Sinds 1990 één incident in Borssele SPECTRUM 5 Anti-kernenergieorganisatie WISE meldde deze week dat er zich de afgelopen 40 jaar minstens 421 incidenten en ongeluk ken in de kerncentrale Borssele heb ben voorgedaan. Volgens EPZ is er sinds de invoering van de Internatio nale schaal van nucleaire gebeurtenis sen in 1990 evenwel maar één voorval geweest dat als een incident kan wor den aangemerkt. De rest geldt als ge beurtenissen zonder betekenis voor de veiligheid of als onregelmatighe den. De internationale schaal is opgesteld na de ramp in Tsjernobyl. Die werd, evenals die in Fukoshima, op het hoogste niveau (7)-ingedeeld. Als incident (niveau 2) gold de ontdek king op 21 november 1996 dat er lucht de bol van de centrale binnenkwam via een leiding die in verbinding stond met de buitenlucht. Dat werd gemeld, omdat de bol niet volledig af gesloten zou zijn als dat in geval van een storingsituatie nodig geweest was. Na onderzoek bleek dat de afslui ters open stonden terwijl de aanwij zing 'dicht' vermeldde. Een montage- fout. De open verbinding had geen ne gatieve gevolgen (lozing van radioac tieve stof) omdat de luchtstroom van buiten naar binnen was en de bedrijfs voering ongestoord was. In de bol heerst onderdruk, zodat geen radioac tiviteit via de lucht kan ontsnappen. tronica zitten. Dan ga je om te beginnen controleren of alle lampjes op zo'n schakel kast het nog.wel doen. Dus ik drukte op het knopje van de lampentest en ineens ging het grote brandalarm af met het sein dat iedereen het reactorgebouw uit moest. Ik kon nog op het nippertje voorkomen dat de schakelruimte vol blusgas stroom de. De schakelkast is toen maar heel goed nagekeken en aangepast." In de jaren tachtig en negentig van de vori ge eeuw was de kerncentrale Borssele doel wit van blokkades door tegenstanders van kernenergie. Meestal in het weekeinde en - vaak goed georganiseerd. Er kon geen kip meer in of uit de centrale. Knoors is met zijn collega's van de wachtploeg twee keer ingesloten geweest, waarvan één keer de hele nacht. De tweede keer kon de politie de aandacht van de actievoerders afleiden, waardoor de wachtploeg met ladders over Het ongedaan maken van de sluiting in 2003 gaf het personeel van EPZ enorm veel zelfvertrouwen het prikkeldraad op het hek kon worden gewisseld, onder bescherming van een pe loton Mobiele Eenheid. Knoors denkt er met gemengde gevoelens aan terug. „Je probeerde er met je collega's maar het bes te van te maken. Aan de andere kant was er ergernis omdat je niet naar huis kon. En intussen zag je politieagenten buiten het hek voetballen met actievoerders. Maar ach, die moesten toch ook wat." Dat geldt ook voor onderhoudsmanager Jan-Willem de Vries. De jarige centrale ligt stil door de kapotte generator. De Vries en zijn mensen proberen van de nood een deugd te maken door zoveel mo gelijk onderhoud dat voor de splijtstofwisselstop van volgend jaar ge pland stond, nu al uit te voeren. Of dat lukt hangt voor een belangrijk deel af van leveranciers en onderaannemers. Die moe ten bereid en in staat zijn een halfjaar eer der naar Borssele te komen dan op de plan ning stond. Van feestelijkheden rond het veertigjarig bestaan van de kerncentrale is geen spra ke. Dat de centrale stilligt speelt daarbij niet eens zo'n grote rol. Belangrijker is dat de sluiting van de kolencentrale naast de kernstroomfabriek onafwendbaar lijkt, waardoor 150 mensen hun baan kwijtra ken. En dat zijn collega's. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 is van óns' Het onderhoud aan de turbine is naar voren gehaald om tijd te winnen bij de splijtstofwisselstop van volgend voorjaar, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61