SPECTRUM 11 lage flink de hoogte in te jagen. De eerste verkenners hadden na het inspecteren van de route grote beden kingen geuit. Becuwe: „De wegen wa ren in het begin van die eeuw altijd al slecht geweest en daar kwam ook nog eens de oorlog met zijn vele granaatin slagen en zware onophoudelijke mu nitietransporten overheen. Maar, zo wuifde Le Petit Journal de bezwaren weg, militaire cyclisten hadden als verkenners en boodschappers tijdens de oorlog ook gewoon hun werk ge daan op de fiets. Dan moest dit hele maal kunnen." Waar men geen reke ning mee had kunnen houden, was dat in de weken van de koers de regen met bakken uit de hemel viel. Opmerkelijk was dat veel deelnemers kort daarvoor nog als militaire cycli- sten of als 'gewone' soldaten aan het front waren geweest. Becuwe conclu deert tussen de regels door dat ze on derweg niet ontdaan raakten door de ellende die de oorlog had aangericht. Ze hadden in de afgelopen vier jaar geen ander beeld van de streek ge kend. Becuwe schetst met bijna kille precisie de verwoeste wereld waar de renners doorheen kwamen. „Ook zo ongelooflijk: de wedstrijd werd gere den, nog vóór de vrede in Versailles was getekend. Zolang de vredesonder handelingen liepen, werd geen begin gemaakt met de wederopbouw." In dorpen en steden liep het volk uit om het vaak ver uiteen geslagen pelo ton voorbij te zien komen. Wie ook opdoken langs de kant van de weg, waren de eerste fronttoeristen. De Vlaamse schrijver Cyriel Buysse had er geen goed wóórd voor over: 'Bede vaarders moesten het zijn, en niet de smerige, lawaaiige benden eters en drinkers en pretmakers, die er nu de gewijde stemming komen verstoren.' Foto's van de koers zelf zijn niet te vinden in het boek. Becuwe: „Omdat ze er niet zijn. Alleen van na de finish van de etappe in Parijs zijn enkele beelden." Het boek staat daarom voor al vol met foto's die laten zien waar de renners in het voorjaar van 1919 langskwamen. De verwoeste Grote Markt van leper is een van de meest beklijvende beelden. Geen spoortje te bekennen van de huidige pracht en praal van deze Vlaamse stad. „Alles wat je nu ziet in leper, ook de oude ge bouwen, is wederopbouw. Net als in Diksmuide en Nieuwpoort." De winnaar van de Omloop van de Slagvelden, Charles Deruyter, kreeg overigens geen opvolger. Ook na drie jaar speurwerk is Frank Becuwe er nog altijd niet achter waarom er geen tweede Circuit Cycliste des Champs de Batailles is gekomen. „Wellicht wil de men het vooraf al bij deze ene ode aan de soldaten laten. Het kan ook zijn dat pas achteraf werd ingezien hoe roekeloos de onderneming was. Mijn idee is dat op een gegeven mo ment tijdens de Omloop echt werd ge vreesd dat niemand de finish zou ha len." istoricus Frank Becuwe Iaat aan de hand van de koers zien wat vier jaar oorlog aanrichtte. „De wedstrijd alleen was veel te mager voor een boek." Maar de bewondering voor de haast onmenselij ke opgave waarvoor de renners stonden, is voel baar op iedere pagina. Ga er maar aan staan: 's morgens in alle vroegte op pad voor 300 kilome ter vrijwel onberijdbare wegen. Alleen de sterk- sten kwamen voor het donker aan in de fïnish- plaats. De rest moest soms noodgedwongen overnachten in de verla ten loopgraven. Becuwe groef zo diep in de historie van de wed strijd, dat hij zich de boekhouder van de koers mag noemen. Alle in schrijvers, alle deelne mers, alle rituitslagen, al le tussentijdse passages, alle klassementen en alle verdiensten. Van alle deel nemers staat een biogra fietje in het boek waarin bijvoorbeeld te lezen is dat niet alle renners met hun fietscarrière een ver zorgde oude dag bij el kaar verdienden. Zo tim merde Albert Dejonghe na zijn wielercarrière strandcabines in elkaar en verkocht lingerie. Aan de wedstrijd deed een aantal renners mee uit de toenmalige wereld top, maar ook de nodige avonturiers. Charles De ruyter, een in Noord- Frankrijk geboren Vla ming, sloeg zijn slag in de zwaarste rit, die van Brus sel naar Amiens, via Ijzer en leper. Op een fiets van 25 kilo en in kleding die niet bestand was tegen de helse omstandighe den, kreeg de onderkoel de koploper in een Frans stadje tot zijn grote geluk een bontmantel toege worpen door een invoe lende vrouw. Gehuld in die jas kwam Deruyter over de finish. Zijn collega's hadden min der geluk. Geen van hen trof een meelevende da me met warme kleding. Na eerder de slagvelden van de Somme en de Mar- ne overleefd te hebben, mocht Deruyter zich in Straatsburg laten huldi gen tot de eerste winnaar van de Omloop van de Slagvelden. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 Koersen in het decor van de 'Groote Oorlog' reageren? 'Vr spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67