66 De aversie tegen radioactief afval wordt ingegeven door emotie en angst 14 ECONOMIE COVRA Jarenlang was hij het gezicht van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra). Hans Codée gaat met pensioen. De huidige frac tievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, Die- derik Samsom, liet het zich in zijn tijd als cam pagneleider kernenergie van Greenpeace ooit ontvallen. „Wat heeft die Codée van de Covra toch een rotbaan. Hij moet op al dat kernafval passen." Ook toen was Hans Codée, directeur van de Centrale Organisatie Voor Radio actief Afval (Covra) in Vlissin- gen-Oost, het niet met Samsom eens. Hij vindt dat hij een prachti ge functie heeft en op dat afval passen (Codée heeft het altijd over radioactief in plaats vanJcern- afval), doet hij met veel genoegen en plezier. Maar daar komt een einde aan. Op november stapt zijn opvol ger Jan Boelen binnen. Codée draagt de eindverantwoordelijk heid over de Covra per januari over en gaat vijf maanden later met pensioen. Het verwerkings- en opslagcen trum voor radioactief afval op een ruime steenworp afstand van de kerncentrale Borssele is bij voor- én tegenstanders van kernenergie nauwelijks meer betwist. Na een werkbezoek aan de Covra in 2006 verwoordde Femke Halsema van GroenLinks het zo: „Als we toch met radioactief afval zitten, kun nen we het maar beter hier op slaan." Aan die bejegening van zijn be drijf heeft Codée zeifin belangrij ke mate bijgedragen. Het tijdelij ke kantoor van de Covra aan de Loskade in Middelburg is aan het eind van de jaren tachtig vele ke ren belaagd door tegenstanders van de komst van het afvalopslag- centrum naar Zeeland. Soms ging het er grimmig aan toe. Codée probeerde altijd met de actievoer ders in gesprek te blijven om de emoties niet al te hoog te laten op lopen. „De aversie tegen de opslag van radioactief afval wordt voor een belangrijk deel ingegeven door emotie en angst. Daar kun je met feiten en informatie maar tot op zekere hoogte wat aan doen. Vergelijk het maar met iemand die bang is voor spinnen. Die kun je best vertellen dat spinnen nutti ge dieren zijn, maar de afkeer blijft." Niettemin heeft Codée onver moeibaar uitgelegd hoe de men sen van de Covra omgaan met laag-, middel- en hoogradioactief afval. Vele honderden bezoekers heeft hij rondgeleid in de opslag loodsen voor in beton gegoten ra dioactief laboratorium- en zieken- huisafVal en in de oranje bunker voor splijtstofafval uit de kerncen trales Borssele en Dodewaard en de onderzoeksreactoren in Delft en Petten. Aan zo'n rondleiding ging steevast een lesje kernfysica voor beginners vooraf. Geduldig legde Codée het verschil tussen al fa-, bèta- en gammastraling uit: de eerste is met een velletje pa pier tegen te houden, voor de tweede volstaat een plaatje alumi nium, maar aan de afscherming van de derde moet een dikke laag lood of beton te pas komen. Kwam het door de kalme toon van Codée, zijn betrouwbare stropdas of door de met gulle hand geserveerde koffie met cake? Menig bezoeker had bij vertrek in elk geval hetzelfde gevoel als Fem ke Halsema: bij de Covra is radio actief afval in goede handen. Het verhaal dat Codée over het omgaan met radioactief afval wil vertellen werd pas echt groots en meeslepend bij de bouw van de opslagbunker voor hoogradioac tief splijtingsafval uit de kerncen trales en onderzoeksreactoren. Codée vroeg kunstenaar William Verstraeten of hij een idee had voor een foto op de achterwand van de ruimte waar het in glas ge goten hoogradioactief afval in de opslagsilo's gaat. Nou, dat had Verstraeten wel. Van het een kwam het ander en een tijdje la ter kwam Verstraeten met een model van het opslaggebouw op de proppen. Oranje wel te ver staan. Codée reageerde aanvanke lijk ongelovig. Net als ieder ander die voor het eerst met de oranje kolos met zijn gifgroene natuur kundige formules wordt gecon fronteerd. Opslag van radioactief afval als statement. Burgemeester Jaap Gelok van Borsele begreep de boodschap die Verstraeten de Covra de wereld in wilde laten zenden meteen: „Als jullie jezelf Z Hans Codée en de kunst door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14