je gewoon houden Een ongevraagde toezending mag Beklemd gevoel 4 WERKEN dend. Na ontvangst van een proefzending volgen automatisch vervolgzendingen, zonder dat Provea Miriale daarover bij de eer ste bestelling duidelijk is. De RCC beveelt Provea Miriale aan de methode aan te passen. „Bij verzuim brengen wij de klacht onder de aandacht van de Autori teit Consument en Markt, die boetes kan opleggen", zegt RCC- woordvoerder Laura van Lingen. Het wordt echt vervelend als het bedrijf een incassobureau stuurt. Soms wordt zelfs gedreigd met een dagvaarding als je niet voor een bepaalde datum betaalt. Laat je niet bang maken. Het bedrijf hoopt dat je bezwijkt en betaalt. Om incassopraktijken te voorko men, kun je overwegen een brief te sturen waarin je stelt dat het product ongevraagd is toegezon den. Op Consuwijzer.nl staat een voorbeeldbrief voor het ontken nen van een overeenkomst. Voor de zekerheid kun je ook het pro duct terugzenden. Doe dat dan door het pakket retour afzender te s.turen. Dan draai je ook niet op voor de verzendkosten. Voorkomen is beter dan genezen. Op internet zijn sites waar je gra tis allerlei producten kunt bestel len. Kijk daarmee uit. Vaak is gra tis niet zo gratis als het lijkt en probeert het bedrijfje een abon nementsvorm aan te smeren. FISCAAL Wil Vennix Vandaag ook met een beklemd gevoel wak ker geworden? Vol gens het kabinet zou dat wel moeten. Den Haag heeft ontdekt dat Neder landers in ruime mate beschik ken over 'beklemd vermogen'. Hiermee doelt men op diverse potjes die we vormen met fisca le hulp. Pensioen is het duidelijkste voorbeeld. Een deel van het loon wordt opzijgezet en pas belast op het moment van uit kering. Lijfrenten, levensloop en goudenhanddrukstamrech- ten werken volgens hetzelfde principe: inkomen en de daar over verschuldigde belasting worden doorgeschoven naar de (verre) toekomst. Op verzoek van de Tweede Ka- Enig wantrouwen is op zijn plaats bij dit onderzoek mer heeft staatssecretaris Wee kers onderzocht of dat beklem de vermogen kan worden 'ont kiemd'. Nu is er op zich natuur lijk niets tegen welk onderzoek dan ook, maar enig wantrou wen is hier wel op zijn plaats. De aanleiding voor het onder zoek is namelijk niet dat men sen zouden hebben gevraagd om ontklemming van bijvoor beeld hun pensioen. Nee, het gaat puur om het belang van de schatkist. Aan beklemd vermo gen is namelijk onlosmakelijk een fiscale claim verbonden. Van het kapitaal dat het pen sioenfonds voor u heeft opge bouwd, is al gauw 30 a 40 pro cent feitelijk van de fiscus. Bij uitkering van het pensioen vormt het immers belastbaar in komen. Geen wonder dat in de huidige tijd van tekorten en be zuinigingen verlekkerd wordt gekeken naar dat beklemde mil jardenvermogen. Geopperd is het pensioenkapitaal eenmalig af te romen met bijvoorbeeld 30 procent en daarmee de toe komstige belasting over de uit keringen af te kopen. Met de op brengst zou een substantieel deel van de staatsschuld kun nen worden afgelost. Het kabinet vindt zo'n greep in de pensioenkas gelukkig een brug te ver. In plaats daarvan is het vizier nu gericht op de gou- denhanddrukstamrechten. Van af 1 januari wordt een afkoop som bij einde dienstbetrekking direct belast. 'Er kan dus geen beklemd vermogen meer ont staan', schrijft het kabinet. Als of men de burger hiermee een dienst bewijst Ook wordt het toegestaan be staande stamrechten ineens op te nemen, iets wat nu nog zwaar wordt afgestraft. Dat wordt omgekeerd, want in 2014 wordt afkoop zelfs gestimu leerd door een vrijstelling van 20 procent. Men verwacht dat hier massaal gebruik van ge maakt wordt en boekt een op brengst in van 1,2 miljard euro. In het herfstakkoord vond men nog meer beklemd vermogen: winstreserves in B Vs. Door het tarief op dividenduitkeringen eenmalig te verlagen met 3 pro cent hoopt men in 20141 mil jard euro extra op te halen. Wat de wetgever met ontklem ming beoogt, is duidelijk: belas tingopbrengst naar voren ha len. Of het ook voor u voordelig is om levenslooptegoed, stam- recht of winstreserves te om klemmen, is de vraag. Eerder belasting betalen is alleen aan trekkelijk als u daardoor later (aanzienlijk) minder betaalt. Goed rekenen dus en de scena rio's met elkaar vergelijken. Ver geet daarbij ook niet dat u over het uitgekeerde netto geld wel licht voortaan box 3-heffing moet betalen. En die is met 1,2 procent per jaar nog steeds absurd hoog. Misschien is de conclusie na die rekenexercitie wel dat er niks mis is met wakker worden met een beklemd gevoel. door Irene van den Berg Onverwacht cadeautje? Altijd leuk. Maar niet als er een factuur bij zit. Geen paniek: als een bedrijf een product toestuurt waar je nooit om vroeg, mag je het houden zonder betalen. Het is een slinkse manier om- geld te verdienen: ongevraagd iets toesturen met een rekening erbij. Het bedrijf hoopt dat de consument braaf betaalt, omdat hij geen zin heeft in gedoe. Ook veelgebruikt: een gratis proefpro- duct bestellen en te horen krij gen dat je vastzit aan een abonne ment. Trap er niet in. Zonder toe stemming ben je nooit verplicht tot betaling. Het is bedrijven bij wet verboden consumenten onge vraagd spul toe te sturen. Als een verkoper wil dat je betaalt voor zijn toezending, moet hij kunnen bewijzen dat je toestemming gaf: telefonisch, via internet of door het invullen van een bon. Nooit gedaan? Dan heeft hij geen poot om op te staan. Je mag het pakket houden. Betaal niet: in dat geval komt er wél een overeenkomst tot stand en kun je er niet meer zo gemakkelijk vanaf komen. Heb je alleen een (gratis) proef zending aangevraagd, dan hoefje vervolgzendingen niet te betalen. De verkoper moet bewijzen dat je toestemming gaf voor nieuwe zendingen. Verwijzing naar alge mene voorwaarden is onvoldoen de. „Het feit dat het om een abon nement gaat en niet om een een malige proefzending is essentieel voor de overeenkomst. Het mag daarom niet alleen in de voor waarden worden geregeld, maar moet expliciet bij het aanbod ver meld staan", zegt woordvoerder Saskia Bierling van consumenten website Consuwijzer. Ondergoedbedrijf Provea Miriale kreeg onlangs een tik op de vin gers van de Reclame Code Com missie. Die vindt de manier waar op het bedrijf ondergoedabonne menten probeert te slijten mislei- ~W Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs in Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52