Ontmanteling van je huis weöe&H siamïïffeP wop.pêhv*< sgx>P WopDgH we WEL SlACHTOÏÏ&e- IAN fE zuAmeiemFCütttt 30 MENINGEN brieven cor de jonge ALS PAH Hond KPN Chemicaliën Zwarte Piet Zwarte Piet 2 Getijdeturbine Marjan Berk Uit mijn hart gegrepen; de reactie van Dominique du Fosse. Denk goed na voor je een hond neemt, die heb je inderdaad voor 365 da gen per jaar. Toen het gisteren pij penstelen regende kom je geen hond buiten tegen. Ineke de Bouvre De heer Blok kan met een zeer be trouwbare stem vertellen dat de KPN (Nederland) geen last heeft of heeft gehad van de Amerikaan se afluisterpraktijken. Dat is toch heel knap van de KPN, wetende dat er in Nederland meer dan 1,5 miljoen bellers zijn afgeluisterd. 'Onze werknemers zijn zo goed dat dat niet is waargenomen'. In België was er wel sprake van af luisteren, aldus Blok. Ik vraag me af: 1,5 miljoen afgeluisterd en juist bij de KPN, waar veel bedrijven, alle overheidsinstellingen zoals ge heime dienst, politie en militai ren mee werken is niet afgeluis terd? Zal de politiek Blok (KPN) geloven? Weer een probleem de wereld uit? De Amerikanen doen dat overal behalve in Nederland? Onbegrijpelijk dat Kapelle/We- meldinge zelfs maar na wenst te denken over de opslag van de zwaarste categorie chemicaliën. Licht ontvlambaar, zeer giftig en kankerverwekkend (benzeen). Ecotank zal mogelijk binnen de categorie BRZO (Soveso2 richt lijn) bedrijven gaan vallen. Je zult het maar binnen je gemeente grenzen hebben. Het bestem mingsplan zou hier absoluut geen ruimte voor moeten bieden. Eco tank ligt ook vlak bij de Ooster- schelde één van de grootste na tuurreservaten die we kennen. 100 Kton product komt neer op gemiddeld 100 - 200 overslagen per schip per jaar nog afgezien van de afvoeren per tankauto, cq. 20-25 ton per afvoer. Speciale tanks zijn nodig voor deze opslag met dampretour systemen, fakkel en/of scrubber installaties. Ik raad de wethouder van Kapelle aan de MSDS'sen van deze stoffen maar eens te raadplegen voor zich te verschuilen achter landelijke re gels voor chemicaliën opslag. Laten we van Zwarte Piet, Witte Piet maken, met witte schminck en blonde krulletjes. Het zal mij een eer zijn geassocieerd te wor den met het karakter van de witte piet, die met zijn speelse komi sche talent de harten van de kin deren steelt doordat hij eigenlijk zelf een groot kind is. Daardoor kan hij Sinterklaas zo goed hel pen omdat hij als geen ander de belevingswereld van de kinderen aanvoelt, en zo als tussenpersoon dient tussen de kinderen en Sin terklaas. En dan weg met Zwarte Piet en Lang leve de Witte Piet. Ik denk niet dat er enig blanke mens hierdoor beledigd zal zijn en zijn we meteen van dat gezeur van de zwarte boebazen af. Wat een consternatie over Sinter klaas. Als we in plaats van Zwarte Pieten een afspiegeling van de Ne derlandse bevolking zouden ne men dan zouden we weieens de volgende helpers kunnen krijgen: obesitas-; homo-; nivelleer -; pe- do-; werkloze-verslaafde- en graaipiet. Of zou iemand die Piet heet of een van de bovenstaande 'minderheden' zich dan beledigd voelen. Moet de VN zich nou druk maken over een kinderfeest terwijl er op de wereld zoveel kin deren in erbarmelijke omstandig heden leven. We kunnen ook, zo als de VN willen, de Kerstman in troduceren, die aardmannetjes in de vrieskou laat werken en rendie ren laat vliegen (dierenmishande ling en disrespect voor kleine mensen). Zullen we alle feestda gen maar afschaffen, want heeft u weieens een haas een ei zien leg gen. Vanwege de misstanden in de katholieke kerk laten we het sint maar weg en noemen we hem Klaas en zijn kornuiten, ie dereen blij! Op een zeurpiet na. In de krant stond een interessant artikel over getijdecentrales, lijkt heel leuk, maar dan komt de vraag. Wat is de winst ten opzich te van bijvoorbeeld windenergie? De grootste getijdeturbine ge plaatst door Mojo Maritime is 1,4 Mw, is dit nu de door het bedrijf geplaatste installatie bij Ierland? Deze centrale heeft in 5 jaar totaal 3 Gw energie geleverd, dat komt neer op een rendement van circa 20 procent. Dus ongeveer gelijk aan het rendement een vergelijk bare windmolen. Ofwel deze getij decentrale staat 80 procent van de tijd stil, er is dus (ook) een buffer (kern!) centrale nodig! Waar schijnlijk dus alleen 'rendabel' met subsidie, dus echt een vorm van groene stroom! Het lijkt wel windenergie. Oja, nog een vraag je: Hoe gaat het met de getijdecen trale die geplaatst is bij de Total steiger, buh Borsele. Met een rugdekking van nog niet gevulde verhuisdozen herinner ik mij de raad van een goede vriendin: „Verhuizen moet je vóór je zeventigste doen. Daar na wordt het hard werken!" Nu ondervind ik aan den lijve haar gelijk. Ik worstel met mijn verrukkelijke boekenschat Mijn kinderen hebben een strakke lijn uitgezet. Ze zijn buitenge woon behulpzaam bij het inpakken, maar tegelijk zijn ze meedogenloos over het kwantum boeken, dat mag worden meegenomen om op de volgende locatie weer mijn geestelijke voederschuur te zijn. „Denk er om!", sommeert mijn jongste zoon, „je mag deze doos nog vullen. Meer kan er niet mee!" Ik aarzel. Ik ben veranderd in een twijfelend oudje, die voortdurend verscheurd raakt wanneer er geko zen moet worden tussen Muriel Spark's 'Memento Mori' en 'Vera', de biografie van de vrouw van Nabo kov. Dochter: „Waarom doe je zo moeilijk! Je hebt ze toch allebei gelezen? Je weet toch waar het over gast? Nou, dan laat je ze toch lekker achter!" Achterlaten. Daar gaat het over. Ook de Ip's die nooit meer worden gedraaid. Dizzy Gillespie, Gerry Mulli gan, Miles Davis en o ja, natuurlijk ook Oscar Peter son met die Zweedse bassist. Ach...en hier Max Roach... De meeste van mijn jazzhelden heb ik nog live ho ren spelen. En eigenlijk draai ik ze bijna nooit meer. Maar ze hebben een tijdlang behoorlijk bijgedragen aan de vorming van mijn 'innerlijke behang'. Is dat niet van Lodeizen? En waar is de verzameling gedichten van Remco Campert gebleven? 's Nachts schrik ik wakker en dwaal door mijn ontregeld huis je op weg naar het magistrale boek over de ontman teling van het huis van zijn ouders: Nicolaas Mats- iers 'Gesloten Huis'. Ik vind het en laat me op de pianokruk zakken. Ik ci teer: 'Soms overkomt het je dat je opstaat uit je stoel, met een of ander doel: je wilde iets opzoeken, je moest wat halen, je ging koffie zetten - en opeens weet je niet meer waar het om begonnen was. Je staat ergens, zomaar, halverwege de trap, midden op de gang, met je hand aan de kruk van een deur. Zon der doel. Je verkeert in een soort tussenruimte, tus sen je heden van zoëven, en de toekomst die je zo juist nog had. Je bungelt. Het gelukkigst is de mens wanneer hij handelt, en wanneer zijn handeling hem van zoëven naar zometeen voert, zonder enig onderscheid tussen het beetje verleden, het beetje heden en het beetje toekomst dat aan dit handelen te pas komt. Voor de bungelende mens komt het er hoe dan ook op aan, zich weer te begeven naar de plek die hem zijn doel teruggeeft: hij moet opnieuw naar de plek waar hij zat, hij moet weer gaan zitten, en het moment hervinden van vlak voor hij op stond.' Zo'n waarneming van Matsier is universeel. Dat doet lezen met je. Je bent niet alleen op de wereld. Alles is al eens door iemand beleeft. En godzijge- dankt heel precies opgeschreven. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Puttingstraat 4, Sint jansteen J. J. Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Chr. van der Kraan Kreekpad 1Kats Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg Dries en Kim Driedijk Joke Smitlaan 12, Vlissingen W.S.M. Fakkeldij Marktplein 1a, Biezelinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30