ZEELAND 29 Woensdag Donderdag Het is puur genieten! De laatste dag gaat de tocht naar Willemstad. We kunnen niet bij de suikerfabriek komen door de brug die er ligt, dus hebben we een alternatief gekozen met een mooie uitstraling. Willemstad ligt vol, om vijf uur de bietenkeu ring op de kade. Geheel onverwachts komt er een schipper met een wit paard de kade opge reden en vraagt zijn vriendin ten huwelijk. Er zijn Bietentochtrelaties, Bietentochtbaby's, maar een huwelijksaanzoek hadden we nog niet eerder gehad. Piet Jaspers keurt al tien jaar de suikerbieten voor ons en ook dit jaar zijn er prachtige in zendingen. We krijgen een borrel van Cees Sorber en daarna wordt er gegeten bij Bora Bo ra. Om negen uur heeft iedereen zich verza meld aan boord van de Terra Nova en samen met het bestuur doe ik de prijsuitreiking. Het Beurtvaartbord gaat naar de Janna, de bieten keuring wordt gewonnen door de Vrouwe Cor nelia en de logboekbeker mag mee met de Trouwe Hulp. De over-all winnaar dit jaar is de Hollands Diep en die gaat met de bel naar huis. Ik drink een biertje met het bestuur en proost op een prachtige tocht. Morgen is er voor de deelnemers nog een excursie naar de Suiker Unie. Daar zal Joost Friebel als algemeen be stuurslid de honneurs waarnemen. Ons doel, het zichtbaar maken en houden van zowel het historisch varend erfgoed als de his torie van de beurtvaart, is dit jaar weer gelukt. Het derde lustrum, Bietentocht 2013, is ten ein de en wat was hij mooi! Voor meer informatie zie www.bietentocht.nl Natuurlijk gaat het bij de Bietentocht om het winnen, maar de veiligheid staat voorop. het waterschap om de dijk te gebruiken en overleg met Henk Boone van de gemeente Goes om ook bij de sluis en de kade alles in goede banen te leiden, maar het is gelukt. Wederom zwaai ik de schepen uit, dat vind ik mooi om te doen. Op het laatst moet er nog even een accu voor een schipper worden gere geld omdat hij niet weg kan en dan ga ik rich ting Goes om te kijken of daar alles in orde is. Om twaalf uur zie ik de eerste paardentrailers al langsrijden. Ze zijn onderweg naar het Sas. Snel ook die kant op, de Oosthavendijk wordt afgesloten voor het verkeer, verkeersregelaars moeten op hun plaatsen en bij de paarden moet een welkomstwoord gesproken worden. Hectisch moment en ik vlieg van hot naar her. Han heb ik gekoppeld aan Piet Holster van de voermannen. Samen regelen ze perfect welk span er wanneer voor welk schip op de dijk moet komen te staan. De voermannen ko men uit heel Nederland en België. Ze doen ook geheel vrijwillig mee aan ons evenement. Ik vind het fantastisch dat ook zij zo enthou siast zijn over wat we hier met z'n allen doen. Zelf loop ik over de dijk en geniet, er staat veel publiek de mensen zijn erg positief. Ook de schippers en de voermannen stralen, dus ik ben blij en trots! De krant komt langs voor de foto voor bij dit dagboek en als de laatste sche pen bijna zijn vertrokken, rijd ik zelf ook naar de kade om burgemeester Verhulst welkom te heten Stichting Avontuur heeft weer een prachtige tent op de kant gezet. Ons Boerengoed komt babbelaars bakken en het Birdie-koor komt voor ons zingen. Om negen uur maken we be kend dat de dagwinnaar van vandaag de Ma thilda is, gevolgd door muziek en dans, nacht werk dus. Vandaag is Jaap werken, dus Suzanna is bij mij. Samen op de fiets naar de kade voor het palaver. Er staat vandaag een flinke wind, dus behalve de volledige route wordt er ook een andere route aangeven. Natuurlijk gaat het om het winnen, maar veiligheid staat voorop. Als een schipper besluit niet te zeilen of een korte re route te nemen, wordt dat door de organisa tie te allen tijde gesteund. Hij of zij heeft die dag dan geen vaartijd, maar kan wel gezellig mee met de vloot naar de volgende plaats. Als de schepen vertrekken, sta ik lang het ka naal. Fotografie is ook van één van mijn grote passies, waar ik weinig tot niet aan toe kom deze tocht en nu heb ik de kans. De kleine slaapt in de drager op mijn rug en ik geniet van zon en schepen. Om zes uur is Jaap weer thuis en stap ik in mijn auto naar de Heen. De Sluismeester heeft een prachtige tent voor ons geregeld en er is hier voor alle schippers een maaltijd en live-muziek. Alles is vers gemaakt en het eten smaakt geweldig. De dag-winnaar van vandaag is de Sofia. Rond een uur of twee kruip ik na een heerlijk gebakken ei in bed. 't Is mooi geweest voor vandaag. Vroeg weer op, palaver in de Heen. Het is er zo ontzettend mooi met zon en ochtendmist. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 I Evelein Mesman uit Kloetin- ge hield over de Bietentocht een dagboek bij. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29