ECONOMIE 15 We hebben al eeuwenlang afval in de bodem gestopt: lood, kwik en cadmium dem gaat. Nog steeds een goed plan, meent Codée. „In andere landen is er wel eens schamper over gedaan. Nederland durft niet te kiezen, klonk het dan. Maar in middels zie je dat ons voorbeeld wordt gevolgd: steeds meer lan den maken plannen om hun hoogradioactief afval honderd, tweehonderd of driehonderd jaar op te slaan. Zo koop je tijd om over de eindberging na te den ken." Nadenken over die eindberging doet Codée ook. Hij was voorzit ter van Arius (een afkorting van Association for Regional and In ternational Underground Storage) waarin Europese landen met wei nig kerncentrales de mogelijkhe den onderzoeken voor een geza menlijke opslag diep in de bo dem. zo in de schijnwerper durven te zetten, dan stel je je heel kwets baar op en moet je je werk wel heel goed doen." En zo werd het betonnen opslag gebouw niet saai lichtgrijs maar knallend oranje, ten kleur die bij elke schilderbeurt een tintje zal Als we toch met radioactief afval zitten, kunnen we het maar beter hier opslaan vervagen, waarmee wordt aange geven dat de radioactiviteit van het erin bewaarde afval geleide lijk vervalt. Codée: „Beter kun je het niet uitleggen." En dat hij daarmee de beheerder werd van het grootste kunstwerk van Ne derland vervult hem als kunstlief hebber met bescheiden trots. Het meeste laag- en middelradio- actief afval is binnen enkele tien tallen jaren onschadelijk. Daarna kan het als 'gewoon' chemisch af val worden behandeld. Hoogradio actief afval bevat isotopen die veel langer gevaarlijk blijven stra len, zoals plutonium dat pas na 240.000 jaar is vervallen. In Ne derland is afgesproken dat hoogra dioactief afval honderd jaar boven gronds wordt opgeslagen en daar na naar een eindberging in een zout- of kleilaag diep in de bo- Tegenstanders van kernenergie vinden dat zo'n eindberging het zelfde is als stof onder het vloer kleed vegen. Codée is het daar mee - niet verwonderlijk - on eens. „De grootste bedreiging voor de aarde is de mens. We heb ben al eeuwenlang afval in de bo dem gestopt: lood, kwik en cad mium. Waarom dan ook niet ra dioactief afval? Dat heeft in elk ge val op lood, kwik en cadmium en dergelijke voor dat het uiteinde lijk vervalt." De komende man aan het hoofd van de Covra is in tegenstelling tot zijn voorganger geen kernfysi cus. Boelen (53) is fysisch che misch technoloog met biotechno logie als specialiteit. Hij heeft als directeur bij Afvalverwerking Rijnmond en SITA veel ervaring in de afvalwereld opgedaan ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 van het bewaren Hans Codée: „Beter kun je het ver val van radioactiviteit niet uitleg gen." foto Lex de Meester Femke Halsema, GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15