www.dominicus.n 'Bedrijven moeten laaggeletterden helpen' flink bezuinigen WALCHEREN 25 geslaagd T~ Gezochte man meldt zich De man die donderdag in Vlissingen gezocht werd om dat hij vuurwapengevaarlijk zou zijn, heeft zich 's avonds bij de politie gemeld. De po litie zocht hem omdat hij in een woning aan de Blikken- burg bedreigingen zou heb ben geuit. De 26-jarige Dord- tenaar is weer vrij. Een vuur wapen is niet gevonden. Evensong in de Johanneskerk In de Johanneskerk in Serooskerke wordt morgen een Evensong gehouden. Voorganger is dominee Pim Steenbergen. Aan de dienst wordt mede werking verleend door De Evensingers van de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. De Evensong begint om 17.00 uur. De Vergulde Schoe in huizenroute Het huis De Vergulde Schoe in de Sint Janssstraat in Mid delburg doet vandaag mee aan de Nationale Duurzame Huizenroute. Het is het eni ge huis op Walcheren op de lijst deelnemers. Bezoekers kunnen zich vooraf inschrij ven via www.duurzamehui- zenroute.nl. Speciale dienst in de Schaapskooi In de Schaapskooi in Vlissin gen wordt morgen vanaf 15.00 uur een dienst gehou den voor mensen met een verstandelijke beperking. Het thema van de dienst is: 'Je bent welkom'. Na afloop is er gelegenheid om iets te drinken en met elkaar na te praten. Jubilarissen FNV krijgen speldjes In Westkapelle Herrijst is gisteravond de jaarlijkse Ju- bilarissenavond van Abva- kabo/FNV afdeling Walche ren gehouden. De mensen die 25,40,50 of 60 jaar lid zijn van de vak bond, kregen een speldje of broche uitgereikt In totaal 125 leden kwamen daar gis teravond voor in aanmer king. Mr. Ruud de Blij, oud-directeur Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Middelburg, heeft aan de Gadjah Mada Universitas te Yogya- karta (Indonesië) zijn master stu die Wijsbegeerte cum laude afge rond. Hij is afgestudeerd op de thesis 'Spinoza's philosopy as a way of life for the era of globaliza tion'. Hij vervolgt zijn studie aan de Udhayana Universitas in Den pasar (Bali) in het 'doctorate pro gram cultural studies'. DOMINICUS BTW VOORDEEL Dekker: „De leerplicht zorgt er niet voor dat laaggeletterheid ver dwijnt. Sommige kinderen kun nen heel goed verbergen dat ze niet goed kunnen lezen en schrij ven. Leerlingen moeten hun taal vaardigheden ook bij blijven hou den, anders worden ze er steeds slechter in." In 2007 kreeg het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland (RP- CZ) van de provincie de opdracht om iets te doen aan de laaggelet- terdheid in Zeeland. Een Zeeuws aanvalsplan laaggeletterdheid werd opgezet. In 2011 werd dat plan afgerond. „Maar daarmee was het probleem nog niet de we reld uit", zegt Bep Huijbregtse van Soroptimsten Zeeland, een or ganisatie voor de verbetering van mensenrechten, „Wij vonden het belangrijk dat het werk werd voortgezet. Daarom hebben we het project geadopteerd." Het doel van het project werd om een ambassadeursnetwerk op te zetten om de laaggeletterdheid in Zeeland aan te pakken. „Veel men sen schamen zich voor hun laag geletterdheid. Wij willen het be spreekbaar maken en er voor zor gen dat er iets aan wordt gedaan", aldus projectleider Huijbregtse. Jose Scholte, directrice bij Taalvak- werk, heeft de. Zeeuwse taaiam bassadeurs opgeleid. Zij vindt dat bedrijven intern cursussen moe ten aanbieden om laaggeletterd heid tegen te gaan. „Bedrijven die laaggeletterd e medewerkers in dienst hebben en daar niets aan doen, moeten zich schamen", zegt Scholte. „Ik vind dat ze de taak hebben om zulke medewer kers te helpen." gekend groot bedrag voor Veere." In 2015 wordt een tekort van 1,2 miljoen verwacht en in 2016 een tekort van 1,6 miljoen, op een be groting van jaarlijks 50 miljoen. Het huidige college wil niet 'over het graf regeren', zegt Molenaar, en stelt dan ook geen bezuinigin gen voor voor de periode na 2014. „Met zo'n groot bedrag moeten echt keuzes worden gemaakt." In opdracht van de raad wordt daar om ambtelijk al gewerkt aan drie Ruim 2 miljoen minder is een ongekend groot bedrag voor Veere of vier scenario's voor bezuinigin gen. In elk scenario wordt een keuze gemaakt over wat de speer punten zijn van de gemeente en welke inkomsten/uitgaven daar bij horen. Deze scenario's zijn bin nenkort klaar waarna ze in de raad besproken worden. Na de verkiezingen in maart 2014 zal de nieuwe coalitie moeten be palen waarop vanaf 2015 bezui nigd moet worden. Molenaar noemt de positie van de gemeen te Veere 'een luxe'. „Wij hebben de tijd. Voor het komend jaar is de begroting op orde en een nieuw college kan keuzes maken voor daarna." De gemeenteraad van Veere be spreekt de begroting 2014 donder dag 14 november. rl ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 VUSSINGEN SEROOSKERKE MIDDELBURG VLISSINGEN WESTKAPELLE Op alle kwaliteitihaarden van Dru, Dik Geurts, KaKire, Global Fire en Spartlierm ontvangt u de BTW als korting! Profiteer ook van het verlaagde BTW-percentage van 6% op montage door Janneke Koster GOES - „Het probleem van laagge- letterdheid wordt vaak onder schat", zegt Aimée Dekker van stichting Lezen en Schrijven, „In Ne derland is één op de tien volwasse nen laaggeletterd. In Zeeland zijn dat ongeveer 38 duizend mensen." René Molenaar, wethouder Van links naar rechts: Dave van den Bos, Franklin Victor, Diny Weststrate en Richard Bruël. De eerste vier Zeeuwse taaiambassadeurs, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25