Het naderende verbod op de pelsdierhouderij is voor nertsenfokker Lyon Walhout uit Stavenisse geen re den om af te gaan bouwen. Sterker nog: hij breidt uit. „Onze bedrijfstak is kerngezond, dus waarom zou ik stoppen?" 28 ZEELAND NERTSENFOKKER BREIDT UIT £p Er is nu alleen een tegemoetkoming in de sloopkosten, maar dat is een lachertje De wet waarin het verbod op het houden van pelsdieren wordt gere geld, trad be gin dit jaar in werking. Voor bestaande fokkers is een overgangsregeling bedacht. Zij mogen hun activiteiten nog tot 2024 voortzetten. Lyon Wal hout heeft nog altijd goede hoop dat hij zijn bedrijf ook na dat jaar draaiende kan houden. Volgens hem is het verbod in strijd met Europese regelgeving. „Die zegt dat compensatie alleen kan be staan uit cash geld, dus niet uit een overgangstermijn. Tot nu toe is het Rijk alleen gekomen met een tegemoetkoming in de sloop kosten. Dat is een lachertje." De tweehonderd pelsdierfokke- rijen die ons land nu nog telt, wor den vertegenwoordigd door de Nederlandse Federatie van Edel- pelsdierhouders (NFE). Die pro beert het verbod in eerste instantie bij de Nederlandse rechter van tafel te krijgen, maar als dat niet lukt, zal ze niet schromen om het op Euro pees niveau te zoeken. Ondanks de hoop op een gunsti ge uitkomst, kijken veel fokkers al met een schuin oog naar het bui tenland. Sommige ondernemers hebben hun heil al ergens anders gezocht. Walhout zegt dat hij in het uiterste geval ook de grote plas wel zou willen oversteken. In de Verenigde Staten en Canada ziet de toekomst voor pelsdierhou- ders er volgens hem een stuk roos kleuriger uit. Ook dochter Chan- tal (15) ziet zo'n avontuur wel zit ten. Ze zegt al jaren dat ze het be drijf van haar vader op termijn wil overnemen. 'Hoe moet dat nou met mij?', vroeg ze zich ver bouwereerd af toen het verbod destijds werd aangenomen door het parlement. De vrouw van Lyon is minder happig op een bedrijfsvoort- zetting in Noord-Amerika. „Gelukkig heb ik op dit moment nog geen reden om te vertrekken", stelt de fokker. „Het gaat hier nog hartstikke goed." Volgens Walhout floreert de be drijfstak als nooit tevoren. Geen enkele andere agrarische sector zou harder groeien. Wereldwijd worden jaarlijks 70 miljoen vellen verhandeld. Met name in China zijn ze gek op nertsenbont. Daar wordt zcfn zeventig procent van alle pelzen verwerkt. Mede door de goede afzetmoge lijkheden wil de Thoolse fokker zijn bedrijf op korte termijn uit breiden van 8000 naar 10.000 nertsen. Ook is hij de huisvesting van de pelsdieren drastisch aan het moderniseren. Dat laatste is mede ingegeven door het feit dat de fokkers, ondanks het aanstaan de verbod, nog wel worden ver plicht om de welzijnseisen voor de dieren per 1 januari 2014 aan zienlijk te verbeteren. Zo mogen er straks nog maar twee dieren in een kooi en vier in een stapelkooi. „We prijzen ons gelukkig dat de sector op het moment zo goed draait", stelt Walhout. „Daardoor kunnen wij deze min of meer ver plichte investeringen zelf nog dra gen. Anders was het gewoon ein de verhaal geweest, want je be grijpt dat de bank ons geen le ning meer zal verstrekken." De fokker kan een glimlach niet onderdrukken als hij het heeft over Kamerleden - de voorstan ders van het verbod - die nu met verbazing zien hoe veel nertsen fokkerijen nog volop investeren en uitbreiden. Ze maken zich daar behoorlijk druk over. „Er zijn zelfs al kamervragen over ge steld", weet Walhout. „Ze den ken: 'wij verbieden het en zij brei den uit. Hoe kan dat nou?' Maar waarom zouden we stoppen als de sector nog zo bloeit? Ik ga juist op volle kracht vooruit." Walhout zegt überhaupt niet te begrijpen waarom politici in ons land zo fel pleiten voor een ver bod op het houden van pelsdie ren. De nertsen zouden er vol gens hem meer bij gebaat zijn als Nederland zijn welzijnseisen pro moot in het buitenland. „Om dat verbod lachen ze zich rot in Chi na", zegt hij. „Daar gaan ze steeds meer nertsen zelf fokken. Alleen dit jaar al gaan er vijftien volle jumbojets met fokdieren richting dat land. En geloof me, daar zijn de eisen voor het dierenwelzijn niet zo steng als hier, hoor. Maar als het aan de andere kant van de wereld gebeurt, vinden politici dat schijnbaar niet zo erg. Dan zetten ze hun oogkleppen op. China is ver weg hè." In China lachen ze zich rot door Rob Paardekam Lyon Walhout I foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60