Baarlanders krijgen een stuk van een windmolen 10 Ruim 16.000 Zeeuwen aangesloten bij alarmeringsdienst Burgernet mm Afscheidstournee door Zeeland 24 BEVELANDEN en THOLEN T AALAMBASSADEURS In de Koperen Tuin in Goes werden gisteren de eerste vier Zeeuwse taaiambassadeurs gepresenteerd. Werkzaamheden aan de N670 Ze moeten wel overstappen naar energiebedrijf Greenchoice, de ei genaar van de windmolen. Ed Ver dam van werkgroep 'De Beer gaat los' in Baarland heeft twintig aan delen in de windmolen gekocht, met geld dat de werkgroep heeft gewonnen bij de prijsvraag 'Duur zaam Diekendamme' van de ge meente Borsele. Inwoners van het dorp hebben gisteren een uitnodiging in de bus gekregen om zich in te schrij ven als aandeelhouder. „Het zou schitterend zijn als ze alle twintig weg gingen", zegt Verdam. „Het levert mensen geld op, maar ze moeten wel bereid zijn om de overstap te maken." De Windcentrale heeft zesdui zend aandelen van elk tweehon derd euro verkocht aan belangstel lenden. Jaarlijks moeten mensen 23 euro voor het onderhoud beta len. Eén aandeel levert vermoede lijk 45 euro op. „En je bent me de-eigenaar van een windmolen", zegt Anne Jansens van De Wind- centrale, de exploitant van de mo len. „Via een app kun je in con tact blijven met je windmolen. Je kunt zien hoe hard het waait en hoeveel hij opbrengt." Eigenaren krijgen de opbrengst van hun aandeel van de windmo len afgetrokken van hun energie rekening. „De verwachting is dat één deel vijfhonderd kilowattuur per jaar oplevert", denkt Verdam. „Een gemiddeld huishouden ver bruikt gemiddeld 3400 kilowat tuur. Er wordt twaalf jaar stroom gegarandeerd." In Baarland zijn 260 huishoudens. Verdam verwacht niet dat het aan tal gegadigden groter zal zijn dan het aantal aandelen, door de Windcentrale Winddelen ge noemd. De Beer gaat Los heeft eerder al mensen gesubsidieerd die dit jaar zonnepanelen op hun dak hebben geplaatst. Baarland won met de wedstijd Duurzaam Diekendam me een bedrag van vijftigduizend euro. VOGELSHOW COES - Dave van den Bos, Richard Bruël, Franklin Victor en Diny Westrate weten als geen ander hoe het is om niet goed te kun nen lezen en schrijven. „Ik was vroeger zwaar epileptisch. Daardoor heb ik nooit goed leren lezen en schrijven", zegt Richard. Hij heeft zich er nooit voor ge schaamd dat hij laaggeletterd was. „Ik zei altijd gewoon dat ik niet zo goed kon lezen en schrijven." Dave kwam er op zijn zeventien de pas achter dat hij moeite had met lezen en schrijven. „Ik begon toen met werken en ik kwam er achter dat ik bepaalde woorden niet begreep. Ik vond het ook las tig om formulieren in te vullen. Op dat moment dacht ik al 'daar moet ik wel wat aan doen'. Ik ben toen een soort cursus gaan vol gen, maar die werd opeens afge kapt. Vervolgens heb ik het eigen lijk een beetje laten doen." Dave schaamde zich wel voor het feit dat hij niet zo goed kon lezen en schrijven. „Ik gebruikte vaak smoesjes om het te verbergen. Als er iets ingevuld moest worden zei ik bijvoorbeeld: Ik heb nu even geen tijd, of: ik heb geen pen. Op mijn werk hadden ze me wel door. Daar zeiden ze dat ik me er niet voor hoefde te schamen, om dat heel veel mensen hetzelfde probleem hebben." „Als je niet kan lezen en schrijven leer je vanzelf om creatief te den ken", zegt Richard. „Ik werkte al tijd veel met pictogrammen. Ik heb bijvoorbeeld ook in de horeca gewerkt. Daar moest ik drankjes in schenken. Ik herkende dan aan een letter op de fles, welke drank waarin zat."Als er formulieren in gevuld moesten worden, schakel de Richard gewoon zijn vrouw in. „Dat was eigenlijk best wel mak kelijk", zegt Richard, „Maar op den duur was ik het wel beu dat ik op mijn werk telkens moest vra gen waar ik bijvoorbeeld mijn handtekening moest zetten. Dat was voor mij ook de reden dat ik besloten heb om terug naar school te gaan. Nu snap ik niet dat ik dat niet tien jaar eerder heb besloten. Ik heb veel meer privacy nu ik alles zelf kan doen." Franklin Victor is eigenlijk een verhaal apart. „Met lezen en schrij ven had ik eigenlijk geen proble men", zegt Franklin, „Bij verme nigvuldigen ben ik afgehaakt. Ik liet mijn huiswerk weieens door een ander maken, maar op den duur viel ik door de mand. Op de middelbare school bleef ik in de vierde klas als enige zitten, omdat ik moeite had met rekenen. Dat is ook het moment waar op ik 'doei' tegen school heb gezegd." Drie jaar geleden kreeg Franklin via zijn werk het aanbod om alsnog goed te leren rekenen. „Ik kreeg de kans en die heb ik gegrepen. Nu ben ik taaiambassadeur en hoop ik dat ik andere mensen kan motiveren om ook de beslissing te nemen om alsnog goed te leren lezen, schrijven en rekenen." ZEEUWSE TAALAMBASSADEURS Burgernet wordt ingezet bij drin gende zaken waarbij een duide lijk signalement beschikbaar is, bijvoorbeeld na een inbraak, een beroving of bij een vermissing. Deelnemers aan Burgernet die in de buurt zijn, ontvangen van de politie een spraak- of sms-bericht met het verzoek uit te kijken naar een persoon of voertuig. Met 16.184 inwoners zit de provin cie Zeeland iets boven de de lan delijke doelstelling dat minstens 4 procent van de bevolking is aan gesloten bij Burgernet. Tlissen de Zeeuwse gemeenten zijn er naar verhouding wel forse verschillen. De gemeenten Tho- len (6,9 procent), Middelburg (6,0), Vlissingen (5,0) en Reimers- waal (4,8) zitten duidelijk boven de norm. Borsele, Veere, Noord-Beveland en hekkensluiter Hulst (2,5 pro cent) zitten zelfs nog onder de drie procent. De andere gemeen ten zitten net boven (Terneuzen) of net onder (Kapelle, Goes en Schouwen-Duiveland) de norm van vier procent. De gemeente Sluis zit op 3,5 pro cent. Onlangs werd er een lande lijke campagne gevoerd voor Bur gernet. Dat leverde in Zeeland ve le honderden nieuwe deelnemers op. In de gemeente Veere was bijna sprake van een verdubbe ling. Mensen kunnen zich melden via de website www.burgernet.nl. In middels is er een smartphone app die voor iedereen gratis is te downloaden. De app maakt ge bruik van GPS om Burgernetac- ties te ontvangen op de locatie van de smartphone. De locatie van de gebruiker van de app wordt niet opgeslagen. KLOETINGE - Rasenberg Wegen bouw bv voert in de nacht van 29 op 30 oktober tussen 19.00 uur en 6.00 uur onderhoudswerkzaamhe den uit aan de hoofdrijbaan van de N670 (Noordweg Kloetinge-Ka pelle) tussen de Patijnweg en de Monnikendijk en de N670 (Post weg) tussen de Akkerseweg en Yerseke. Op de hoofdrijbaan wor den verzakkingen gerepareerd en het asfaltbeton vernieuwd. De omleidingsroutes worden met ge le borden aangegeven. Bouwen Ewoutstraat 52 Vlissingen door Nadia Berkelder BAARLAND - En dan krijg je zomaar een windmolen: vooruit, een stukje dan. Inwoners van Baarland kun nen meedingen naar een aandeel van een windmolen in Culemborg. Volwassenen leren lezen en schrijven door Janneke Koster RILLAND - Frans van de Berghe (73) is al bijna veertig jaar keurmeester van vo gels bij tentoonstellingen in Nederland en België. Gisteren deed hij in zijn laat ste jaar ook de laatste keuring voor vogelvereniging Zanglust in het dorpshuis van Rilland. „Volgend jaar ga ik gewoon vogels houden", zei hij. De tentoon stelling is vandaag nog te zien van 14.00 tot 21.30 uur. foto Marcelle Davidse procent van de Neder landse bevolking heeft op latere leeftijd nog steeds veel moeite met lezen en schrijven. Mensen die op latere leeftijd heb ben leren lezen en schrijven: Willen laaggeletterdheid bespreek baar maken in Zeeland. Gaan bij verschillende instellingen langs om die bewust te maken van de omvang van laaggeletterd heid. Geven voorlichtingen over laagge letterdheid en delen flyers uit om op die manier zoveel mogelijk mensen te bereiken en iets aan het probleem te doen. Willen instellingen motiveren om cursussen aan te bieden aan mede werkers om zo laaggeletterheid te rug te dringen. Motiveren andere laaggeletterden om alsnog te leren lezen en schrij ven. door Theo Giele MIDDELBURG - Ruim zestienduizend inwoners van Zeeland hebben zich aangemeld voor Burgernet. Zeer scherp geprijsd: Fijne, sfeervolle woning, die zeker groter is dan de voor zijde doet vermoeden. Dit huis is keurig onderhouden, beschikt over een grote 1 woonkamer, open keuken met app., drie slaapkamers en een ruime badkamer. H.R.-C.V.-ketelZonnige tuin (zuid). Vraagprijs 119.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110