Kleine jongens voelen zich vaak grote kerels 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Persfotograaf Dirk-Jan Gjeltema is een van de deelnemers aan 'Krot of Kans'. Hij vertoeft een week in Zonnemaire. Lappenmand Werkzaamheden aan de N670 bij Kloetinge zonnemaire - Voor persfotograaf Dirk-Jan Gjeltema, onder meer werkzaam voor de PZC, was Zon nemaire altijd maar een stil en verlaten dorp; waar hij af en toe een plaatje schoot voor de krant of alleen maar doorheen reed op weg naar een andere bestem ming. Wat motiveerde hem zich aan te melden als deelnemer van het pro ject Krot of Kans van het CBK (Centrum Beeldende Kunst Zee land)? „Ik wilde eens ervaren hoe het is om in een kleine kern te wonen. Of het er echt zo stil en verlaten is als ik dacht. En natuurlijk om met foto's te tonen hoe het hier gesteld is met krotten en kansen." Het CBK beoogt met dit kunste naarsproject te onderzoeken wat de problemen zijn en waar de mo gelijkheden liggen voor een zoge heten 'anticipeerregio'. Dat is een omschrijving voor een regio waar de krimp van de bevolking nu nog niet echt nijpend is, maar waar het aantal bewoners in de nabije toekomst wel flink zal te ruglopen. Het CBK zou door mid del van dit project graag een bij drage leveren aan het antwoord op de vraag: 'Hoe kun je daarop anticiperen?' Gjeltema heeft er lol in deze week in een klein huisje aan de I. M. van der Bijlstraat te vertoeven. Voor zijn deur ziet hij tweemaal daags een levendig tafereel als ouders hun kinderen naar school brengen en weer ophalen. Hij voert gesprekjes met dorpsbe woners, die inmiddels wel ge wend zijn dat er geen winkel meer is op het dorp en die daarop inspelen met hun boodschappen elders te halen of een beroep te doen op buren en kennissen. Zij vinden het wél prettig dat er een bus rijdt en dat daarmee voor zieningen elders behoorlijk goed bereikbaar zijn. Ook van de biblio bus en de groentewagen van de gezusters Dekker wordt' dankbaar gebruik gemaakt. De fotograaf treft ook bewoners die elkaar ontmoeten in of bij het dorpshuis en schiet een mooi plaatje op het schoolplein waar juf Ottelien van der Torren een groepje leerlingen blokfluitles geeft. Met zulk mooi weer als de afgelopen week kan dat immers best buiten. Voortrazend verkeer is hier niet. „Natuurlijk is het hier stiller dan waar ik zelf woon: aan de rand van Middelburg. Als je daar door de wijk loopt, zie je altijd wel mensen. Hier kun je een rondje maken zonder ook maar iemand tegen te komen. Maar dan ervaar je wel hoe ruim en mooi het is om op het platteland te wonen", vertelt Gjeltema tijdens de maal tijd bij Rosalinde van Ingen Sche- nau. Zij is beeldend kunstenares en docent beeldende kunst en vormgeving met een horeca ach tergrond. Van Ingen Schenau woont al elf jaar in Zonnemaire. Op verzoek van het CBK houdt zij een blog bij over 'Krot erf" Kans' in deze kleine kern. Tevens ont popt zij zich als een enthousiaste gastvrouw voor de deelnemers aan dit project. Zij onthaalt Gjeltema op een sma kelijke herfstdis met onder meer rucola, geroosterde pompoen en knolselderij, feta, geitenkaas, to maatjes en kruidendressing. „Door dit project leer ik plotse ling met heel andere ogen naar mijn eigen dorp te kijken", laat de gastvrouw weten. Gjeltema vertelt vooraf geen strak afgekaderd plan te hebben gehad voor de invulling van zijn weekje Zonnemaire. „Op een andere ma nier mijn werk doen, dat wel. Als ik voor de krant een foto maak, zit ik dichter op de huid van men sen. Voor dit project neem ik meer afstand, zodat ook de omge ving wordt meegenomen in het totaalbeeld." Verder experimen teert hij met een Fuji Instax came ra. Dat is te vergelijken met vroe- Er zijn hier veel meer kansen dan krotten. Dat wil ik met mijn foto's tot uiting brengen gere polaroid-kiekjes. „Ik maak zo'n instax-foto, druk die af en maak die vervolgens onderdeel van het beeld dat ik even later van dezelfde locatie maak. De gedach te erachter is het verloop van tijd g1 te visualiseren." De fotograaf liet zich ook inspire ren door een uitspraak van de vroegere gedeputeerde Gert van Zwieten: „Wat is dat toch met Zonpemaire? Het lijkt wel of de creativiteit daar uit de klei om hoog komt." De provinciaal be stuurder doelde op mensen met initiatieven als: Niek Deïst (Land schapscamping), Jaap Verseput (Festival Zonnemaire Buitenge woon) en de gebroeders Joop en Peter de Koeijer (Zeeuwse Vlegel eri bloeiende akkerranden). Gjeltema zal Zonnemaire na deze week nooit meer als 'stil en verla ten' ervaren. Hij kijkt nu met an dere ogen naar dit dorp, waar wel degelijk levendigheid is te vinden als je er oog voor hebt. „En er zijn hier veel meer kansen dan krot ten. Dat hoop ik in mijn blog op www.krotofkans.nl met tekst en foto's tot uiting te brengen." Het baasje van DJ wist zich een paar weken geleden op zaterdagavond geen raad meer. Hij moest Zijn best doen om zijn vierjarige jack rus- sell in zijn geheel bij het dieren- ziekenhuis te krijgen. DJ was tijdens het uitlaten gebe ten door een rottweiler. Die beet zó door, dat DJ's darmen uit zijn buik bungelden. Gelukkig schoot een buurvrouw te hulp om DJ met spoed naar de dierenarts te brengen. „DJ was aan het dood gaan. Hij verloor heel veel bloed, dus was het zaak om hem meteen aan het infuus te leggen. Wij krij gen regelmatig honden met beet wonden binnen, maar dit was wel heel extreem", vertelt dieren arts Lotte Beirens. Om 20.30 uur ging DJ aan het in fuus, een half uur later was hij dermate op kracht gekomen dat Lotte aan de operatie kon begin nen. „Hij had geen uitval van ze nuwen en ook al zijn andere orga nen waren gelukkig intact geble ven. Met het verwijderen van een stukje dunne darm, stukje dikke darm én de blinde darm konden we hem goed helpen. Om half twee 's nachts konden we hem in een hok leggen om bij te komen. Hij moet voorlopig bijna dagelijks op controle komen, maar zijn toe komst ziet er steeds beter uit." De aanleiding voor het incident is onduidelijk. DJ gromt volgens de eigenaar wel vaker naar andere honden, maar daar blijft het dan ook bij. Lotte: „Honden zien geen verschil in grootte: een hond is een hond. Een jack russell denkt gerust dat-ie zich met een rottwei ler kan meten. Beide dieren begonnen opeens te vechten toen ze elkaar passeerden tijdens het uitlaten en op de vraag 'wie begon' krijg je van een hond natuurlijk nooit antwoord. Dat maakt het onmogelijk om een claim bij de verzekering in te dienen. Pech voor de eigenaar, maar hij heeft er geen moment over nagedacht om DJ niet meer te helpen. De eigenaar: „Nadat hij was gebeten rende hij naar mij en gaf me een lik. Ik voelde aan alles dat hij wilde blijven leven." KLOETINGE - Rasenberg Wegen bouw BV voert in de nacht van 29 op 30 oktober tussen 19.00 uur en 6.00 uur onderhoudswerkzaamhe den uit aan de hoofdrijbaan van de N670 (Noordweg Kloetinge-Ka- pelle) tussen de Patijnweg en de Monnikendijk en de N670 (Post weg) tussen de Akkerseweg en Yerseke. Op de hoofdrijbaan wor den verzakkingen gerepareerd én het asfaltbeton vernieuwd. Om het werk uit te voeren wordt de hoofdrijbaan afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer wordt tij dens de werkzaamhede'n omge leid. De omleidingsroutes worden met gele borden aangegeven. Toch niet zo stil en verlaten door Ali Pankow Idyllisch plaatje van een 'jongerenhangplek' in Zonnemaire zoals Dirk-Jan Gjeltema kon aanschouwen vanuit zijn tij delijke woning aan de I. M. van der Bijlstraat, foto Dirk-Jan Gjeltema I Fotograaf Dirk-Jan Gjeltema aan het werk als deelnemer aan het project 'Krot of Kans' in Zonnemaire. foto Ronald den Dekker Dirk-Jan Gjeltema door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: de gebeten hond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 104