzuim (zie arbeidsongevallen) en echtscheidingen (te weinig tijd voor contact tussen man en vrouw). „We ver- v warren werken met op het werk zijn. Op het drukste moment van de Europe se werkdag zijn onze bedrijven niet be reikbaar. En dat in tijden van diepgaan- de crisis! Punctualiteit moet gewoon worden, geen uitzondering. Geen twee de ontbijt meer in de ochtend en ophou den met lange lunches met een glas x wijn erbij. Dat zou de productiviteit zeer ten goede komen." Daar sluit ik mij geheel bij aan. Inmid dels. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 Weduwe Lasmi met haar dochter: „Mijn geld is door anderen ingepikt." reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69