FZC t Al ruim 7200 keer gestemd Een eêl aparte verzaemeling! PUBLIEKSPRIJS Prijzen op 9 november uitgereikt CULTUUR 31 ij de verkiezing van de PZC-publieksprijs hebben zich inmiddels drie favorieten aangediend. Wat zijn het voor boeken? tf SF- IDDELBURG - Nadat de digitale tembus voor de PZC-publieks- arijs vier weken geleden open ging, nam Tinka Leene met Het Zeeuwse Knop Bakboek direct de leiding. Inmiddels is ze de mijl paal van duizend stemmen al ruimschoots gepasseerd en is ze nog altijd dé favoriet voor de orijs, ook al leert de ervaring van ■oorgaande jaren dat de beslis- ng veelal pas in de laatste dagen alt. 3oe dan ook is Het Zeeuwse Knop iakboek een heerlijk boek. Letter- ijk bijna, want het staat vol met ecepten voorzien van foto's die e het water in de mond doen lo rn, van Zeeuwse knarretjescake ot Zwitserse notentaart. Leene zorgde voor een revival van de Zeeuwse knop, door het bak blik dat ze in die vorm drie jaar geleden op de markt bracht. Dat ontlokte een stroom aan reacties, van mensen die recepten voor het blik hadden bedacht. Die ideeën vormen de basis van het boek, dat op zeer verzorgde wijze is uitgege ven door Het Paard van Troje. Daarnaast bevat het een bloemle zing van de verhalen, beschouwin gen, overpeinzingen en gedichten die Leene ontving en oude zwart- witfoto's van Zeeuwen in kleder- dacht. Daardoor wordt het boek ook zeker de moeite waard voor wie niet direct zeifin de keuken aan de slag wil. Een van Leenes grote concurren ten voor de PZC-publieksprijs is Geert de Bruijckere, met het in ei gen beheer uitgegeven Animaal- tjes met een knipoog. De Bruijckere is al 25 jaar dierenarts in Breskens en schrijft in streekbladen maan delijkse - met West-Zeeuws- Vlaams dialect doorspekte - co lumns ('Animaaltjes') over zijn werk met dieren. Dankzij bijdra- gen van diverse sponsors heeft hij deze kunnen bundelen in boek vorm. Het levert vaak leerzaam en on derhoudend leesvoer op, over die ren uiteraard maar ook over men sen. Want de lessen die De Bruij ckere uit de dierenwereld trekt, acht hij vaak ook van toepassing op mensen. En dus zet hij bijvoor- De PZC-publieksprijs is gelieerd aan de Zeeuwse Boekenprijs. Beide prijzen worden zaterdag avond 9 november in Middelburg uitgereikt. Voor de Zeeuwse Boe kenprijs kiest een vakjury uit de 82 ingezonden boeken een win naar. beeld vraagtekens bij melk na de babytijd, overmatig bewegen en veel water drinken. Het derde boek dat tot dusverre hoge ogen gooit bij de PZC-pu blieksprijs is van een heel andere orde. In Adembenemend schrijft Sa- mantha Eising uit Vlissingen openhartig over haar ziekte: cys tic fibrosis. Ze geeft onder meer de strijd weer die ze moest voe ren om de juiste diagnose te krij gen. Lange tijd dachten medici dat ze een ernstige vorm van ast ma had en voelde Eising zich met haar klachten niet serieus geno men. Pas in 2011 werd in België de juiste diagnose gesteld: cystic fi brosis (taaislijmziekte). Die uit zich onder meer in ernsti ge benauwdheid en andere aan doeningen die haar aanzienlijk be perken. Samantha Eising schrijft er in Adembenemend op beklem mende wijze over. „Ik zit vast aan een ketting. Als ik iets te ver ga, trekt hij me terug. Hij heeft wei nig veerkracht. Ik probeer te lo pen, ik probeer te vechten, maar van deze ketting kan ik het niet winnen." MIDDELBURG - Met nog twee we ken te gaan heeft de top drie in middels een grote voorsprong ge nomen op de rest. Het Zeeuwse Knop Bakboek gaat nog altijd aan de leiding, maar Animaaltjes met een knipoog en Adembenemend zijn nog allerminst kansloos. Op afstand volgt Durf te doen van Petra de Boevere. Ludo Haers is met ttmeermoetaniezijn met een opmars bezig. Ook Ellen de Vriend stoomt op, met Bitterzoet. Er is al ruim 7200 keer gestemd De stand van gisteren 12.00 uur: Stemmen op een van de in totaal 82 ingezonden boeken kan nog tot vrijdag 8 november 18.00 uur via www.pzc.nl/publieksprijs of door een (brief)kaart met uw favo riete titel te sturen naar PZC-pu blieksprijs, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. De tussenstand wordt elke dinsdag en donderdag op www.pzc.nl bekendgemaakt en elke zaterdag op deze pagina. i ael ik de euvele moed vandaen om de beken de grappemaeker Her- an Finkers mien collega te noe men? Kiek, as ze me in één aesem noeme mee Engel Reinoudt, dan is t nog een te verdedigen eer vö e! Mè Herman F.? "n dan zou 'k nog naebie professor octor Anne van der Meiden verge- e, bekend in binnen- en buten- and, theoloog en eêl deskundig aalgeleerde, die het dialect uut wente, mee de afgeknauwde 'n', veral ei uutgedrohe. Ik was dan jaeren 'meêster', mè dar was och een simpeler titel! •n toch siere nou ja...) onze 'kop en', saemen mee nog zestien ande- de voorkant van een boek mee s titel 'Schrijvers op Streek', een twintigtal verhalen, in goed Neder lands, en d'r nest in 't eihen dialect. Twintig mensen, die d'r dialect lae- te leze an eêl Nederland en wi En gel en ik ook een plekje in krehe. Di stoeng vö aolebei: 'Zeêuws', mè Walchere en Zuud Beveland gren- ze dan wè an mekaore, 't bin toch echt twi verschillende 'landen'. Je kan het iemand uut het 'gulle' Zuud Beveland nie andoe om 'm over eên kam te scheren mee die lui, die een glas waeter vö een dub beltje verkochte...! Dat boek wier een maend gelee ge- prissenteerd in Erve Kots in Lievel- de. Iedereên weet dat die plekke in 't oosten van 't land leit, vlak bie de Duitse grens en Winterswijk! Me bin d'r aolebei nè toe hehae. Er ve Kots google mè) lei echt mid den in een eênzaem land. De weg van Driewegen nè Ellesdiek is eêl V wat drukker en as je nie op je Tom-Tom zou vertrouwe...! Êne Jan Sleumer ao kosten noch moeite gespaerd om tot zö'n boek te kommen. Het is vö iedere dia lect-liefhebber een alleraordigste vurm de regionale verschillen te zien. Ao je eest het 'gewone' Neder lands leest, ei je des te meer plezier van de soms eêl aparte streekwoor- den. Di waere meer stoelen dan mensen en Herman F. ao die middeg dien- kelijks belangrieker zaken te doe. De professor-doctor was t'r wè en kreeg 't eeste exemplaer, omdat 'n nae 'k annam, vee betekend eit vö de verspreiding van 't dialect. Ver schil moet er weze! Me krehe di, vö je gevoel an 't ein de van de wereld, een gedicht te oren in zangerig Limburgs. Jan Sleumer, die, behalve schriever, ook nog een hoeie zanger is, zoeng een duet in vö mien onverstaen- baer 'Grunnings' en de Achteroek ei ook de nodige vreemde klanken en uutdrukkingen. Mee vee moeite konde me de draed van 't verhaal volge. Twents ei soms wat weg van ons dialect en het Zuud Bevelands van Engel ei vö mien gevoel wat meer onbegriepelijke klanken dan mien Walchers, a liete de anwezi- gen merreke het toch redelijk te verstaen. Nae een middeg 'dialectstampot' krehe me aol het boek te zien. Twintig sprekende foto's van Iris Rethy, een vrouwe die het toch mè presteerde om aol die ouwe lui nog zö vordêlig mogelijk te portrette ren. De butenkant van 't boek liekt net een serie voetbalplaetjes, mè dan anders...! Omdat het langzaemerand tied oordt om an sinterklaascadeautjes te he dienken, liekt het me goed iedereên d'r op te wiezen dat dat boekje 'Schrijvers op Streek' wi es wat anders is dan sokken, shampoo of een 'geur'. Vö 16,50 ei je een unieke verzae- melinge mee de Nederlandse tekst d'r nest. Ik kan julder dibie ellepe anreni@zeelandnet.nl). In de buur- te brieng ik het tuus en vö verder weg ebbe me de post nog. Onder de kerstboom past het ook! ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 Drie favorieten voor prijs Het eenwse k nop Bakboek door Rolf Bosboom Vandaag bij deze krant Speciale bijlage over de Week van het Zeeuwse Boek. 1. Tinka Leene: Het Zeeuwse Knop Bak boek (1064 stemmen) 2. Geert de Bruijckere: Animaaltjes met een knipoog (839 stemmen) 3. Samantha Eising: Adembenemend (831) 4. Petra de Boevere: Durf te doen (487) 5. Ludo Haers: ttmeermoetaniezijn (486) 6. Sven Remijnsen: De beste Tour aller tij den (398) 7. Ellen de Vriend: Bitterzoet (395) 8. Albert de Bruijn: Davied (327) 9. Anneriek van Heugten: Het verdwe nen geweer (324) 10. Eugène de Kok: Racoon, Alles voor het liedje (279) oor Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107