c j\up\nê m auping 6 BINNENLAND aan met zijn telefoon OM: kunst Heyboer vals €700,- inruiIkorting Nederland herdenkt op 4 en 5 mei, maar de oorlog leeft in films, games en romans het hele jaar door een eigen leven. ROTTERDAM - „Don't mention the war?' Hotelbaas Basil Fawlty waar schuwde iedereen, maar hield zich er natuurlijk zelf niet aan. In het gesprek met zijn Duitse gas ten bracht hij het gevoelige onder werp de Tweede Wereldoorlog voortdurend ter sprake. Niet alleen in de Britse televisieco- medy Fawlty Towers, maar bijvoor beeld ook in 'Allo 'Allo, Zwartboek, de musical Soldaat van Oranje en de roman De Aanslag van Harry Mulisch is de Tweede Wereldoor log onderwerp van populaire cul tuur. En daar gaat het er heel an ders aan toe dan tijdens de offi ciële herdenkingen of in de oor logsmusea, stelt Kees Ribbens die vandaag zijn oratie houdt als bij zonder hoogleraar populaire histo rische cultuur en oorlog aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Hij gaat onderzoek doen naar de wijze waarop de Tweede Wereldoorlog in onder meer ro mans, games, films, musicals en bordspelen wordt verbeeld. „Er zit een spanningsveld tussen hoe we de oorlog herdenken op 4 en 5 mei, en hoe we dat doen in de populaire cultuur. De eerste wijze is veel plechtiger en forme ler, terwijl in de populaire cul tuur meer ruimte is om te relative ren en om er vrijer en lichtvoeti ger mee om te gaan", licht de on derzoeker toe. „Oorlog in het algemeen fasci neert enorm. Het appelleert aan scherpe tegenstellingen: goed en kwaad, leven en dood, en verant woordelijkheid en schuld", ver klaart Kees Ribbens de interesse voor de periode tussen 1940 en 1945- „Daarbij, de Tweede Wereldoor log was de realiteit, die deels plaatsvond in onze eigen achter tuin. Er zijn nog altijd ooggetui gen, dus de oorlog zit nog in de genen van de samenleving. Tot dat er een Derde Wereldoorlog uitbreekt, blijft de tweede het meest prominente ijkpunt van onze geschiedenis." Geen wonder dus dat bijvoor beeld de musical Soldaat van Oran je zo'n kassucces is. Ribbens: „Die gaat over helden en verliezers, de personen representeren rollen die je kon hebben in de oorlog. En het spektakel appelleert aan de huidige behoefte om geschiedenis te beleven, om iets unieks te erva ren." De Tweede Wereldoorlog is al sinds zijn begin een terugkerend thema. „In het begin was het een strijd tussen goed en kwaad, maar later werd dat wel wat genuanceerd: het absolute kwaad bestaat niet en de held werd menselijker. In het begin omschreven boeken het verzet als iets heroïsch, maar dat werd bijvoorbeeld in De donkere kamer van Damokles van W.F. Her mans gerelativeerd. Je zag ook al in de jaren '50 dat de verhalen steeds meer gingen over lotgeval len van individuen en minder over die van naties en volkeren." De Duitse bezetting als onder werp in de populaire cultuur is een manier om die te blijven her inneren, ook al klopt de fictie soms niet met de historische waarheid, vindt Ribbens. „We weten nog niet wat de im pact van de fictie is. Leidt het tot een vertekening van het beeld, dan moet je dat eventueel bijstel len." Zo'n tachtig straatlantaarns in en rondom de buurtschap Vledder- veen zijn uitgerust met speciale apparatuur. De palen.'zien' fiet sers die een speciale app hebben gedownload en geactiveerd op hun mobiele telefoon waarna ze aanfloepen in groepjes van vier. Blijft de fietser stilstaan, dan blij ven de betreffende lantaarns bran den. Naast kostenbesparing zorgt de 'slimme' verlichting ook voor minder verstoring van flora en fauna. „Ik kwam op het idee toen ik een plaats opzocht op mijn navigatie systeem", vertelt beleidsadviseur Henk Ensing van de gemeente Stadskanaal. Door net als adres sen ook lantaarnpalen coördina ten te geven, kunnen die contact maken met een smartphone. Straatverlichting die reageert op passanten is niet nieuw, maar meestal wordt dan gebruik ge maakt van detectieapparatuur, zo als bewegingsmelders. „Die zijn echter duur en vergen onder houd", zegt Ensing. 'Zijn' systeem vraagt om aanpassing van de lan taarnpalen, maar die in Vledder- veen en omgeving waren toe aan vervanging. „Het leuke is dat je ook in het donker kunt blijven fietsen als je dat wilt. Dan deacti- veer je de app." De bewoners van de buurtschap zijn niet allemaal enthousiast over de nieuwe verlichting, om dat niet iedereen een smartphone heeft. „Dat heb je altijd met nieu we ontwikkelingen. Inmiddels heeft zo'n 75 procent van de Ne derlanders er eentje. Nieuwe lan taarnpalen zijn een investering voor de komende dertig jaar, dan moet je inspelen op de toekomst", vindt Ensing. Mogelijk gaan de pa len 's nachts niet helemaal uit, maar gaan ze op een dimstand branden. Ook mensen zonder smartphone hebben dan toch nog wat licht. Komende maand wordt de app actief. AMSTERDAM - De ongeveer 180 et sen van Anton Heyboer (1924- 2005) die het Openbaar Ministerie in beslag liet nemen, zijn vals. Dat zegt het OM na onderzoek door het Nederlands Forensisch Insti tuut en de Universiteit van Am sterdam. Volgens hen zijn de wer ken hoogstwaarschijnlijk niet van de kunstenaar. Ook heeft het OM verklaringen van getuigen die stel len dat de werken vals zijn. Het OM begon het onderzoek nadat vier mensen, onder wie één van Heyboers weduwen, aangifte had den gedaan. Bij een doorzoeking in een kunst winkel in Amsterdam zijn de wer ken vorig jaar in beslag genomen. Het OM moet beslissen over even tuele vervolging. nats— Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: uw Auping Plaza en Auping Premium dealer Axel: Pot Interieur, Nieuwendijk 89 - Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Koudekerke: Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A hele jaar door Oorlog, het door Freke Remmers door Niek Opten STADSKANAAL - Fietsers kunnen binnenkort de verlichting van een fietspad in de gemeente Stadska naal aanzetten met een speciale app op hun mobiele telefoon. Vol gens de gemeente en fabrikant Lu- minext is dit idee nog nergens an ders toegepast. •2>. Bij aanschaf van liieuwe Auping matrassen krijg je niet alleen tot 700,- inruilkorting, we nemen óók je oude matras mee. En deze wordt vervolgens duurzaam verwerkt. Gemakkelijk, milieubewust én goed voor je portemonnee. Inruilwaarde is afhankelijk van het type nieuwe matras(sen). Kijk voor de voorwaarden op www.auping.nl/inruilkorting. Actieperiode 23 september t/m 10 november 2013. 4 4 4 4 Jr>44 4" 4 4 4 44*4*44444**** 444**44444*444*'**'*******''' Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6