Handen Merkels af van 'handy' 4' M - skipas Ook d BUITENLAND 9 NSA luistert 35 wereldleiders af Franse Alpen - Les Sybelles App. Balcon des Neiges*** Oostenrijk - Kirchberg App. Kristina*** Oostenrijk - Gerlos Htl. Gerloserhof*** Oostenrijk - Mayr: Merkel voelt zich voor schut ge zet. De toezegging van Barack Obama tijdens diens bezoek aan Berlijn, deze zomer, dat zij zich over Amerikaanse spionage-activi- teiten geen zorgen hoeft te ma ken, blijkt een leugen. Merkel spoorde de Amerikaanse president destijds aan om de 'noodzakelijke balans' te vinden* in het aftappen van internet- en telefoonverkeer. Die balans is ver te zoeken. 'Volstrekt inaccepta bel,' oordeelt Merkel. Door de onthulling van het week blad Der Spiegel, dat toegang heeft tot de geheime documenten van de voortvluchtige NSA-mede- werker Edward Snowden, staat het afluisterschandaal in Duits land met een klap weer bovenaan de politieke agenda. Uit de Snow- den-papieren zou zijn op te ma ken dat Merkels oude mobiele te lefoon, een Nokia die ze tot juli van dit jaar gebruikte, door de Amerikanen is 'gekraakt'. De NSA-affaire leek eerder dit jaar over te waaien, mede doordat Merkel op de onthullingen tame lijk laconiek reageerde. In augus tus verklaarde het Kanzleramt het boek officieel zelfs voor gesloten. Nu blijkt dat de VS ook meeluiste ren en meelezen op Merkels gsm, voelen de Duitsers zich enorm in hun hemd staan. Een verontwaar digde Merkel eiste woensdaga vond in een telefoongesprek met Obama opheldering. Gisteren riep minister van Buitenlandse Zaken, Guido Westerwelle (FDP), de Amerikaanse ambassadeur in Berlijn op het matje. Het Witte Huis reageert vaag. Merkels communicatie wordt 'nu en in de toekomst niet gemoni- tord', zei Obama's woordvoerder. Dat zegt niets over wat er in het verleden is gebeurd. Duitse politici willen consequen ties verbinden aan de Amerikaan se afluisterpraktijken Zij pleiten ervoor om data-samenwerking met de VS op te schorten zolang niet duidelijk is of de Amerika nen misbruik maken van per soonsgegevens. Er is onder Merkels politieke te genstanders ook leedvermaak. Toen bleek dat Duitse burgers massaal worden afgeluisterd, kon dat Merkel niets schelen. Maar nu het om haar eigen gsm gaat, belt ze kwaad de Amerikaanse presi dent', zei een woordvoerder van De Groenen. De gsm van Angela Merkel is in Duitsland een begrip. De telefoon heeft als bijnaam 'de regelkamer'. De kanselier staat bekend als fer vent sms'er. Veel communicatie handelt ze af via tekstberichten. Sinds juli heeft Merkel een smart- phone, van een ander merk dan Nokia. Die nieuwe regelkamer zouden de Amerikanen (nog) niet hebben gekraakt. WASHINGTON - De National Securi ty Agency (NSA) luistert de tele foons van zeker 35 wereldleiders af, blijkt uit een geheim docu ment dat door klokkenluider Edward Snowden in de openbaar heid is gekomen. De NSA kreeg de telefoonnummers omdat ze topambtenaren van haar 'klan ten', zoals het Witte Huis en het Pentagon, stimuleert om hun tele foonklappers te delen. Volgens het document leverde een ambtenaar vervolgens zo'n tweehonderd nummers aan, waar onder 35 niet bij naam genoemde wereldleiders. Alle tweehonderd telefoons werden direct getapt. Vier babylijkjes in Duitsland gevonden In Duitsland zijn vier babylijk jes gevonden. In Beieren wer den woensdag twee in een tuin begraven baby's ontdekt en in Brandenburg is een dood gestoken baby in een kelder aangetroffen. Gisteren werd in Brandenburg een babylijkje op een composthoop gevonden. Honderden lijken in massagraf Bosnië Uit een massagraf in Bosnië zijn 268 lichamen opgegraven. Het graf ligt in het noordwes ten van het Balkanland, waar Bosnische Serven tijdens de oorlog (1992-1995) beruchte kampen hadden. Volgens getui gen zijn er mogelijk zo'n dui zend mensen begraven. ten uit Uirkije tegenhielden", meldt de organisatie op haar site. Maar menselijke ogen zijn niet ge noeg om de immigranten tegen te houden op hun weg naar een nieuwe toekomst. Zo bouwt Bul garije momenteel aan haar zuid oostelijke grens een hek van der tig kilometer lang en drie meter hoog om vluchtelingen, vooral uit Syrië, tegen te houden. De Schen- genlanden mikken op het compu tersysteem Eurosur. 'Het systeem van de systemen', volgens Fron- tex. De Europese regeringsleiders willen het zo snel mogelijk invoe ren. Het moet er toe leiden dat al le informatie die de Europese lan den beschikbaar hebben in één systeem zichtbaar wordt: van bio- metrische data van vluchtelingen tot realtime gegevens van verdach te boten op de Middellandse Zee. Die laatste gegevens komen van satellieten en drones. Het steeds strenger controleren stuit ook op veel kritiek. Weten schappers en organisaties als Am nesty International vragen zich af of de maatregelen mensenlevens gaan redden of juist gaan kosten. Het zou Europa meer gaan om het tegenhouden van vluchtelin gen dan om het redden en helpen van hen. De Europese Raad stelt dat meer controle op de Middel landse Zee leidt tot het eerder ont dekken van de boten en dus tot een kleinere kans op ongelukken. Maar migratiedeskundigen wer pen tegen dat mensenhandelaren én migranten juist meer risico zul len gaan nemen om aan de syste men te ontsnappen. Het is hen er aan gelegen zo lang mogelijk on opgemerkt te blijven, want wie vlak bij de Libische kust wordt on derschept, wordt teruggestuurd, maar wie het tot in de buurt van Lampedusa of Sicilië redt, moet daar aan land worden gebracht en kan een asielprocedure beginnen. En dat kan leiden tot het grote doel: een toegangskaartje tot Euro pa. twee Nederlandse marechaus- see's gestationeerd op een vlieg veld in Bulgarije, een in Frankrijk en zijn er acht tolken van de Ne derlandse immigratiedienst actief in Bulgarije en Griekenland", meldt een woordvoerder van de marechaussee. De grootste Fron- tex-operatie vond enige tijd gele den plaats in Noord-Griekenland toen daar plots een nieuwe migra tieroute in zwang raakte. „Die operatie behelsde de komst van honderden grensbewakers uit an dere Europese landen, die in toer beurt de stroom illegale migran- Nieuw bij Arke 8 dagen, logies Nieuw bij Arke 8 dagen, logies Per persoon v.a. 2 Klantbeoordeling: 8,5 8 dagen, halfpension Gasthof Waldcafe**" Nieuw bij Arke 8 dagen, halfpension Per persoon v.a. f Per persoon v.a. Per persoon v.a. Inclusief 6-daagse VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - De verontwaardiging in Berlijn kon nauwelijks groter zijn. De mobiele telefoon ('handy') van bondskanselier Angela Merkel is door de Amerikaanse National Security Agency (NSA), naar het zich laat aanzien jarenlang, afgeluis terd. GOLZOW SARAJEVO Lampedusa y V. 3*;7 ifcvi,v V I Een Libiër bewaakt een aantal Afrikanen in de haven van Tripoli nadat hun poging om Europa te bereiken mislukt is. foto Mahmud Turkia/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9