Hoe veilig is Mox? 3 SPECTRUM "HUUuuv reportage couveuse-achtige kasten. Gloveboxes, he ten ze. Het radioactieve plutonium is ten slotte een gevaarlijk goedje. „Het is toxisch, dus gevaarlijk voor de mens", zegt Faure. Het horrorscenario is dat splijtstof poeder bij bewerking ontsnapt uit één van de kasten. Daarom die witte kleding. „Je ziet meteen of er stof op je jas zit. Elke twee weken hebben we een geval, on danks het feit dat er in de ruimte negatie ve luchtdruk bestaat, tegen het lekken van splijtstofpoeder uit de gloveboxes. Maar is het raak, dan moeten we de medewerker schoonschrobben met kleine hoeveelhe den water." Er wordt geen enkel risico genomen. Na het verlaten van elk compartiment volgt een stralingsmeting. Gelukkig staan de sei nen steeds op groen. Hoe maken ze nu precies Mox? Faure: „We verknippen, ontbinden en scheiden de uit gewerkte splijtstofstaven in Cap de la Ha gue. Het plutonium brengen we naar Me- lox. Daarna kneuzen we plutonium tot poeder, dat we daarna mengen met ver armd uranium. Dat gebeurt met behulp van mengbollen. Om van dit poeder een sterk keramisch materiaal te kunnen ma ken voegen we fijngemalen Mox-pellets toe, die bij eerdere productiecampagnes waren afgekeurd. Chamotte noemen we deze fingemalen pellets. Dan maken we er pellets van, kleine cylindertjes. Vervolgens bakken we ze op 1700 graden om ze sterk genoeg te maken, zodat ze niet vervormen in het splijtstofelement. Daarna slijpen we de pellets om ze precies de juiste diameter te geven. De pellets stoppen we in een om hulsel van zirconium en, voila, je hebt een splijtstofstaaf." Vanwege de complexiteit om pellets te ma ken met exact de juiste verhouding ura- nium en plutonium en de stringente veilig heidseisen, is het een langdurig karwei. Per jaar produceert de fabriek met zo'n 900 medewerkers nu 145 ton Mox. Melox is al dit voorjaar begonnen met de produc tie voor Borssele. Dat gebeurt op een lijn voor 'exoten'. De andere twee lijnen produ ceren uitsluitend voor 22 kerncentrales van het Franse EDF, die ook Mox gebrui ken. We zijn een dag te vroeg. De eerste splijt stofstaven zijn klaar. We mogen ze - met een bril op, handschoenen aan en een lood- schort voor - even aanraken. Mox voelt, tja... als gewoon metaal. De fabricage van het eerste spijtstofelement begint echter als de EPZ'ers al weer lang en breed in de TGV zitten. Morgen dus. Elke splijtstofelement voor Borssele is drie meter hoog en bevat 205 •staven (rods, in vakjargon) met elk 300 pellets. De kerncen trale in Borssele telt 121 splijtstofelemen ten, waarvan er over vier jaar 48 Mox be vatten. EPZ begint in het voorjaar tijdens de stop met 8 stuks. Uiteindelijk wil EPZ 40 procent van de reactor op Mox laten draaien. „Een volledige overstap op Mox is niet mogelijk. Dat vergt dure aanpassingen van de meet- en regelsystemen", zegt Wie man. We mogen de veiligheidspakken inleve ren. De alarmbellen hebben gelukkig ge zwegen. Au revoir. Buiten schijnt de herfst zon over het mediterrane landschap. De Areva-medewerkers die in de Melox-fa- briek of de kerncentrale in Tricastin wer ken, beschouwen hun werkplek als een promotie. Het leven is hier aangenamer dan in het kille Cap de la Hague. Als we voor een afscheids-expresso neerzijgen op een zonovergoten terras in hartje Avignon, kunnen we ons dat goed voorstellen. Het gebruik van Mox-splijtstofstaven in de kerncentrale in Borssele is niet onomstreden. Onder meer de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Greenpeace hebben tot aan de Raad van State geprobeerd het gebruik van splijtstof dat een klein percentage plutonium bevat, te verijdelen. Volgens de tegenstanders zijn de milieu- en veiligheidsrisico's groter dan bij splijtstof die uitsluitend uit uranium bestaat. Dat zit in de com ponent plutonium, die zwaar giftig is en in principe kan worden ge bruikt voor 'vuile' kernbommen, bedoeld om een gebied met radioacti viteit te besmetten. De Raad van State deelt die zorg niet. De hoogste bestuursrechter ver wierp de bezwaren van Greenpeace en ZMf tegen de vergunning die het ministerie van Economische Zaken twee jaar terug verleende voor het gebruik van Mox-brandstof. Volgens de Raad van State leidt de in zet van Mox tot een minieme verhoging van de veiligheids- en gezond heidsrisico's. Mox valt binnen alle nationale en internationale veilig heids- en milieunormen. Ook uit een stresstest, die is uitgevoerd naar aanleiding van de kernramp in het lapanse Fukushima, is gebleken dat EPZ geen extra veiligheidsmaatregelen hoeft te nemen in Borssele. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 in het reactorvat Een medewerker van Areva inspecteert de splijtstofstaven die bestaan uit Mox-pellets met een omhulsel van zirconium, foto's Areva

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59