Specialist Moussé verdedigt zijn titel 66 Je zult er versteld van staan van wat een seizoen op nationaal niveau kost 66 Je ziet dat de gezamenlijke trainingen ook hun vruchten afwerpen. 40 SPORT *aèu In Zeeland zijn er niet veel motorcros sers die nationaal mee kunnen komen. Er zou meer samengewerkt moeten worden, weten de kenners. Niet alle coureurs hoeven dan zelf het wiel uit te vinden. msHk' MIDDELBURG - Bij de Strandcross in Vlissingen strijden morgen hooguit tien Zeeuwen om de prij zen. Dat stelt Peter Maranus, een veteraan uit Aagtekerke. „De ande ren vinden het alleen maar een mooi evenement en willen graag eenmaal per jaar voor een groot publiek rijden", zegt hij. „Welke eindklassering ze precies hebben, maakt hen niets uit." Zij die nationaal mee kunnen ko men in de reguliere crossen, heb ben ook kans op een goede posi tie tijdens de races op het Bad- strand. „Maar die jongens zijn niet dik gezaaid", weet Maranus, die zeer actiefis bij MC De Peke- linge en sinds vorig jaar een groep Zeeuwse rijders begeleidt. „Het is ook nogal wat om natio naal te rijden. Je moet altijd ver reizen. Je maakt, als je een heel seizoen mee wilt doen, grote kos ten. Lang niet iedereen kan het geld ophoesten." Ook elders in de provincie zien kenners in dat het duur is om in de top te crossen. „Het is crisis en dat merk je ook in onze sport", zegt Frank Rottier, bestuurslid bij MC De Sproeier in Wemeldin- ge en wedstrijdleider van het KNMV. „Je ziet een terugloop in het aantal jongens dat elke week nationaal rijdt. Ze pikken er nu vaak wat wedstrijden uit, op mooie, uitdagende circuits. Elk weekend op pad gaan is bijna niet te doen." „Je zult er versteld van staan van wat een seizoen op nationaal 'ni veau kost", vult de Zierikzeese oudgediende Erik van der Wek ken hem aan. „Het is al een tijdje geleden dat ik landelijk reed en dus weet ik niet precies om welke bedragen het gaat, maar het geld is niet zomaar op te hoesten. Dan moet je het of van je familie heb ben of van een goede sponsor." Volgens Van der Wekken zijn de circuits waar op hoog niveau wordt gereden allemaal ver weg. „In Zeeland zitten we in een uit hoek. In mijn tijd waren er nog wel mooie wedstrijden dichtbij, maar nu is dat niet meer het ge val." Overigens loopt niet alleen in Zee land het aantal (top)coureurs te rug; het is een landelijke trend. Brabant is nog altijd dé motor crossprovincie, op de voet gevolgd door Limburg. In dit district Zuid - Zeeland behoort tot West - zijn de meeste circuits. Rottier: „Daar heb je binnen een straal van 100 kilometer alle keus. Dan is het niet vreemd dat daar meer cros sers zijn én meer coureurs die op een hoog niveau mee kunnen rij den." Met Mark Boot uit Burgh-Haam- stede, Stefan Hage uit Goes, Nan cy van de Ven uit Vlissingen, Boy Stockman uit Terneuzen, Jordan- Lee van Maaren uit Vlissingen, Jordi van de Wiele uit Sint Jan steen, Carsten Goedegebure uit Yerseke, Jeffrey van Kempen uit Oost-Souburg, Gian Scheele uit Zaamslag en Kevin Spruijt uit Me- liskerke heeft Zeeland een aantal gearriveerde of getalenteerde cou reurs. Zij rijden goede uitslagen, zowel in Nederland als in België. Van der Wekken: „We moeten niet al te somber doen. Zeeland heeft wel wat namen, maar het zijn er alleen niet meer zo veel als voorheen." Veel coureurs moeten het wiel zelf uitvinden. Ze zijn dan wel aangesloten bij verenigingen, maar Zeeland herbergt nauwe lijks gediplomeerde trainers en dus moeten ze zelf maar hun rondjes rijden. „Dat samen optrek ken is iets wat ik hier altijd heb gemist", zegt Van der Wekken. „Toen ik nog nationaal reed, was ik de enige op Schouwen-Duive- land. Ik deed bijna alles in m'n eentje. Maar soms moest ik gaan hardlopen, maar was ik wat laks en deed ik het niet. Tegelijkertijd trainden de Brabantse jongens wel samen. Zij motiveerden el kaar en maakten elkaar beter. Dat zag je er ook aan afin de wedstrij den." In Axel bestaat ook al jaren zo'n band tussen coureurs. Inmiddels zijn er 28 rijders aangesloten bij de stichting Jeugdmotorcross Zeeuws Vlaanderen. „En er staan er nog vier op de wachtlijst", zegt hoofdtrainer Aswin van Damme trots. „We zijn twaalf jaar geleden begonnen met zes motorcrossers en sindsdien zijn we steeds ge groeid. Je ziet dat de gezamenlijke trainingen ook hun vruchten af werpen. Veel jongens rijden goe de uitslagen in België, waar de wedstrijden voor ons makkelijker aan te rijden zijn." Zuiddorpenaar Van Damme, die een Belgisch trainersdiploma heeft, schaaft bij de jonge cou reurs wekelijks aan de houding op de motor en de bochtentech niek. „Als ik de jongsten training geef, lijk ik wel op een papegaai, want ik moet heel vaak op de zelfde dingen hameren. Maar als ze ouder worden, zit het er wel goed in. Dan zien ze bijvoorbeeld wel in dat je juist in de bochten de meeste winst kunt boeken. Ik rijd zelf ook nog en ik vind het mooi om te zien dat steeds meer jongens beter gaan rijden dan ik. Dan denk ik: dan doe ik toch iets goed. Natuurlijk speelt ook de leeftijd mee; ik ben al 41 en zij hebben nog de toekomst..." Van boven de Westerschelde kijkt men met respect (en toch ook een beetje jaloezie) naar wat er in Axel gebeurt. Bij Jeugdmotorcross Zeeuws Vlaanderen heeft men zo'n twintig sponsoren, vyaardoor de crossers allemaal in hetzelfde tenue bij de wedstrijden kunnen verschijnen. „Ik denk dat wij in Zeeland wel bijzonder zijn qua or ganisatie en uitstraling", zegt Van Damme, die met een handvol cou reurs meedoet aan de Strandcross. „Misschien is zoiets ook ergens anders te proberen. Samenwer king loont." Maranus is van dat laatste ook overtuigd. De Walchenaar geeft 's winters conditietraining aan twaalf tot veertien coureurs. Als VLISSINGEN - Jean-Claude Moussé verdedigt morgen zijn titel in de 28e Strandcross. De Franse Ya maha-rijder, die al 42 jaar is, is we derom favoriet. Hij kan namelijk als geen ander uit de voeten op het rulle zand en won eerder dit jaar in eigen land al de Enduropa- le du Touquet, één van 's werelds grootste wedstrijden op het strand. Moussé komt in Vlissingen uit in de MX 1/3. Vorig jaar reed hij als een keizer in die koningsklasse. Hij zette de concurrentie immers op grote achterstand. Tegenstand krijgt hij morgen van onder an deren Heikki van den Berg, Mare de Reuver, Goesenaar Stefan Hage en Terneuzenaar Boy Stockman. De laatste twee haalden al meer maals de top tien in de Strand cross. In tegenstelling tot in voorgaande jaren rijdt de MX 1/3 apart van de MX 2. Daartoe werd besloten na dat men de twee manches voor de zijspannen had geschrapt - er waren maar vijf aanmeldingen - en er dus ruimte was ontstaan in het schema. Er zijn nu morgen op het Bad- strand wedstrijden in vijf catego rieën: 85CC, regioklasse, MX 1/3, MX 2 en quads. In totaal hebben zo'n driehonderd coureurs zich aangemeld. De eerste manches zijn tussen 11.30 en 14.00 uur. De tweede manches zijn tussen 14.30 en 17.00 uur. de motor even in de stalling staat of in elk geval minder gebruikt wordt, houdt hij hen een paar maanden in vorm. Hij huurt een zaaltje voor intervaltrainingen en gaat met hen stukken hardlopen. „Het zijn allemaal jongens tussen de vijftien en 21 jaar. Met hen kweek ik een soort groepsgevoel", vertelt de Walchenaar. „Ze heb ben misschien geen zin om in hun eentje aan hun conditie te werken, maar samen willen ze dat wel doen. En daardoor zijn ze, als ze in februari of maart weer aan het seizoen beginnen, nog al tijd in een goede vorm." Om een respectabel niveau te halen op de motor, is er volgens Maranus meer nodig dan de meeste denken. „In mijn kennis senkring denken ze wel eens: bij zo'n Strandcross stap je op de motor en rijd je je wedstrijd. Nou, ik doe zelf mee in de regioklasse en ik heb al vele malen op het strand getraind. Dat heb je echt nodig om goed aan de start te staan. Kun je nagaan wat die jon gens allemaal moeten doen om nationaal goed voor de dag te ko men." Maranus wijst op de bioscoopfilm 'Living for the weekend' die op 4 november in zowel Vlissingen als Terneuzen is te zien. De makers keken een jaar lang achter de schermen van de Grands Prix. „Met die film krijg je een mooi in kijkje in het leven van de cou reurs. Wil je weten hoe hard som migen voor hun sport werken, dan moet je daar heen." Samen optrekken is het beste door Roeland van Vliet t- mtmm I Het is voor maar weinig Zeeuwen weggelegd om bij de Strandcross in Vlissingen met de besten mee te komen. foto Ruben Oreel Erik van der Wekken Aswin van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40