Elke gemeente zijn eigen regels Kamerleden bezorgd over munitiedump 'Extra politietoezicht in Hoek tijdens bekerduel' Opaz partij ouderen doet mee in Zeeland Tanend verzet commentaar ZEELAND 23 SVX31N33W3D Waar is de raadsfractie vergoeding nu precies voor bedoeld? Mag je er een digitale camera van beta len, een website bouwen, een workshop speechwriting volgen? Valt een training debatvaardighe den eronder, of teambuildingbij eenkomsten? De woordvoerder van de Vereniging van Nederland se Gemeenten wil daar geen uit spraken over doen, maar verwijst naar de 'Handreiking integriteit van politiek ambtsdragers bij ge meenten, provincie en water schappen'. Die is echter niet een duidig. Zo lijkt het bij lezing aan vankelijk een uitgemaakte zaak: teambuilding, etentjes en cadeau tjes voor vertrekkende raadsleden ZIERIKZEE - De PvdA-Tweede Ka merleden Lutz Jacobi, Angelien Eijsink en Albert de Vries maken zich zorgen over de mogelijke ge varen van de aanwezigheid van een munititiedumpplaats in de Oosterschelde bij Zierikzee. De aanleiding is een uitzending van het programma Vandaag, waarin de dump een tikkende tijdbom wordt genoemd. Aan de minister van Defensie en de staatssecretarissen van Econo mische Zaken en Infrastructuur en Milieu vragen ze of het klopt dat de aanwezige munitie in de Oosterschelde geen gevaar ople vert voor mens, natuur en milieu en of de bewindslieden dat ook vinden. De munitie ligt al heel lang in een diepe put in de Oosterschel de. Het gaat om oorlogstuig uit de Tweede Wereldoorlog. De PvdA-ers willen ook weten of er een verband is tussen de vond sten van fosfor op de Zeeuwse stranden en de aanwezigheid van de munitie. Ze vragen de minister en de staatssecretarissen of die aanlei- zing zien tot het nemen van maat regelen om bevolking en milieu te beschermen. of fractiemedewerkers mogen niet uit de raadsfractievergoeding betaald worden. 'De griffie wijst de fracties erop dat dit in feite oneigen lijk gebruik is van de fractievergoe ding'. Verderop staat echter: 'Wat precies wel en niet mag, blijkt lastig precies te beschrijven. En direct daarna: 'bij een teambuilding met de fractie lijkt het wat overdreven dat iederfractielid zelf z'n drankjes moet betalen'. Teambuilding? Dus toch? Ook wat betreft de etentjes blijkt er nog een ontsnappingsclausule te zijn: 'Als men zelf, in alle open baarheid, verdedigbaar vindt dat de fractievergoeding bijvoorbeeld voor horeca-uitgaven wordt gebruikt, dan is dat acceptabel.' Tekenend voor de vaagheid is dat bij elk hoofdstuk in de 'Handrei king' een discutabel voorbeeld ter verduidelijking staat, maar niet bij de raadsfractievergoedingen. Wel zijn er uitgangspunten en aanbevelingen. Zoals: werk aan een open cultuur en transparante verantwoording van publieke middelen. Maak bijvoorbeeld ac tief gemaakte kosten openbaar (in ternet). Vuistregel is: uitgaven die nen een rechtstreeks raakvlak te hebben met het raadslidmaat schap. Maar ook hier is het moei lijk aan te geven waar de grens ligt met individuele uitgaven. Die kan namelijk 'per gemeente verschil len, afhankelijk van de interne cul tuur". Cultuurverschillen: zouden die ook de reden zijn dat Middelburg een vierpersoonsfractie 4000 eu ro toekent, en een even grote frac tie in Terneuzen 500 krijgt? HOEK - Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen vraagt de politie om volgende week woensdag tij dens de voetbalwedstrijd Feye- noord-Hoek extra te surveilleren in Hoek. Hoofdklasser Hoek wordt in de derde ronde van de KNVB-beker in de Rotterdamse Kuip gesteund door zeker tweeduizend suppor ters. Een groot deel reist in colon ne met bussen naar Rotterdam. Gemeenteraadslid Giel van Boom van TOP/GB - inwoner van Hoek en fanatiek supporter van de voet balvereniging - kan haast niet wachten tot het zover is, maar is ook beducht voor een nare bij smaak. In de vergadering van de raadscommissie Bestuur en Mid delen richtte hij zich daarom don derdagavond tot Lonink. „Er gaan een heleboel bussen naar Rotter dam, maar er hoeft er maar een met kwaadwillende lieden de an dere kant op te rijden en we heb ben ellende in Hoek." Hij vroeg Lonink daarom om de politie om extra toezicht in het verlaten dorp te regelen. Lonink zegde dat toe, al plaatste hij wel een kantteke ning. „Er gaan niet alleen inwo ners uit Hoek mee, maar voetbal liefhebbers uit de hele regio." MIDDELBURG - De nieuwe politie ke partij Ouderen Politiek Actief in Zeeland (Opaz) doet in de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Veere en Borsele mee aan de ge meenteraadsverkiezingen op 19 maart 2014 en mogelijk ook in Ter neuzen. Over die laatste gemeen te worden nog gesprekken ge voerd. De partij is op zoek naar kandidaten voor de post van ge meenteraadslid en wethouder in de genoemde Zeeuwse gemeen ten. De landelijke partij OPA wijst er op dat 50 procent van de bevol king inmiddels ouder is dan 45 jaar. „Deze groep ouderen neemt in aantal sterk toe maar heeft steeds minder invloed. Leeftijd wordt steeds meer een discrimine rende factor in onze maatschap pij. De kloof tussen jong en oud neemt toe. Daarbij komt dat de kwaliteit van leven van een groeiende groep ouderen onder de maat is. Hierdoor zien we een verharding, verarming en ver schraling van onze totale samenle ving. Aan deze ontwikkeling wil de OPA-beweging een halt toe roepen door vanuit de groep oude ren een verandering teweeg te brengen. Het doel van OPA is om de invloed van ouderen evenredig zichtbaar te laten zijn in onze sa menleving." De oprichtingsvergadering van OPA was in de woning van oud-Provo Luud Schimmelpen- nink in Amsterdam. De enige kerncentra le van Nederland be staat veertig jaar. Toch viert Borssele geen feest. Niet omdat de cen trale in verband met techni sche malheur stilligt, maar om dat sluiting van de nabijgele gen kolencentrale onafwend baar lijkt. En de lust tot feest vieren vergaat je als 150 colle ga's hun baan kwijt dreigen te raken. Opvallend is dat het verzet te gen de kerncentrale de afgelo pen jaren vrijwel is verstomd. De betoging van Wise, giste ren, deed erg plichtmatig aan. Kennelijk heeft de kerncentra le de afgelopen veertig jaar kre diet opgebouwd. Niet alleen bij de Zeeuwse bevolking, die pro fiteert van de werkgelegenheid die de centrale als bijproduct genereert, maar ook bij tegen standers van kernenergie van buiten de provincie. De af spraak is dat de centrale nog twee decennia in gebruik blijft. Dat worden mooie jaren als sterk dalende energieprijzen of technische pech geen roet in het eten gooien. ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 Bonnetje Reclame Bonnetje j Website Website Bonnetje Diners Bonnetje Vakantie^ teaitlbul Bonnet|e Bonnetje Reiskosten illustratie Rolant Quist GELD VOOR DE FRACTIE In dit artikel wordt gekeken naar de vergoeding die gemeenten kun nen toekennen aan de raadsfrac tie als geheel. De hoogte van het bedrag mag een gemeente zelf bepalen. In de praktijk blijken er grote verschil len te bestaan, ook als gecorri geerd wordt voor de omvang van de fracties. Naast de fractievergoeding krijgen individuele raadsleden een ver goeding omdat zij door hun deel tijdwerk voor de raad mogelijk in komen mislopen uit ander werk (minimaal 228,01 en maximaal 2.138,33 bruto per maand). Ook mogen zij onkosten declareren (minimaal 41,51 en maximaal 236,48 bruto per maand). De hoogte is afhankelijk van het aantal inwoners in een gemeente. door Ondine van der Vleuten door René Schrier door Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 121