Minder straf rovers na bekentenis 66 Ik vind dat wij een verantwoordelijk heid hebben onze taal en cultuur over te brengen 4 BINNENLAND INTERNATIONALE SCHOLEN Hackers stelen geld van rekening Bezuinigingen treffen Nederlands onderwijs in het buitenland. School bij Parijs is het eerste slachtoffer. De twee Roemenen, onder wie hoofdverdachte Radu Dogaru, leg den dinsdag voor de rechtbank in Boekarest een verklaring af over hun rol in de diefstal, waarbij ze ven kostbare schilderijen werden meegenomen. Vooral Dogaru ging in zijn eerste publieke optre den uitgebreid in op de bizarre de tails van de kunstroof in Rotter dam. Hij toonde zich nog altijd verbaasd over het gemak waar mee hij een achterdeur van de Kunsthal kon forceren. „Ik had hem waarschijnlijk ook met mijn blote handen opengekregen." Me de daardoor raakte hij ervan over tuigd dat de werken nep waren, hield hij de rechter voor. Dogaru hield vol dat de schilde rijen niet zijn verbrand. Zijn moe der Olga bekende eerder de wer- Dogaru is nog altijd stomverbaasd over het gemak waarmee hij deur van Kunsthal kon forceren ken in de oven te hebben gestopt. „Ze legde die bekentenis onder druk af', vertelde Dogaru. „In wer kelijkheid heeft ze de doeken meegegeven aan een kennis van mij." De hoofdverdachte gaf zelfs een adres van deze kennis, maar dat bleek niet te bestaan. Toch vond de rechter de bekente nis voldoende voor strafverminde ring. De maximumstraf die hij kan krijgen, is twintig jaar. Ook medeverdachte Eugen Darie, die de werken per auto naar Roe menië bracht, krijgt strafvermin dering. Twee andere verdachten komen daarvoor niet in aanmer king. De rechter vond hun beken tenis onvoldoende. Ze vroegen zich herhaaldelijk af wat ze nu ei genlijk fout hadden gedaan. ROTTERDAM - Vier Nederlandse hackers hebben vermoedelijk bankrekeningen geplunderd. Ze zouden ruim 150 frauduleuze transacties hebben uitgevoerd. De schade bedraagt, zegt het Open baar Ministerie, mogelijk een mil joen euro. De politie heeft vier mannen aangehouden. De hackers installeerden kwaadaardi ge software op computers van Ne derlandse rekeninghouders en kregen zo toegang tot hun compu ters. Op die manier konden ze be talingsopdrachten plaatsen. Het geld van de frauduleuze trans acties kwam op bankrekeningen van mensen die hun rekening be schikbaar stellen aan criminelen. Het geld werd doorgesluisd naar binnen- en buitenland. Aanhouding voor inbraak bij Russen De man die wordt verdacht van de inbraak in een Haags gebouw dat wordt beheerd door de Russische ambassa de, is aangehouden. Dat meldde de politie. De 43-jan- ge veelpleger werd woens dagavond opgepakt in een horecagelegenheid. De poli tie denkt hiermee de in braak te hebben opgelost In het pand werden na de in braak vingerafdrukken van de man gevonden. Verdachte van brand gehoord De politie heeft een verdach te van de grote brand in Leeuwarden gehoord. Het gaat om een 38-jarige mede werker van de kledingwin kel waar de brand begon. De man was zaterdag in de win kel bezig met een gaskachel en een gasfles. Wat hij deed, wordt onderzocht. Duidelijk is wel dat er een steekvlam vrijkwam. De man wordt on voorzichtig handelen verwe ten. Omdat er ook iemand is omgekomen, kan hij maxi maal twee jaar cel krijgen. Justitie beslist later of de ver dachte wordt vervolgd. Kernwapens blijven voorlopig op Volkel Het kabinet blijft streven naar een kernwapenvrije we reld, maar de atoombom men die liggen opgeslagen op vliegbasis Volkel, blijven daar gewoon liggen. Dat is op te maken uit een brief die minister Frans Timmer mans van Buitenlandse Za ken gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. Het Neder landse Rode Kruis en IKV Pax Christi zijn 'diep teleur gesteld' over deze opstelling. 18 en 15 jaar cel voor liquidatie De 36-jarige schutter die in de zomer van 2012 motor crosser Jan Elzinga uit Marum op straat liquideer de, moet vijftien jaar de cel in. Dat heeft de rechtbank in Groningen gisteren beslo ten. De opdrachtgever voor de moord werd veroordeeld tot achttien jaar ceL De schutter kreeg van de op drachtgever 15.000 euro voor de moord. Het motief is nog steeds onduidelijk. PARIJS - Haar vader is Frans, ze werd in Frankrijk geboren, groei de er op, maar spreekt volmaakt Nederlands. Olivia Vergnaud (21) beschikt over twee moedertalen. De meeste landen ontvangen je dan met open armen. „Ik denk dat mijn tweetaligheid zeker heeft geholpen om uiteindelijk een plaats te krijgen op de Hotel school Den Haag", zegt Olivia. „Er waren heel veel aanmeldin gen" Voor Nederlandse onderwijsin stellingen en bedrijven is meerta ligheid een pre, maar vanaf 2014 dreigt de toevoer van 'talenwon ders' te stokken. Het kabinet heeft besloten volgend jaar geen euro meer uit te geven aan Neder lands onderwijs in het buiten land. Haar moeder is Nederlandse en heeft altijd Nederlands tegen haar gesproken, zegt Olivia. „Maar zon der formeel onderwijs in het Ne derlands was ik na mijn middelba re school gewoon in Frankrijk ge bleven. Mijn Nederlands zou niet goed zijn geweest." Daar haalt Sander van Dam, woordvoerder van het ministerie van Onderwijs de schouders over op. „De kosten van onderwijs in het buitenland zijn primair de ver- antwoordelijkheid van ouders en bedrijven," zegt hij. Maar wat als die ouders het geld niet hebben? De Nederlandse afdeling op het Lycée International bij de Franse hoofdstad Parijs, waar Olivia ruim dertien jaar doorbracht, wordt geheel wegbezuinigd. Dat slaat een gat dat de ouders moe ten dichten. „Als wij de kosten zelf hadden moeten betalen, hadden we Oli via op een Franse staatsschool moeten doen", zegt Marlène, haar Nederlandse moeder. De bezuini ging treft wereldwijd 13.000 Oli via's, van wie velen niet meer in staat zullen zijn onderwijs in de taal van Vondel te volgen. Daarmee spaart het kabinet 6 mil joen euro uit, een bedrag dat Flor- ent Vergès doet glimlachen. Als directiemedewerker van AEFA, een staatslichaam in Parijs, sluist hij jaarlijks 538 miljoen euro naar Franse scholen in den vreemde. De Franse regering financiert op die manier 448 Franse scholen in 148 landen, waaronder Neder land, en stoomt daarmee 320.000 leerlingen klaar voor het Franse baccalaureaat. Aantal leraren? Zes duizend. Kan Frankrijk zich dat veroorlo ven? „Ja", zegt Vergès. „Sterker, het is voor ons een economische prioriteit. Wij denken dat de aan wezigheid van Franse lycea in an dere landen Franse investeringen faciliteert. Het maakt ook de te rugkeer van expat-kinderen naar Frankrijk gemakkelijker." De staat betaalt alleen de leraren salarissen; alle andere kosten moe ten door de ouders zelf worden ge dekt. Maar de AEFA springt bij als - Franse - ouders het schoolgeld niet kunnen betalen. Vorig jaar ging er 105 miljoen euro naar hen. Even belangrijk is het 'culturele aspect', zegt Vergès. De lycea zijn, oneerbiedig gezegd, fabriekjes waar buitenlanders vakkundig worden 'verfranst'. Van de 320.000 leerlingen zijn er 192.000 buitenlander. Sommige verfranste buitenlan ders hebben klinkende namen: ci neast Ingmar Bergman, actrice Jo die Foster, topdiplomaat Boutros Boutros Ghali. Maar velen zijn anonieme soldaten in het leger van hoogopgeleide (ex-)buitenlan- ders die Frankrijks research-insti- tuten en topbedrijven bevolken. Als wereldtaal legt Frans het af te gen het Engels, maar het dichte netwerk van de lycea beperkt de schade. Volgens de OIF, een orga nisatie die de Franse taal pro moot, zijn er nu wereldwijd 900.000 leraren Frans. Velen heb ben hun baccalaureaat aan een Frans lyceum in hun land ge haald. De OIF verwacht dat de we reld in 2060 een miljard Franstalige mensen kent, van wie 85 procent in Afrika, een conti nent met een groot economisch potentieel. Terwijl Nederland zijn beschei den steun aan onderwijs buiten de landsgrenzen schrapt, trekt Voor 'talenwonders' door onze correspondent Joost van Egmond BOEKAREST - Twee verdachten van de roof uit de Kunsthal van vorig jaar krijgen strafvermindering van wege hun uitvoerige bekentenis. Dat heeft de Roemeense rechter besloten. Bij veroordeling wordt hun celstraf met 30 procent ge kort. DEN HAAG LEEUWARDEN Een beeld van Mata Hari nabij de brand, foto ANP DEN HAAG GRONINGEN door Cees van Zweeden Michel Rog, CDA-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4