WERKEN 5 Iln het artikel 'Doorwerken na je pensioen, kan dat zo maar?' staat dat bijverdiensten naast het pensioen niet gekort worden op het inkomen of de AOW. Maar hoe zit het met de partnertoeslag van mijn jonge re echtgenote als Ik langer wil doorwerken?. Doorwerken kan inderdaad in vloed hebben op de partnertoe slag van uw echtgenote. De part nertoeslag is een toeslag voor AOW'ers met een partner die nog geen AOW heeft en weinig verdient. De partnertoeslag is maximaal 725,77 euro per maand. De hoogte van de toeslag hangt niet alleen af van het inkomen van uw partner, maar ook van het gezamenlijk inkomen. Is dat meer dan 2.585,57 euro per maand, dan is de toeslag 10 pro cent minder. En het kabinet wil de partnertoe slag AOW voor mensen met een hoger inkomen in drie jaar nog verder afbouwen. Een van de voorstellen is dat als het gezamen lijk inkomen per maand hoger is dan 4.210 euro, de partnertoeslag vanaf 2015 elk jaar met 25 procent omlaag gaat en in 2018 vervalt. Voor wie na 1 april 2015 met pen sioen gaat, vervalt de AOW-part- nertoeslag sowieso helemaal. 2 In de krant van zaterdag 12 oktober stond in de ru briek Geld en Werk dat de leef tijd waarop iemand AOW zal krijgen, al op 1 januari 2014 wordt gesteld op 67 jaar. Voor zover ik weet, is dat niet zo. Dit wordt pas later naar 67 jaar getild via een trapsgewijze ver hoging. Hoe zit dat? In het artikel staat dat de pen sioenleeftijd al per 1 januari 2014 wordt verhoogd naar 67 .jaar. Maar dat geldt niet voor de AOW-leeftijd. De AOW-leeftijd stijgt weliswaar ook naar 67 jaar, maar niet meteen: de komende jaren wordt de AOW-leeftijd stapsgewijs verhoogd. Ook de pensioenleeftijd stijgt dus naar 67 jaar en dat gebeurt wel in één keer, vanaf 1 januari 2014. Dat be tekent dat er vanaf dat moment in de opbouw v£n het pensioen rekening wordt gehouden met een pensioenleeftijd van 67 jaar. Dit geldt alleen voor nieuwe pen sioenafspraken. Deze worden be rekend aan de hand van de nieu we pensioenleeftijd. Oude afspra ken blijven bestaan. De uitvaartbranche is booming. ledereen overlijdt ooit, de bedrijfstak overleeft met gemak. Zelfs in deze zware tijden vestigen zich nieuwe uitvaart ondernemers. Van een uniek soort; die zonder provisies. Provisie Veel traditionele uitvaartondernemers reke nen kosten voor de uitvaartorganisatie en strijken provisie op over elk onderdeel dat ze verkopen. Dat uitvaartondernemers behalve het gewone tarief ook provisie ontvangen, is niet altijd bekend bij de nabestaanden. Diver se media besteedden hier de afgelopen twee jaar aandacht aan, mede daardoor waagden heel wat ondernemers de sprong. Als onafhankelijk uitvaartondernemer reke nen ze één vast tarief voor de organisatie van de uitvaart; alle losse onderdelen van de uitvaart bestellen ze tegen inkoopprijzen. De factuur hiervoor wordt meestal direct, zon der marges of provisie, doorgestuurd naar de nabestaanden. Transparante prijzen Geen provisies betekent ook geen vaste leve ranciers meer. De uitvaartondernemer zon der provisie wil de scherpste prijs voor zijn klant en vergelijkt de tarieven van diverse aanbieders. Resultaat; tevreden klanten en transparante prijzen. Wilma van Steenber gen, eigenaar van Arkadya (www.arka- dya.nl), een uitvaartonderneming zonder provisie: „Voor een uitvaart reken ik een vast basistarief van 1.950 euro, hoger dan bij tradi tionele ondernemers. Maar omdat ik verder geen provisie ontvang op de onderdelen scheelt het uiteindelijk veel geld. Daarbij ben ik onafhankelijk en heb ik een eenmans zaak. Hierdoor heb ik meer persoonlijk con tact met de nabestaanden, kan meer met ze meedenken en ben flexibeler. Als nabestaan den de kist zelf uit de rouwaut» willen dra- Een volgende keer wil ik het niet meer zelf doen; het is een emotionele, chaotische tijd gen of de overledene willen aankleden, kan dat. Bij veel traditionele uitvaartonderne mers is dit niet altijd mogelijk." Natura uitvaartverzekering Dat is heel anders dan bij een uitvaart die ge regeld wordt door een uitvaartondernemer van een verzekeraar. Met name waarbij de uitvaart wordt betaald uit een verzekering in natura. Met deze verzekering verzeker je je zelf voor alle diensten die te maken hebben met een begrafenis of crematie. Omdat de verzekering niet in geld, maar in diensten is, kunnen nabestaanden kiezen uit uitvaartver zorgers die aangesloten zijn bij de verzeke raar. Deze voert uit volgens het verzekerings pakket. Emotioneel Nabestaanden zijn direct na een overlijden vaak erg emotioneel. Ze willen vooral een prachtige uitvaart in elkaar zetten, de finan ciële consequenties zijn van ondergeschikt belang. Voor veel nabestaanden is een basis- uitvaart dan ook geen optie, ze willen op per soonlijke wijze afscheid nemen van de dier bare. Als je een andere uitvaart dan uit het verzekeringspakket wilt, rekent de onderne mer vooraf precies uit wat de extra kosten zijn. Door zijn monopoliepositie zitten in de ze extra kosten vaak flinke provisies ver werkt. Zak met geld Had de overledene een uitvaartverzekering in natura en wil je een andere uitvaartonder nemer dan die van de verzekeraar? Dat kan. Maar verzekeraars keren voor een volledige uitvaart maar ongeveer 3.100 euro uit aan an dere uitvaartondernemers dan die van hun- zelf; nog niet eens de helft van wat een basis- uitvaart kost. Nabestaanden worden min of meer gedwongen bij de ondernemer van de verzekeraar een basisuitvaart af te nemen. Wilma van Steenbergen: „De uitvaartonder nemer van de verzekeraar is een prima optie als je een basisuitvaart wil. Maar wil je iets anders dan de basisopties, dan is een uit vaartondernemer zonder provisie al snel goedkoper." Bedenk dus hoe je je eigen uit vaart wilt hebben, voordat je een uitvaartver zekering in natura afsluit. Zelf regelen In Nederland is het niet verplicht bij overlij den een uitvaartondernemer in de arm te ne men. Nabestaanden mogen de uitvaart ook helemaal zelf regelen. Vaak huren ze dan al leen voor bepaalde onderdelen, zoals de per soonlijke verzorging en opbaring van de overledene, iemand in. Het spreekt voor zich dat de uitvaart dan helemaal goedkoop wordt. Maar de nabestaanden nemen in een emotioneel zware tijd wel een hoop romp slomp op zich. Hanneke weet daar-alles van. „Na het overlij den van een dierbare wilden we zelf de uit vaart regelen", vertelt ze. „Dat dit het laatste was wat we voor hem konden doen, vonden we een mooie gedachte. Maar het was lasti ger dan we hadden ingeschat, we hadden ook wel wat tegenslagen. Zo kwamen we moeilijk aan rouwpostzegels. Dingen die je vooraf niet kon bedenken, maar die je eigen lijk ook niet kan gebruiken in een emotione le, chaotische tijd. Een volgende keer zou ik het niet meer zelf willen doen." ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl. Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Een z'n dood, ander z'n brood door Nadine van Gemert illustratie Nourdin Kouch Hanneke VERGELIJKING TUSSEN KOSTEN reageren? geld@depersdienst.nl Grafkist spaanplaat met gelakt eikenfineer en halfronde handgrepen. Uitvaartonderneming verzekeraar. 651 Losse verkoop: 359 Bloemen: biedermeier van normaal formaat met paars-witte bloemen. Uitvaartonderneming verzekeraar: 125 Losse verkoop: 79,95 Koffietafel: catering voor 100 personen met koffie/thee en cake. Uitvaartonderneming verzekeraar: 500 Losse verkoop: 350 (Prijzen zijn in euro's) "TT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53