r Minder kans voor scholen in buitenland Prijzenslag zorgverzekeraars zet nieuwkomer Annol 2 buitenspel GSi hi f-< tri H O X tn X O H tn on "1- Duitsland, net als Frankrijk, de knip. „Wij sponsoren 1.140 scholen in het buitenland", zegt Judith Weier van ZFA, die namens de re gering de regie voert over het on derwijs buiten Duitsland. „Een belangrijke reden is economisch: Duitse bedrijven kunnen zo ge makkelijker Duitstalig buiten lands personeel rekruteren." Michel Rog, onderwijsspecialist van het CDA in de Tweede Ka mer, hoopt dat het tij nog kan worden gekeerd. Hij broedt op een motie die de regering dwingt op zijn schreden terug te keren. „Het gaat bij ons in meerderheid om Nederlandse kinderen, en ik vind dat wij een verantwoordelijk heid hebben onze taal en cultuur op hen over te brengen", zegt hij. Maar Rog ziet ook een econo misch motief. „Nederlandse kinderen die na ver blijf in het buitenland terugke ren, kosten meer als ze niet op ni veau zijn." De stichting Nederlands On derwijs in het Buitenland verdeelt jaarlijks 8 miljoen euro over 200 scholen VOORBURG - Tientallen Nederland se scholen in het buitenland moe ten op termijn sluiten. Dat is het gevolg van het schrappen van sub sidie per 1 januari 2014. De eerste die dicht dreigt te gaan, is een school bij Parijs. Het ministerie van Onderwijs be taalt de stichting Nederlands On derwijs in het Buitenland (NOB) jaarlijks 8 miljoen euro. De NOB geeft dat geld door aan circa twee honderd Nederlandse scholen. Eind dit jaar stopt dat. Voor de zo mervakantie hebben scholen te vergeefs tegen de bezuiniging ge protesteerd. Dinsdag debatteert de Tweede Kamer hierover. PvdA en WD zijn bereid zich nog eens over de bezuiniging te buigen. De Franse "school biedt dinsdag een petitie aan, vooraf gaand aan het debat over de on derwijsbegroting 2014. De twee regeringspartijen doen echter geen toezeggingen. Het ministe rie vindt onderwijs in het buiten land een zaak van de ouders. „Het is jammer dat ze er zo tegen aan kijken", zegt NOB-woordvoer der Floris van Driel. „Straks moe ten ouders er volledig voor op draaien en sommigen kunnen dat niet. Een aantal scholen komt daar niet mee rond en voor een aantal is dat het einde." De NOB heeft een enquête gehou den onder de scholen: 30 procent gaf aan dat ze de deuren moeten sluiten als de subsidie verdwijnt. „Het wegvallen van de subsidie gebeurt midden in het school jaar", zegt Van Driel. „Mogelijk dat sommigen nog wat reserves hebben. Wij verwachten dat de grote klap aan het einde van het schooljaar komt." De 11- di- Je- >e- ns- n >e- n. APELDOORN - Is het weer uitstel of toch afstel? Feit is dat de nieuwe zorgverzekeraar Annoi2, die de markt wilde veroveren, voorlopig buitenspel staat. De prijzenslag met premies bij bestaande zorg verzekeraars, doet Annoi2 de das om. Volgens initiatiefnemer Rob Adolfsen uit Lochem is daarmee het doek nog niet gevallen. De vijf mannen die Annoi2 in de steigers zetten, zagen eind sep tember de bui al hangen. DWS maakte bekend de premie te verla gen naar 1.140 euro per jaar. Dins dag volgde Achmea met een lage re nettopremie. „We wisten, als dit gaat gebeuren, is het voorbij", zegt Adolfsen. „Dan kunnen we in januari niet beginnen. Als nieuwkomer kunnen we niet op tegen deze te lage bedragen. Be staande verzekeraars kunnen ver lies nemen omdat ze afgelopen ja ren zoveel hebben overgehouden. Wij kunnen dat niet." Annoi2 zou de eerste nieuwe zorg verzekeraar zijn in ruim twintig jaar. Verzekerden konden voor 850 euro mede-eigenaar worden en zo niet alleen delen in winst maar ook medezeggenschap heb ben over beleid. Adolfsen spreekt van domme pech. „Dit is de eer ste prijzenslag sinds de basisverze kering is ingevoerd. Daarbij veran derden de financiële eisen aan ver zekeraars waardoor miljarden vrij vielen. Die zijn gebruikt om met lage premies de markt te besto ken." Nadat Annoi2 de start een jaar geleden moest afblazen van wege gebrek aan geld gebeurt het nu vanwege gebrek aan klanten. „Het lijkt niet veel, een paar tien tjes, maar als je dat per gezin bere kent, is dat veel. We zullen niet de 10.000 verzekerden binnenha len die we minimaal nodig heb ben bij de start." Of het uitstel of afstel wordt, blijkt woensdag op een vergadering in Utrecht. VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 valt doek Nederlandse kinderen uiten hun 'oranjegevoel' op een Franse school, foto Harriët Eysink Smeets door Patrick Wiercx door Anne Boer )U- ir O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5