Leerlingen nemen kijkje in afvalcontainers Het N atuursteen H u/s Liften wel klaar, maar nog nog niet in gebruik Expeditie naar de Goudkust SCHOUWEN-DUIVELAND 27 66 Als er een klein plekje op de bloemkool zit, willen mensen 'm niet meer VERKAPPINGE 6 Bij Albert Heijn in Zierikzee circu leren honderden zwarte CBL-vers- fusten waarin vers voedsel wordt aangevoerd. „Die kratten gaan misschien wel too miljoen keer mee, dus zorgen nauwelijks voor afval", vertelt groenteman Hen kees Ingelse van de Zierikzeese Al- bert Heijn aan een clubje leerlin gen uit 2 Havo A. De zwarte krat ten zijn er in diverse maten en worden vooral gebruikt voor het verslepen van gekoelde spullen, zoals vlees en vleeswaren, groen ten en fruit. Wat er van dat verse spul niet verkocht wordt, wordt deels gecomposteerd en gebruikt voor energiewinning en deels ver nietigd. „Als er maar een klein plekje op de bloemkool zit, willen mensen 'm niet meer", weet Ingel se. Doorsluizen als dierenvoedsel of richting voedselbank mag niet meer. Die laatste organisatie kan wel rekenen op verpakte spullen. Ook in de bouwmaterialenhandel wordt nagedacht over het milieu, blijkt na een bezoek aan de Zierik zeese vestiging van Imabo Esse- link aan het Groeneweegje. Gipsplaten bijvoorbeeld worden 'schoon afgeleverd', zoals verkoop medewerker Dennis Bolle het zegt. Dat scheelt een hoop plastic en dat levert tenslotte, samen met karton, de grootste bijdrage aan het afvalmateriaal binnen het be drijf. Bij Esselink gaan ze bewust met hun spullen om. Een scheur in een gipszak wordt geplakt. „En met korting verkocht. Heel soms gaat het echt niet en dan gaat zo'n zak de container in, maar dat is na tuurlijk best zonde." Pjer, Jan, Swen, Vera, Annika en Lisa uit 2Ha zijn zich aardig bewust van het milieu. Thuis wordt het afval gescheiden en ook zelf gooien ze hun afval niet op straat. „Dit gaat weer een stapje verder. Via de afvalfietstocht kunnen ze zien hoe bedrijven met hun afval stromen omgaan", zegt Ada Schreurs van het organiserende NME-centrum Schouwen-Duive- land. Wat dat oplevert? „Het is moeilijk te zeggen wat dit voor de bewustwording doet, maar onder zoeken hebben wel uitgewezen dat kinderen die met dit soort din gen in aanraking zijn gekomen la ter meer affiniteit hebben met het milieu." Latijns-Amerikaans concert Grote kerk Ab Brouwer (trompet) en Erik Zwiep (toetsen) geven zaterdag een concert in de Grote kerk van Goes. Ze spelen een programma met werken van Astor Piaz- zolla, Antonio Jobim, Alber to Ginastera en Rafael Men- dez. Het concert wordt zaterdag twee keer gegeven: om 13.30 en 20.00 uur. De toegang is gratis. Opera Familia zingt in Ledeltheater Opera Familia geeft zondag een concert in het Ledelthea ter in Oostburg. Het is het enige operaconcert in het Le- del van dit seizoen. Het trio bestaat uit vader, moeder en dochter. Paul, Carla en Belin da Vermeer kregen bekend heid door hun derde plaats in het tv-programma 'Hol land's got talent" in 2011. Het concert begint om 20.15 uur. Toegang kost 17,50 euro. The Blues Sensation in de Concurrent The Blues Sensation treedt morgenavond op in de Con current aan het Bellamypark te Vlissingen. Het drietal, af komstig uit Middelburg en Oost-Souburg, speelt geheel Engelstalige muziek. Begin deze maand hebben ze hun nieuwe demo-cd opgeno men. Het optreden begint om 23.00 uur. De toegang is gratis. Recordopbrengst bij Westkapelse actie De Westkapelse actie Oe Tooier Oe Mooier (Hoe gek ker hoe beter), waarbij geld wordt ingezameld voor een goed doel, kent dit jaar een recordopbrengst. Zaterdag 19 oktober werd in het Kasteel van Batavia van 's ochtends vroeg tot mid den in de nacht geld ingeza meld. Dat leverde 12.500 eu ro op voor de Nederlandse Hartstichting. GOES - In Historisch Museum De Bevelanden in Goes wordt dins dag 29 oktober om 19.30 uur een lezing gehouden. De titel van de lezing is: 'Expeditie naar de Goud kust. De Nederlandse aanval op El- mina in 1625'. Henk den Heijer, hoogleraar mari tieme geschiedenis, zal de lezing geven. Hij schreef meerdere boe ken over het onderwerp. Aanmel den via info@paardvantroje.nl. De entree is 5 euro inclusief een drankje. De bouwers zijn nog bezig met de renovatie van de tunnel onder het station. De wanden, plafonds en vloeren worden vernieuwd. „De vraag is of we moeten wach ten met het in gebruik nemen van de liften tot de vloer ook klaar is", zegt René Vegter van Prorail. „Daar beslissen we volgen de week over. De liften zelf zijn wel klaar, die moeten alleen nog gekeurd worden." Het werk op het station in Goes begon vorig jaar augustus en ging met veel overlast gepaard. Het was toen de bedoeling dat de liften in het voor jaar van 2013 klaar zouden zijn. Dat is niet gelukt. „We hebben problemen gehad om de bouw put waterdicht te krijgen. En dat moest wel gebeuren voordat we konden beginnen." De bouw van de drie liften zou zes miljoen eu ro kosten. Dat geld komt uit een fonds van het ministerie van Infra structuur en Vervoer. Het fonds is bedoeld om het openbaar vervoer toegankelijk te maken voor men sen in een rolstoel. VRIJDAG 25 OKTOBER ZATERDAG FJ 26 OKTOBER VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 Lisa, Annika, Jan, Pjer, Swen en Vera uit 2HaA krijgen uitleg van Henkees Ingelse van Albert Heijn over de kartonversnipperaar in het magazijn, waarmee da gelijks anderhalve baal afval wordt geproduceerd. Ook plastic wordt bij de supermarkt gesorteerd (in wit en kleur) opgeslagen foto Ronald den Dekker door Esme Soesman ZIERIKZEE - Even dacht één van de leerlingen dat het om het kwijtra ken van kilo's ging. De gisteren ge houden afvalfietstocht langs drie Zierikzeese bedrijven maakte hem snel wijzer. De tocht, die gemaakt is door ongeveer 135 leerlingen van Pontes Pieter Zeeman, geeft leerlingen een idee van de afval stromen om hen heen. Henkees Ingelse, Albert Heijn GOES OOSTBURG VLISSINGEN WESTKAPELLE GEDENKTEKENS Gedenktekens die uw herinnering vorm geven In onze showroom staan ruim 100 gedenktekens opgesteld. Hat NatuurstaanHu* BV a Starieywag 16 a 4462 ON Goes a Tal. (0113V 216555 w w wnatuursteenhuis. nl door Nadia Berkelder GOES - De drie liften op het station in Goes zijn na ruim een jaar bou wen klaar. Maar ze kunnen nog niet worden gebruikt. I Onder hel genot van een hapje en een dronk je diverse demonstrate* bewonderen KOM NAAR ONZE SHOWROOM! Mortiereboulevard 40 Middelburg 10118 - 441 944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53