'Pinda's werken beter dan 26 WALCHEREN Verbouwingsuitverkoop Persfotograaf Dirk-Jan Gjeltema is een van de deelnemers aan 'Krot of Kans'. Hij vertoeft een week in Zonnemaire. Met kortingen van 40 tot 80% king van een jaar of acht al vanaf 1977 duivenmelker. Hij heeft in het seizoen zo'n vijftig exempla ren op hok, maar vindt zichzelf geen hoogvlieger. „Ik eindig met mijn duiven meest al in de tweede helft van het uit slagenlijstje", zegt hij. „Maar cocaï ne? Om duiven sneller te laten vliegen? Ik sta er zeer van te kij ken. Ik heb er nooit iets over ge hoord." De voorzitter van postdui venvereniging De Vrede weet ook niet wat hij ervan denken moet. „Ik zou denken, die beestjes wor den er lam van, high. Die kunnen dan juist niet harder vliegen. Maar ja, het is een wedstrijdsport. En net als bij andere sporten geldt ook in de duivensport: zo dra er geld mee te verdienen valt, wordt er altijd geprobeerd om be ter te presteren. Soms ook met ge bruik van middelen die niet zijn toegestaan. Hebben ze die Bel gische wielrenner, hoe heet ie, Boonen ja, ook niet een keer be trapt op het gebruik van cocaïne?" Misschien, zegt Van Dam weten best buiten. Voortrazend verkeer is hier niet. „Natuurlijk is het hier stiller dan waar ik zelf woon: aan de rand van Middelburg. Als je daar door de wijk loopt, zie je altijd wel mensen. Hier kun je een rondje maken zonder ook maar iemand tegen te komen. Maar dan ervaar je wel hoe ruim en mooi het is om op het platteland te wonen", vertelt Gjeltema tijdens de maal tijd bij Rosalinde van Ingen Sche- nau. Zij is beeldend kunstenares en docent beeldende kunst en vormgeving met een horeca ach tergrond. Van Ingen Schenau woont al elf jaar in Zonnemaire. Op verzoek van het CBK houdt zij een blog bij over 'Krot of Kans' in deze kleine kern. Tevens ont popt zij zich als een enthousiaste gastvrouw voor de deelnemers aan dit project. Zij onthaalt Gjeltema op een sma kelijke herfstdis met onder meer rucola, geroosterde pompoen en knolselderij, feta, geitenkaas, to maatjes en kruidendressing. „Door dit project leer ik plotse ling met heel andere ogen naar mijn eigen dorp te kijken", laat de gastvrouw weten. Gjeltema vertelt vooraf geen strak afgekaderd plan te hebben gehad voor de invulling van zijn weekje Zonnemaire. „Op een andere ma nier mijn werk doen, dat wel. Als ik voor de krant een foto maak, zit ik dichter op de huid van men sen. Voor dit project neem ik meer afstand, zodat ook de omge ving wordt meegenomen in het totaalbeeld." Verder experimen teert hij met een Fuji Instax came ra. Dat is te vergelijken met vroe gere polaroid-kiekjes. „Ik maak Er zijn hier veel meer kansen dan krotten. Dat wil ik met mijn foto's tot uiting brengen zo'n instax-foto, druk die af en maak die vervolgens onderdeel van het beeld dat ik even later van dezelfde locatie maak. De gedach te erachter is het verloop van tijd te visualiseren." De fotograaf liet zich ook inspire ren door een uitspraak van de vroegere gedeputeerde Gert van Zwieten: „Wat is dat toch met Zonnemaire? Het lijkt wel of de creativiteit daar uit de klei om hoog komt." De provinciaal bestuurder doelde op mensen met initiatieven als: Niek Deïst (Landschapscamping), Jaap Verseput (Festival Zonnemai re Buitengewoon) en de gebroe ders Joop en Peter de Koeijer (Zeeuwse vlegel en bloeiende ak kerranden). Gjeltema zal Zonnemaire na deze week nooit meer als 'stil en verla ten' ervaren. Hij kijkt nu met an dere ogen naar dit dorp, waar wel degelijk levendigheid is te vinden als je er oog voor hebt. „En er zijn hier veel meer kansen dan krot ten. Dat hoop ik in mijn blog op www.krotofkans.nl met tekst en foto's tot uiting te brengen." IJ Dam (53) weet veel van de dui- 1Ivensport. Hij is met een onderbre- ZONNEMAIRE - Voor persfotograaf Dirk-Jan Gjeltema uit Middel burg, onder meer werkzaam voor de PZC, was Zonnemaire altijd maar een stil en verlaten dorp, waar hij af en toe een plaatje schoot voor de krant of alleen maar doorheen reed op weg naar een andere bestemming. Wat motiveerde hem zich aan te melden als deelnemer van het pro ject Krot of Kans van het CBK (Centrum Beeldende Kunst Zee land)? „Ik wilde eens ervaren hoe het is om in een kleine kern te wonen. Of het er echt zo stil en verlaten is als ik dacht. En natuurlijk om met foto's te tonen hoe het hier gesteld is met krotten en kansen." Het CBK beoogt met dit kunste naarsproject te onderzoeken wat de problemen zijn en waar de mo gelijkheden liggen VOO.T een zoge heten 'anticipeerregio'. Dat is een omschrijving voor een regio waar de krimp van de bevolking hu nog niet echt nijpend is, maar waar het aantal bewoners in de nabije toekomst wel flink zal te ruglopen. Het CBK zou door mid del van dit project graag een bij drage leveren aan het antwoord op de vraag: 'Hoe kun je daarop anticiperen?' Gjeltema heeft er lol in deze week in een klein huisje aan de I. M. van der Bijlstraat te vertoeven. Voor zijn deur ziet hij tweemaal daags een levendig tafereel als ouders hun kinderen naar school brengen en weer ophalen. Hij voert gesprekjes met dorpsbe woners, die inmiddels wel ge wend zijn dat er geen winkel meer is op het dorp en die daarop inspelen door hun boodschappen elders te halen of een beroep te doen op buren en kennissen. Zij vinden het wél prettig dat er een bus rijdt en dat daarmee voor zieningen elders behoorlijk goed bereikbaar zijn. Ook van de biblio bus en de groentewagen van de gezusters Dekker wordt dankbaar gebruikgemaakt. De fotograaf treft ook bewoners die elkaar ontmoeten in of bij het dorpshuis en schiet een mooi plaatje op het schoolplein waar juf Ottelien van der Torren een groepje leerlingen blokfluitles geeft. Met zulk mooi weer als de afgelopen week kan dat immers Kortingen tot Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad. Huppe. Jado Vola, Sphinx. Villeroy Boch. Duscholux. Sanijura. Hoesch. Dansani. Dorenbracht. Hans Grohe en andere topmerken. Belgische postduiven be trapt op cocaïne. Bestaan die praktijken hier ook? 'Ik denk het niet.' Idyllisch plaatje van een 'jongerenhangplek' in Zonnemaire zoals Dirk-Jan Gjeltema kon aanschouwen vanuit zijn tij delijke woning aan de I. M. van der Bijlstraat, foto Dirk-Jan Gjeltema Dirk-Jan Gjeltema door John Bas en Romain van Damme Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. De Sasse duivenmelker Carlo van Toch niet zo stil en verlaten Kom eens kijken in onze showroom (7 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) Riethil 20, 4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040 SAS VAN GENT - De Koninklijke Bel gische Duivenliefhebbers Bond kon digde begin september aan dat het bestrijden van doping topprioriteit is. De Belgische bond stuurde sta len van mest ter controle naar Zuid-Afrika. Daar vonden ze niet al leen cocaïne, maar bijvoorbeeld ook paracetamol, cafeïne en Mobis- tix, een geneesmiddel dat bij men sen ontstekingen remt en pijnstil lend werkt. door Ali Pankow Fotograaf Dirk-Jan Gjeltema in Zonnemaire. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26