Waterkwaliteit niet meetbaar beter Ook rechtbank wijst bezwaar Heerenkeet af SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Wetenschappers hopen studie één vierkante kilometer Dreischor uit te rollen over heel Nederland ii De onderzoekers zijn verbaasd over hoe mooi het hier is bij Dreischor Een stalen Juun in epicentrum van de ui Evensong in de Johanneskerk 1jjStf --T f i JHB!m eurogarant Nr. 1 in Autoschadeherstel OREISCHOR - Bij het Stimulerings fonds van onderzoeksinstituut Al- terra is een verzoek ingediend om de studie Venster op de Wereld - waarbij één vierkante kilometer Dreischor volledig binnenstebui ten gekeerd wordt - verder over Nederland uit te rollen. Dat meldt wetenschapper en me de-initiatiefnemer Joop Schami- nee. Ook is een kunstproject van start gegaan waarbij een kunstena res uit Haarlem zich heeft laten in spireren door de Dreischorse vier kante kilometer. Het onderzoek is enkele maanden geleden gestart en het is de bedoe ling dat het in 2014 wordt afge rond. Een van de deelnemende partijen is Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) en daar is men enthousiast. Het is, zegt Sylvia Thinder van SLZ, de combinatie van uiteenlo pende onderzoekers, onderzoeks velden en onderzoeksmethoden die Venster op de Wereld bijzon der maakt. Economen hebben rondgekeken in het onderzoeksge bied, ornithologen hebben de ge vleugelde bevolking er in kaart ge bracht, een aquatisch ecoloog heeft de waterkwaliteit van slo ten bestudeerd en historici be zochten kerk en begraafplaats. Concrete resultaten van al het graafwerk boven, onder en in de grond zijn er nog niet., maar de kennis over de vierkante kilome ter groeit met de dag. En ook de verwondering. „De onderzoekers zijn verbaasd over hoe mooi het hier is bij Dreischor", aldus Tuin der. Ook mensen uit de omgeving van Dreischor zelf gaan volgens Thinder door het onderzoek met andere ogen naar hun eigen leefomgeving krijgen. Belangrijk onderdeel van het pro ject is het interviewen van een aantal inwoners van Dreischor. Die kunnen de onderzoekers uit- leggen hoe het landschap door de jaren heen gevormd is tot hoe het er nu uitziet in de vierkante kilo meter Reisterse polder. Tuinder: „Er wordt geprobeerd een brug te slaan tussen de weten schap en wat mensen die in de streek wonen van die streek we ten." Het landschap zelf vertelt haar eigen verhaal, op allerlei ma nieren. Thinder: „Je kunt bijvoor beeld heel goed zien waar ooit putten zijn geweest en vanuit de lucht kun je ook zien waar vroe ger sloten liepen en waar vroeger paden hebben gelopen. De diversi teit van wat je tegenkomt is enorm." Alle informatie die het onderzoek en de interviews ople veren wordt samengebald op aller lei manieren. Er komt een websi te over het project, er is een boek in de maak en er staan radio- en televisiedocumentaires op stapel. De website wordt naar verwach ting begint volgende maand gelan ceerd. In de publicaties wordt een beeld geschetst van een stukje Dreischor en hoe zich dat ver houdt tot de omgeving ervan. Er is veel en fraai beeldmateriaal ver zameld, vooral door fotograaf Wim van der Ende en filmers Stijn van de Loo en Deen van der Zaken. Wetenschapper Joop Schaminee komt 29 november naar de na jaarsvergadering van heemkundig genootschap Stad en Lande om over het project te vertellen. DREISCHOR - De waterkwaliteit in en rond Dreischor is niet - in ie der geval niet meetbaar - verbe terd door de maatregelen die ge troffen zijn in het kader van het project proeftuin waterkwaliteit. Dat zegt Marloes van Tilburg van de Provincie Zeeland. Van Tilburg benadrukt dat dit niet betekent dat het proefproject geen nut heeft gehad. Met name de landbouw heeft enthousiast meegedaan aan het project en dat heeft onder meer een speciale wasplaats voor landbouwmachi nes opgeleverd. Die wasplaats - de eerste in zijn soort in Zeeland - voorkomt dat bij het schoonspui ten van landbouwvoertuigen ge wasbeschermingsmiddelen in het oppervlaktewater terecht komen. „De boeren hebben heel enthou siast meegewerkt aan het project, die hebben echt heel veel inzet ge toond", zegt Van Tilburg. Een ander geslaagd onderdeel van het proeftuin project is dat het re genwater dat van het dak van de Adriaanskerk afstroomt, voortaan gezuiverd wordt voordat het in de zierikzee - Nadat eerder de ge meentelijke Bezwarencommissie dat deed, heeft nu ook de Zeeuw se rechtbank de bezwaren van be woners van de Boogerdweg in Kerkwerve tegen vishandel De Heerenkeet afgewezen. De drie bewoners vinden dat de gemeente Schouwen-Duiveland geen omgevingsvergunning had mogen verlenen. Zij beroepen zich hierbij op een eerdere uit spraak van de Raad van State en voeren verder aan dat de vishan del, -rokerij en -opslag niet op de juiste plek is gebouwd. Die wijkt namelijk drie meter af van de teke ning. De rechtbank komt niet te gemoet aan die bezwaren. De uit spraak van de Raad van State be treft namelijk een ander wetsarti kel dan dat waarop de bewoners zich beroepen. Verder vindt de rechter een afwijking van drie me ter 'een relatief geringe inbreuk'. Bovendien, zegt de rechter, staat het gebouw nu drie meter verder van de huizen, hetgeen als een verbetering voor de bewoners mag worden beschouwd. De rechter vindt dat de gemeente haar besluit goed heeft onder bouwd en verklaart de bezwaren ongegrond. Dreischorse ringgracht terecht komt. Niet alles wat in het kader van het project werd aangepakt lukte. Van Tilburg: „We hebben geprobeerd wegbermen zo in te richten dat die aantrekkelijk zou den zijn voor natuurlijke vijan den van luizen. Maar die wegber men zijn door de druk van bepaal de onkruiden nooit tot bloei geko men." Pogingen burgers - bijvoorbeeld met een cursus ecologisch tuinie ren - bij het project te betrekken waren evenmin succesvol. WAARDE - Middenin het centrum van de West-Europese uienhan- del komt volgende week een sta len beeld van een ui te staan: de Juun. Het is een open beeld van roestvrijstaal, drie meter hoog. Het komt aan de Luchtenburg, tussen Kruiningen, Krabbendijke, Oostdijk en Waarde in. De )uun is ontworpen door Cok Bal- kestein uit Oostdijk. Samen met Jaap Nieuwenhuijse van uienver- werkend bedrijf Jonika, heeft hij het initiatief genomen. „Het moet een landmark worden. Straks zien de chauffeurs van die uienwagens uit heel Europa, hier de Juun staan", zegt Balkestein. Bosch Car Service zorgt ervoor dat mijn auto ook "s winters grip houdt. 'BOSCH sarv'cej Lenie 't Hart onthult eerste beeld zeehond Lenie 't Hart, oprichtster van de Zeehondencreche Pieterbu- ren onthult op dinsdag 29 okto ber het eerste zeehondenbeeld in Renesse. In het centrum van het dorp komen vijf beelden van zeehonden. Het initiatief hiervoor komt van Renesse- naar Cees Hoogerhuis en is ge realiseerd door de Stichting Renesse en de gemeente. De onthulling is rond 15.25 uur tussen de supermarkt en Delta Warenhuis. Verkeershinder door botsing Zeelandbrug Een kop-staartbotsing op de Zeelandbrug zorgde gistermid dag voor oponthoud op de Zee landbrug. Twee auto's reden aan de Bevelandse kant van de brug tegen elkaar. Hierbij raak te niemand gewond, maar uit een van de voertuigen lekte wel vloeistof en dat moest wor den opgeruimd. Eerder op de middag werd ie mand onwel op de Zeeland brug. Deze persoon is naar het ziekenhuis gebracht. Thoolse winnaar van Hardzeildagen De Blue Peter Hardzeildagen van afgelopen dagen op de Gre- velingen zijn gewonnen door de hoogaars TH 49. Schipper Kees Koenen en zijn jeugd- team van de stichting Behoud Hoogaars wonnen de titels 'bes te schipper' en 'slimste schip per". Samen goed voor de over all-prijs. De titel 'snelste schip per* ging naar de bemanning van de Bruine Os. Aan het zeil- evenement bij Bruinisse deden negen platbodems mee. Auto op de kop in sloot langs N59 Bij een ongeluk op de N59 ter hoogte van de Oude Polderdijk is donderdagmorgen een per soon bekneld geraakt. Door on bekende oorzaak raakte de be stuurder van een personenauto de macht over het stuur kwijt waarna de auto op de kop in de sloot belandde. De brandweer slaagde erin de in de auto be kneld geraakte bestuurder te bevrijden. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets be kend. Optreden van Daniel Norgren in de Spot De Zweedse singer-songwriter Daniel Norgren treedt van avond op in de Spot te Middel burg. Norgren staat bekend om zijn ruwe, maar soulvolle muziek. Hij leidt een teruggetrokken le ven in het Zweedse woud, waar hij zijn muziek schrijft De zaal is geopend vanaf 21.00 uur. De entree bedraagt 7,50 euro en voor studenten met een cjp zes euro. SEROOSKERKE In de Johanneskerk in Seroos- kerke (Walcheren) wordt zon dag 27 oktober een Evensong gehouden. Voorganger is ds. Pim Steenbergen. Aan de Evensong wordt mede werking verleend door 'De Evensingers' van de Sint Jacobskerk in Vlissingen o.l.v. Leo Smit. Organist Gerard Boot begeleidt zowel het koor als de samen zang. De dienst begint om 17.00 uur. ■vTiUVA iiI4vrb^l 1 OI« nrillflll 1 4 jaar garantiekeurmerk Kwalitatief en veilig herstel •Wij werken samen met alle verzekeraars 750.000 reparaties per jaar ABS Van Lint Autoschade Zierikzee B.V. Industrieweg 14 4301 RS Zierikzee Tel.: 0111-414794 www.absvanlint.nl VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 wil groeien door Piet Kleemans Sylvia Tuinder, SLZ door Ton van den Nouweland staak dus ook snel «n afsprak, ferai u ate kanten op Wij doen alles voor uw auto Automobielbedrijf Slager BV Poortdijkstraat 61 - 63, 4318 AM Brouwershaven Tel.: 0111-691344 - www.autobedrijfslager.nl RENESSE COLIJNSPLAAT BRUINISSE NIEUWERKERK MIDDELBURG U bent altijd welkom bij één van de volgende FOCWA Eurogarantbedrijven:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51