Zeeuwse lezers houden van geschiedenisboek 'Rijkswaterstaat laat steken vallen bij baggervergunning Westerschelde' Principepiet Regels voor de besteding van fractievergoedingen zijn niet altijd duidelijk. 22 ZEELAND GEMEENTERADEN Hulst®P400 euro zaterdag Tja, laat ik dan ook nog maar een duit in het zakje doen over Zwar te Piet, want ik snap niet dat het zo hoog oploopt Het is een discussie van uiter sten. Een Jamaicaanse van de Verenigde Naties die pleit voor afschaffing en miljoenen Neder landers die als een adder gebe ten reageren dat er niets mag veranderen. In Sappemeer wil den ze bonte Pieten mee laten lopen en meteen kwamen er bedreigingen. Doe even nor maal. Nederland heeft een duis ter verleden met zijn slavernij en kolonisatie en vroeger werd Zwarte Piet kennelijk echt gety peerd als een domme zwarte knecht, maar dat is gelukkig al lang niet meer zo. Het Sinter klaasfeest van nu heeft niets met racisme te maken, maar het uiterlijk van Zwarte Piet zal voor sommigen een verwijzing naar dat duistere verleden blij ven. Wat ik eigenlijk vooral ver velend vind, zijn de verhalen van donkere kinderen, die Sin terklaastijd een rottijd vinden, die huilend in de klas zitten of thuis komen. Dat moeten we niet willen. Ik vind roze, gele en groene Pieten ook niks, en afschaffen is al helemaal geen optie. Wat ik me afvraag is of die Pieten per se van oor tot oor zwart moeten zijn en rood gestifte lippen moeten hebben? Van mij niet. Doe alleen een toef zwarte schmink op de wan gen, de neus, de kin en het voorhoofd, want dat komt dan door de roet van de schoor steen. Dan blijven het Zwarte Pieten, de liedjes blijven in stand, er verandert nagenoeg niets en je kwetst er niemand mee. Dat is toch een mooie op lossing? En als er dan mensen zijn, die zo principieel zijn dat er echt niets mag veranderen, ook prima, maar die moeten dan ook echt niets veranderen. Zwarte Piet komt van oudsher door de schoorsteen, dus dan komt die ook door de schoor steen. Dus Zwarte Piet niet door de voordeur binnenlaten en Ome Cor niet aan laten bel len en een zak cadeaus voor de voordeur laten zetten. Nee, door de schoorsteen moet-ie komen. En heb je geen schoor steen, dan bouw je maar een schoorsteen! Dat principiële ge doe ook. Dick Anbeek van de Drukkerij in Middelburg: „En misschien wach ten mensen ook nog tot woens dag om het aan te schaffen. Want dan krijgen ze bij aanschaf van een boek van ten minste 15,00 eu ro een fotoboek van Ruden Rie- mens cadeau. Het zal een drukke week worden", voorspelt Anbeek met de week van het Zeeuwse boek en de Zeeuwse boekenprijs in het vooruitzicht. Ook het boek van Rinus Spruit, dat nog maar net uit is, valt in de smaak bij Zeeuwen. Jasper Waal wijk van boekhandel de Vries in Zierikzee zegt dat het altijd een leuke bijkomstigheid is als je iets kunt lezen over je eigen omge ving. „Dat zijn extraatjes. Het is herkenbaar. En mensen kennen Spruit misschien nog van De Riet dekker", zegt Waalwijk. De Riet dekker was in 2009 het boeken weekgeschenk. Het werd later lan delijk uitgegeven. Uit het literaire genre tipt Anbeek zijn persoonlij ke favoriet, Pier en Oceaan van Oek de Jong. „Toen het vorig jaar uitkwam, konden we het bijna MIDDELBURC - De PvdA Middel burg ging in 2012 voor 940 euro op fractieweekend. De Partij Sou- burg-Ritthem (PSR) plaatste voor 1000 euro advertenties in de Sou- burghse Courant. De WD Goes schakelde in 2010 voor 700 euro een bureau in om zich te laten ad viseren over de gemeentebegro ting. En de SGP Schouwen-Duive- land liet dit jaar het partijblad ver spreiden. Kosten: 340 euro. Deze activiteiten zijn stuk voor stuk betaald uit de vergoedingen die gemeenten verstrekken aan raadsfracties. Het geld is bedoeld om ervoor te zorgen dat gemeen teraadsleden hun werk beter kun nen doen, maar gemeenten geven daar op verschillende manieren invulling aan. In alle gemeenten betalen fracties er ondersteuners of assistenten van. Deze mensen gaan onder meer naar commissies en regelen administratieve zaken. Soms is niet duidelijk waar het geld naartoe gaat, omdat gemeen ten de fracties niet om verant woording vragen. Declaraties con troleren geeft te veel rompslomp, vinden ze in Noord-Beveland, Sluis en Terneuzen. „Zonde van de tijd en het levert niets op", zegt raadsgriffier Kees Poortvliet van Noord-Beveland. „Raadsle den ondertekenen een integriteits- code. En bovendien: we moeten elkaar een beetje vertrouwen." VERCOEDINCEN GEMEENTERAADSFRACTIES niet aangesleept krijgen. De aan dacht is een beetje verslapt, maar we verkopen het nog steeds." Een echte hit is het Zeeuwse Knop Bakboek van Tinka Leene. Volgens Anthoni Fierloos van de Goese boekhandel Het Paard van Troje en tevens de uitgever van het boek, is er geen ander Zeeuws boek dat zo in trek is. „We heb ben tot nu toe 13.500 exemplaren verkocht, terwijl het boek net geen jaar oud is", vertelt Fierloos. Hij bevestigt dat boeken met een historische insteek hun aftrek wel vinden. Deel III van de Geschiede nis van Zeeland, maar ook ansicht kaartboeken en de biografie van Jacob Roggeveen zijn daar vol gens hem voorbeelden van. Volgens Hans van de Sande zijn er ook lokale verschillen te zien. Hij bestiert boekhandel Van de Sande in Terneuzen. Een boek uit of over Zeeuws-Vlaanderen loopt daar beter. Jan Zegers, een schrij ver uit Terneuzen, heeft net een nieuw boek uit. Het kinderboek De Huunkvogel is geschreven door Marije van Beijsterveldt, een Terneuzense. En een boek dat het hier beter doet dan aan de over kant, is Strijd om de Stroom. En een boek dat het hier be ter doet dan aan de over kant, is Strijd om de Stroom. Volgens fractievoorzitter Peter de Doelder van de PvdA Middelburg is het fractieweekend wel degelijk nuttig voor het raadswerk. „Het is echt geen feestje hoor. Op deze dag stellen we ons programma van het volgende jaar vast. Het is een moment van bezinning. We zien het ook als een cursus: we schakelen vaak een externe des kundige in." De PSR gebruikt advertenties in de Souburghse Courant om de achterban te informeren, zegt frac tievoorzitter Lou Waterman. „Je kunt natuurlijk ook een zaaltje huren, maar dan komt er mis schien veertig man. Hiermee be reiken we meer mensen. We krij gen de mogelijkheid om de ver goeding hieraan te besteden. Dus maken we er gebruik van." Fractievoorzitter Alex Soplantila van GroenLinks Vlissingen ziet het met lede ogen aan. „Dit zit op de grens van wat kan. De PSR ge bruikt gemeenschapsgeld om de partijboodschap te etaleren. Daar heb ik vraagtekens bij." GroenLinks Vlissingen gebruikt de fractievergoeding niet, net als veel andere fracties in die gemeen te. Ook in Schouwen-Duiveland, Kapelle, Hulst, Borsele wordt niet of nauwelijks gebruik gemaakt van de regeling. De partijen moe ten het geld dan aan het eind van het jaar terugstorten. Hans Boulogne, fractievoorzitter van Algemeen Belang Tholen (ABT), had de extra ondersteu ning goed kunnen gebruiken, zegt hij. Maar de Thoolse gemeen teraad schafte de fractievergoe ding in 2009 af. „We hebben er voor gevochten", vertelt Boulog ne. „Wij volgden van dat geld cur sussen over financiën en over so ciale zaken. Landelijke partijen krijgen geld uit de landelijke kas, maar lokale partijen hebben dat niet. Wij kunnen nu minder cur sussen volgen en ons secretariaat moeten we uit eigen zak betalen." De PvZ-Statenfractie en eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwige- polder vinden dat het ministerie van Infrastructuur 'achterbaks' te werk gaat bij het verlenen van de nieuwe onderhoudsvergunning. Daarbij gaat het om het wegbagge- ren van 11,7 miljoen kubieke me ter bodemslib, om de haven van Antwerpen goed bereikbaar te houden. De vergunningaanvraag stond 22 juni onder de noemer 'kennisgeving ontwerpbesluiten' in de PZC. „Zo'n kop, daar lees je zo overheen. Dat heeft niemand gezien", zegt De Cloedts advocaat Hans Mieras. Hij zag daardoor de mogelijkheid aan zijn neus voor bijgaan om kanttekeningen te plaatsen bij het onderhoudsplan. „Het betekent nogal wat. Het Ge west krijgt weer zeven jaar lang het recht om te baggeren. Zo'n voorgenomen besluit moet je hel der en duidelijk communiceren", aldus Mieras. „Of kwade opzet in het spel is, valt lastig te bewijzen. Feit is wel dat de haven van Ant werpen belang heeft bij zo min mogelijk bezwaren en snel aan de slag wil." Van Dijke erkent dat de kopregel van de kennisgeving niet uit blonk in helderheid. Boven de zelfde advertentie in de Staats courant stond wél duidelijk dat het om onderhoud van de vaar geul ging. De PvZ vindt dat Gede puteerde Staten er bij de minister op moeten aandringen dat de he le procedure wordt overgedaan. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers en Merlijn van Dierendonck MIDDELBURC - Zeeuwen grijpen graag terug naar waargebeurde ver halen en boeken over de geschiede nis. Dat bleek uit een rondgang langs enkele boekwinkels. Een voor beeld daarvan is de grote toeloop op deel III van de Geschiedenis van Zeeland, dat gisteren uitkwam. Zo dra het in de winkels lag, stond er een rij bij de kassa's. Vraagtekens bij fractiebijdrage door Cornelleke Blok De fracties in de gemeenteraden ontvangen in veel gevallen een vergoe ding. Vaak bestaat die uit een vast bedrag plus een bedrag per raadszetel. Om de gemeenten te kunnen vergelijken, zijn de onderstaande vergoe dingen (per jaar) omgerekend naar een fractie van vier personen. 4000 euro Meer over de Zeeuwse boeken prijs in de extra bijlage Middelburg Veere Noord-Beveland Goes Vlissingen Schouwen-Duiveland Sluis 3000 euro j 1698 euro 1600 euro 1150 euro 1000 euro 1000 euro Kapelle j 900 euro Terneuzen (HEI 500 euro Borsele fracties kunnen declaraties indienen Reimerswaal geen vergoeding Tholen geen vergoeding infographic Rolant Quist door Marcel Modde MIDDELBURC - Belanghebbenden krijgen in januari opnieuw de kans een zienswijze in te dienen op de aangevraagde nieuwe baggerver gunning van het Vlaams Gewest voor de Westerschelde. Volgens woordvoerder Lia van Dijke van Rijkswaterstaat moeten voor het werk in totaal vier vergunningen worden verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22