I Bij de splijtstofwisseling beleeft EPZ, exploitant van de kerncentrale in Borssele, volgend voorjaar een primeurtje. Voor het eerst zal een deel van de nieuwe staven niet louter bestaan uit uranium, maar voor 8 procent uit pluto nium. Mox ofwel mengoxi- de heet deze brandstof 2 SPECTRUM Vanzelfsprekend krijg je Mox niet op elke straat hoek. EPZ laat de com plexe legering maken in de Melox-fabriek, vlak bij het pittoreske Avig non in Zuid-Frankrijk. Melox maakt net als de opwerkingsfabriek in Cap de la Hague, waar EPZ zijn uitgepuf- te uranium nieuw leven laat inblazen, deel uit van Areva. Dat is de mondiale leider op het gebied van nucleaire energie. Elke jaar moet EPZ een kwart van de splijt stofstaven in de Borsselse reactor vervan gen. Deze splijtstof is dan een soort van op. Uitgebluste staven bestaan voor 94 pro cent uit uranium, voor 1 procent uit pluto nium en voor 5 procent uit radioactieve iso topen die als afval kunnen worden be schouwd. De isotopen worden gemengd met vloeibaar glas en opgeslagen bij Covra in Borssele. Na honderd jaar worden ze diep in de ondergrond opgeborgen. Voor het plutonium leek een goede be stemming gevonden, namelijk als brand stof voor snelle kweekreactoren. Maar om dat die nooit van de grond zijn gekomen, zwelt de voorraad plutonium bij de opwer kingsfabrieken aan. Er is ook geen gebrek aan uranium doordat wereldmachten als de Verenigde Staten en Rusland zijn over eengekomen hun kernwapenarsenaal dras tisch te verkleinen. Als je het uranium uit de kernkoppen omwerkt tot lagere percen tages, kun je het ook gebruiken als reactor brandstof in kerncentrales. EPZ gebruikt al meer dan tien jaar voormalig militair ura nium, maar tot nog toe geen plutonium. Dat verandert nu EPZ deels kiest voor Mox en zich niet beperkt tot het laten recyclen van uranium in Cap de la Hague. „Mox be staat uit hergebruikte splijtstof. Dat is voor 92 procent verarmd uranium, een bijpro duct van de verrijkingsindustrie, en voor 8 procent uit plutonium, dat via opwerking is teruggewonnen uit reactorbrandstof uit Borssele. Het is beter voor het milieu, want je hoeft geen uraanerts te winnen als je brandstof hergebruikt. En het is al met al ook goedkoper", legt lan Wieman uit. De fuel cycle manager van EPZ neemt een dag na een zes uur durende treinreis (Ant- werpen-Brussel met de boemel en daarna de TGV) een kijkje in de Mox-fabriek van Areva. Communicatiemanager Monique Linger en hoofd techniek Menno Crajé ver gezellen hem. „De Fransen zijn erg goed in het recyclen van nucleaire brandstof. Er is een fabriek in Engeland, maar daar zijn al lerlei problemen. Verschillende landen be stellen nu hier hun Mox." Het mag duidelijk zijn dat je de in 1995 op gestarte Melox-fabriek niet zomaar binnen- kuiert. De veiligheidsvoorschriften zijn streng om industriële spionage, diefstal en terrorisme te voorkomen. De paspoorten blijven achter bij de portier. Iedereen krijgt een badge, waarmee je na een bliep je door de controlepoortjes en uiteindelijk de fabriek binnenwandelt, maar dan wel onder waakzame begeleiding van commu nicatiemanager Regis Faure en exploitatie directeur Patrick Suescun. En niet voordat iedereen al zijn kleren (behalve de slip) heeft verruild voor een wit T-shirt, al even hagelwitte sokken en overall, een helm, een veiligheidsbril en een stralingsmeter. De witte outfit heeft een reden, wordt snel duidelijk. De Melox-fabriek bestaat uit klei ne compartimenten, die veel weg hebben van een laboratorium. Medewerkers wer ken op afstand of in veiligheidspakken in Een splijtstofelement is een verzameling brandstofstaven (metalen buizen vol kernstoftabletten). De reactor in Borssele bevat 121 elementen. Over vier jaar zijn er 48 gevuld met Mox. Plutonium i door Frank Balkenende In de Melox-fabriek van Areva worden de radioactieve splijtstof- pellets behandeld in speciale gloveboxes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58