Reorganisatie gaat OR Woongoed te snel Burgemeester Bergmann verbiedt Latin Nights 10 Veere moet vanaf 2015 1 24 WALCHEREN TAALAMBASSADEURS In de Koperen Tuin in Goes werden gisteren de eerste vier Zeeuwse taaiambassadeurs gepresenteerd. Begroting Veere ook digitaal, met veel extra's Woongoed Middelburg wil al het werk dat niets met sociale huur woningen te maken heeft, uitbe steden. Dat betekent dat de eigen organisatie bijna halveert tot 39 banen. 25 mensen gaan, met be houd van salaris- en pensioen rechten, over naar een nieuwe werkgever. Vier mensen worden boventallig, maar zullen tot 2015 in dienst van Woongoed kunnen blijven. Woongoed staat er echter volgens de ondernemingsraad 'bovenge middeld goed voor'. Voor gedwon gen ontslagen en het uitbesteden van het onderhoud, studenten huisvesting en iet is geen nood zaak en het nieuwe beleid zou lei den tot ongewenste effecten voor het personeel en voor de huur ders van Woongoed. Anderzijds erkent de onderne mingsraad dat met het nieuwe on dernemingsplan 'de continuïteit van het bedrijf Woongoed (en de volkshuisvesting in Middelburg) ruimschoots wordt gewaarborgd'. „Als ondernemingsraad vinden we daarom ook dat we ons moe ten aanpassen, echter de mate en de snelheid waarop het nu wordt voorgesteld en de ingrijpende ge volgen die dit heeft voor perso neel en werkgelegenheid vinden wij niet in verhouding staan tot onze goede uitgangssituatie", schrijft de ondernemingsraad in zijn advies aan directeur-bestuur der Eric de Ceuster. De Ceuster zei vorige maand in deze krant: „Op de vier boventalli gen na behoudt iedereen zijn werk en zijn salaris, al besefik dat de overgang naar een andere werkgever ingrijpend is. Voor de mensen die boventallig zijn, kun nen we die garanties tot het einde van 2014 binnen Woongoed ge ven." De Ceuster begrijpt dat de veranderingen bij het personeel vragen oproepen. Hij is in overleg met de vakbonden en zal het ad vies van de ondernemingsraad la ten meewegen bij het formuleren van het definitieve reorganisatie plan. Het definitieve besluit moet half november vallen. Eerder al zei hij dat Woongoed Middelburg als een goed werkgever moet zor gen voor de mensen die de organi satie verlaten. De ondernemingsraad van Woongoed Middelburg vindt de reorganisatieplan nen te rigoureus. De burgemeester was ervan op de hoogte dat het feest werd gehou den, blijkt uit de beantwoording van schriftelijke vragen van de WD-ffactie aan het college. De Latin Nights werden sinds halver wege 2012 maandelijks gehouden in het Schuttershof. Daar was geen extra vergunning voor no dig- Uit de beantwoording blijkt dat de gemeente eind november vo rig jaar de eerste signalen kreeg van de politie over een onrustige en gespannen sfeer in het Schut tershof en de binnenstad tijdens makelaar Bouwen Ewoutstraat 52 Vlissingen een Latin Night. Ambtenaren heb ben daarna een gesprek gehad met de exploitant, waarin deze dringend is geadviseerd te stop pen met R&B-achtige feesten, ook gezien de problemen die hier mee in het verleden zijn geweest. Bergmanns voorganger Koos Schouwenaar verbood toen R&B-feesten. In december 2012 was er echter nog onvoldoende grond de Latin Nights te verbie den. De exploitant ging door met de feesten, maar nam ook extra maatregelen om problemen te voorkomen. Daarna is het een aan tal maanden goed gegaan. Op 30 augustus van dit jaar ging het weer mis. De exploitant is ver volgens uitgenodigd voor een ge sprek met de burgemeester. Dit gesprek kon pas plaatsvinden op 9 oktober, dus nadat er weer onge regeldheden waren geweest In het gesprek heeft de burgemees ter de feesten per direct verbo den. De exploitant gaf toen ook al aan zelf te willen te stoppen met de Latin Nights. GOES - Dave van den Bos, Richard Bruël, Franklin Victor en Diny Westrate weten als geen ander hoe het is om niet goed te kun nen lezen en schrijven. „Ik was vroeger zwaar epileptisch. Daardoor heb ik nooit goed leren lezen en schrijven", zegt Richard. Hij heeft zich er nooit voor ge schaamd dat hij laaggeletterd was. „Ik zei altijd gewoon dat ik niet zo goed kon lezen en schrijven." Dave kwam er op zijn zeventien de pas achter dat hij moeite had met lezen en schrijven. „Ik begon toen met werken en ik kwam er achter dat ik bepaalde woorden niet begreep. Ik vond het ook las tig om formulieren in te vullen. Op dat moment dacht ik al 'daar moet ik wel wat aan doen'. Ik ben toen een soort cursus gaan vol gen, maar die werd opeens afge kapt. Vervolgens heb ik het eigen lijk een beetje laten doen." Dave schaamde zich wel voor het feit dat hij niet zo goed kon lezen en schrijven. „Ik gebruikte vaak smoesjes om het te verbergen. Als er iets ingevuld moest worden zei ik bijvoorbeeld: Ik heb nu even geen tijd, of: ik heb geen pen. Op mijn werk hadden ze me wel door. Daar zeiden ze dat ik me er niet voor hoefde te schamen, om dat heel veel mensen hetzelfde probleem hebben." „Als je niet kan lezen en schrijven leer je vanzelf om creatief te den ken", zegt Richard. „Ik werkte al tijd veel met pictogrammen. Ik heb bijvoorbeeld ook in de horeca gewerkt. Daar moest ik drankjes in schenken. Ik herkende dan aan een letter op de fles, welke drank waarin zat."Als er formulieren in gevuld moesten worden, schakel de Richard gewoon zijn vrouw in. „Dat was eigenlijk best wel mak kelijk", zegt Richard, „Maar op den duur was ik het wel beu dat ik op mijn werk telkens moest vra gen waar ik bijvoorbeeld mijn handtekening moest zetten. Dat was voor mij ook de reden dat ik besloten heb om terug naar school te gaan. Nu snap ik niet dat ik dat niet tien jaar eerder heb besloten. Ik heb veel meer privacy nu ik alles zelf kan doen." Franklin Victor is eigenlijk een verhaal apart. „Met lezen en schrij ven had ik eigenlijk geen proble men", zegt Franklin, „Bij verme nigvuldigen ben ik afgehaakt. Ik liet mijn huiswerk weieens door een ander maken, maar op den duur viel ik door de mand. Op de middelbare school bleef ik in de vierde klas als enige zitten, omdat ik moeite had met rekenen. Dat is ook het moment waar op ik 'doei' tegen school heb gezegd." Drie jaar geleden kreeg Franklin via zijn werk het aanbod om alsnog goed te leren rekenen. „Ik kreeg de kans en die heb ik gegrepen. Nu ben ik taaiambassadeur en hoop ik dat ik andere mensen kan motiveren om ook de beslissing te nemen om alsnog goed te leren lezen, schrijven en rekenen." ZEEUWSE TAALAMBASSADEURS DOMBURG - De begroting 2014 van de gemeente Veere is binnenkort ook digitaal te bekijken. En dan niet de papieren versie op een scherm, maar met doorklikmoge- lijkheden, zoekfuncties en film pjes. Bezoekers van de digitale ver sie van de begroting krijgen zo een volledig en actueel beeld van alles waarbij de gemeente betrok ken is. Er wordt nog gewerkt aan de laatste loodjes. Over ongeveer een week moet de digitale begro ting op de website van de gemeen te Veere staan. De gemeente Veere is de eerste gemeente in Zeeland en één van de eersten in Nederland die deze service biedt. De najaarscirculaire 2013 levert de gemeente Veere een kleine tegen valler op voor 2014: de gemeente krijgt ruim een ton minder van het Rijk dan waarmee eerder reke ning was gehouden. Het tekort van zo'n 122.000 euro dat daar door op de begroting ontstaat, wordt 'opgevangen' door een mee valler van 80.000 euro in de be drijfsvoering, een verwachte meeropbrengst (door areaaluit breiding) van de onroerend zaak belasting van 24.000 en een bespa ring op openbaar groen en be graafplaatsen van 18.500 euro. De extra verhoging van 1,5 procent (naast de inflatiecorrectie van 1,75 procent) van de onroerend zaakbe lasting was al ingeboekt. De afval stoffenheffing stijgt in 2014 alleen met 1,75 procent inflatiecorrectie. In de jaren 2015-2017 ontkomt ook de gemeente Veere niet aan grote bezuinigingen. „In 2017 krijgen we ruim 2 miljoen mindér van het Rijk", zegt wethouder financi ën René Molenaar. „Dat is een on- door Theo Ciele MIDDELBURG - De ondernemings raad (or) van woningcorporatie Woongoed Middelburg is tegen een aantal onderdelen van de ingrij pende reorganisatie die de directie voor ogen staat. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - In het Schuttershof in Middelburg mogen geen Latin Nights meer worden gehouden. Burgemeester Harald Bergmann verbiedt de feesten nadat er op de Vlasmarkt ongeregeldheden uitbra ken na een Latin Night op 27 sep tember. De politie moest toen met wapenstokken en honden optre den. Zw viffs tW&L Fijne, sfeervolle woning, die zeker groter is dan de voor zijde doet vermoeden. Dit huis is keurig onderhouden, beschikt over een grote woonkamer, open keuten met app.. drie slaapkamers en een ruime badkamer H.R -C.V.-ketelZonnige tuin (zuid;. Volwassenen leren lezen en schrijven door Janneke Koster procent van de Neder landse bevolking heeft op latere leeftijd nog steeds veel moeite met lezen en schrijven. Mensen die op latere leeftijd heb ben leren lezen en schrijven: Willen laaggeletterdheid bespreek baar maken in Zeeland. Gaan bij verschillende instellingen langs om die bewust te maken van de omvang van laaggeletterd heid. Geven voorlichtingen over laagge letterdheid en delen flyers uit om op die manier zoveel mogelijk mensen te bereiken en iets aan het probleem te doen. Willen instellingen motiveren om cursussen aan te bieden aan mede werkers om zo laaggeletterheid te rug te dringen. Motiveren andere laaggeletterden om alsnog te leren lezen en schrij ven. Vraagprijs I 19.000,- k.k. door Carla van de Merbel DOMBURG - Met een voorstel tot het wegwerken van een recent ont staan tekort van 122.000 euro legt het college van B en W van Veere de gemeenteraad een sluitende be groting 2014 voor. Voor de jaren daarna wordt het minder makke lijk. Dan moet flink bezuinigd wor den, oplopend tot een bedrag van 2,1 miljoen euro in 2017. Waarop is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24