Asterix en Obelixop t t i i i Schotland m sp Storm van kritiek na weghalen Romakinderen MW7 8 BUITENLAND FORT EUROPA De Europese raad wil meer 'hardware' om tragedies als Lampedusa te voorkomen. -Uk PARIJS - Ze waren hun reislust de laatste jaren wat kwijtgeraakt, maar Asterix en Obelix hebben de koffers weer gepakt. In hun nieuwste album, sinds gisteren op de markt, trekt het Franse duo naar Schotland. Asterix en de Pie ten heet de strip waarvan de Fran se uitgeverij Albert-René in Euro pa drie miljoen exemplaren hoopt te verkopen. René Goscinny, tekstschrijver en geestelijk vader van Asterix, over leed in 1977. Tekenaar Alben Uder- zo zette de reeks op eigen kracht voort. Het verhaal over het Schot se uitstapje, het 35e in de serie, is het eerste waar Uderzo (86) het werk overlaat aan een nieuw team. Scenarioschrijver Jean-Yves Ferri en tekenaar Didier Conrad nemen het stokje van hem over. Aan de keuze van de twee ging een lange zoektocht vooraf. Moge lijke kandidaten moesten geheim- houdingsbrieven ondertekenen. Ze mochten absoluut niet onthul len wat hun eventuele aandeel was geweest. De Pieten vormen een volk dat in de tijd van Julius Ceasar delen van Schotland bevolkte. Asterix en Obelix mengen zich daar in een strijd tussen Schotse clans. BRUSSEL - Drie marechaussee's en acht tolken. Dat is momenteel de Nederlandse bijdrage aan de be waking van de buitengrenzen van Europa. Het is wel eens meer ge weest en het zou binnenkort ook wel eens weer meer kunnen wor den. De Europese leiders willen dat de buitengrenzen van Fort Eu ropa strenger bewaakt gaan wor den, valt op te maken uit een al uitgelekte verklaring van de Euro pese top die deze dagen in Brus sel wordt gehouden. Het is het antwoord op de ramp bij Lampe dusa waarbij honderden boot vluchtelingen verdronken. In de uitgelekte concept-verkla ring spreken de Europese leiders 'hun diepe bedroefdheid' uit over de recente tragedies op de Middel landse Zee. Want na 'Lampedusa' kwamen nog tientallen vluchte lingen uit Afrika om bij pogingen met krakkemikkige bootjes Euro pa te bereiken. Het antwoord op die tragedies staat in dezelfde ver klaring en luidt zoals het al jaren luidt: meer controles. Het Europese antwoord op 'Lampedusa' luidt, zoals het al jaren luidt: meer controles Die controledrift wordt verpakt in ambtelijke afkortingen: Fron- tex en Eurosur. Het zijn afkortin gen die de doorsnee Europese bur ger niets zeggen, maar die voor vluchtelingen en andere migran ten het verschil kunnen maken tussen een toegangskaartje voor Fort Europa of een verdrinkings dood op zee. Frontex is de Europe se organisatie die de bewaking van de buitengrenzen van het zo genoemde Schengengebied coördi neert. Vanuit het hoofdkwartier in Warschau wordt 44.000 kilo meter zeegrens en 9.000 kilome ter landgrens in de gaten gehou den. De bewaking van die gren zen is een verantwoordelijkheid van de landen zelf, maar Frontex krijgt een steeds stevigere vinger in de pap. Het kan lidstaten die geen kwetsbare grens (lees: een grens waar geen migranten naar toe varen) hebben, vragen te hel pen. En dan kan het om groot ma terieel gaan. Zo leverde Neder land in 2011 drie mijnenjagers en een torpedowerkschip om de Spaanse kust in de gaten te hou den. Ook vloog de Nederlandse kustwacht al patrouilles boven Ita lië en Noord-Afrika. „Nu zijn er Daar werden begin deze week twee kinderen, een 7-jarige meis je en een 2-jarig jongetje wegge haald bij hun ouders omdat de au toriteiten vreesden dat ze ont voerd waren. Een dag later bleek uit DNA-testen dat de kinderen wel degelijk verwant waren aan hun ouders en werden ze weer naar hun families teruggebracht. Amnesty International liet giste ren weten dat 'hoewel kinderbe scherming een uiterst serieuze kwestie is, het ingrijpen propor tioneel en non-discriminatoir moet zijn'. De mensenrechtenorganisatie waarschuwt ook dat autoriteiten de etnische minderheid Roma niet als doelwit moeten gaan be schouwen. „Het is discrimine rend om te doen blijken dat etnici teit met criminaliteit gelinkt kan worden", aldus Jezerca Tigani, pro grammadirecteur van Europa en Centraal-Azië voor Amnesty. De Raad van Europa hekelt de rol van de media. Volgens deze mensen rechtenorganisatie demoniseert de berichtgeving de Roma. 'Ze verspreidt de eeuwenoude nega tieve mythe over Roma als ont voerders van kinderen'. De raad keurt het af dat de media bena drukken dat het bij de gezinnen om Roma gaat. Het voedt de my the dat Roma van nature crimine len zijn. De twee Ierse kinderen werden weggehaald nadat in Griekenland vorige week het meisje Maria op dook in een Romakamp. Met haar blauwe ogen en blonde haren leek zij totaal niet op haar ouders. DNA-testen bevestigden dat er geen verwantschap is. Mogelijk is ze afkomstig uit Bulga rije. Daar ondervraagt de politie momenteel een man en vrouw die mogelijk wél haar biologische ouders zijn. Ondertussen staat de telefoon roodgloeiend bij de Griekse organisatie Glimlach van een Kind waar Maria is onderge bracht. Volgens een woordvoer der heeft de foto wereldwijd nieu we hoop gegeven aan ouders die hun eigen kind verloren. Maria wordt nog steeds verpleegd, maar maakt het goed. Volgens een zie kenhuiswoordvoerder is zij een 'open en lief kind'. Hij noemde het verbazingwekkend dat ze nog geen moment naar de familie heeft gevraagd met wie ze leefde. Nog geen uitspraak in zaak Heieen Mees De rechter in New York heeft gisteren nog geen uitspraak ge daan in de rechtszaak tegen Heieen Mees (44). De econome en publiciste wordt beschul digd van stalking en intimida tie van topeconoom Willem Buiter (64). De zaak is uitge steld tot 9 januari. De aankla ger had Mees een plea deal aan geboden, een soort gedeeltelij ke schuldbekentenis. Mees heeft die schikking niet geac cepteerd. Haar advocaat wilde niets zeggen over de inhoud van het voorstel. Buiter diende in juli een aanklacht in tegen Mees, die daarop werd gearres teerd en enkele nachten in de cel doorbracht. Mees zou Bui ter hebben lastiggevallen nadat hij zijn relatie met haar had ver broken. Beiden wonen in New York. pad naar Hekken en drones na door Patrick Wiercx door Cyril Rosman - o DUBLIN/ATHENE - Mensenrechtenor ganisaties zijn laaiend over het weg halen van Romakinderen bij hun ouders in Ierland. I De vermoedelijke moeder van het in Griekenland gevonden blonde meisje Maria. Ze draagt hier op de foto een van haar kinderen die - zo beweert de moeder - albino is. Haar haar is geverfd, foto EPA/lvan Yanev NEW YORK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8