Veiling duurste postzegel Nederland Randstad no-fly zone met internationale top IN HET NIEUWS 3 Loren strijdt 40 jaar met fiscus scepsis. Medewerkers van Fauna beheer Flevoland plaatsten er vraagtekens bij. Hoe kan een wolf al direct een bever hebben ge snapt? Zoveel zijn er immers niet in de buurt van Luttelgeest of in het bos van de drollen. Evert Menkveld van Faunabeheer Flevo land opperde toen al dat Poolse seizoenarbeiders de wolf wellicht hadden meegenomen. Onzin, pareerden de onderzoe kers: met een jachtgebied van 6o, 70 kilometer per nacht loopt een wolf gemakkelijk naar de IJssel en daar zitten er genoeg. Maar dna-vergelijkingen lieten al snel zien dat de bever uit de Kar paten kwam. En dan moest de echte killer nog komen: de bever was nauwelijks zes uur voor de dood van de wolf genuttigd. Dat nagelt de wolvin definitief vast aan een sterfplek in de verre Kar paten. Dat ze er ook echt vandaan kwam, was in augustus al vastge steld bij een dna-vergelijking met Karpatenwolven. Maar duiden die gevonden drol len dan nog wel op de terugkeer van de wolfin Nederland? Op een andere eerste wolf? Linnartz en thousiasme daalt nog verder: „Tja, de drollen, het dna-materiaal dat ze er uitvisten was te slecht om conclusies te trekken. Het kan een wolf zijn geweest. Het kan ook een hond zijn geweest die veel wild heeft gegeten." Evert Menkveld van Faunabeheer Flevoland heeft nu nóg minder vertrouwen in de instanties die de wolf onderzochten. „Je ziet wat je graag wilt zien. Als ieder een zegt dat je naar een in Neder land aangereden wolf kijkt, dan zie je dat kennelijk." DE WOLF IN NEDERLAND Het gaat om een postzegeltje uit Kenia-Uganda uit het jaar 1925 met een nominale waarde van 100 pond, meldde de Nederland- sche Postzegel- en Muntenveiling donderdag. De cataloguswaarde van de post zegel bedraagt zon 150.000 euro. Er zijn er slechts enkele van ge drukt en slechts vier ongestempel de en gave exemplaren in musea en private collecties bekend. Op de betreffende zegel van Ke nia-Uganda uit 1925 staat het por tret van Koning George de Vijfde van Brittannië, koloniaal heerser van Oost-Afrika in die periode. Het ongestempelde exemplaar wordt ter veiling aangeboden door de erven van postzegelverza melaar Aat de Peijper en maakt onderdeel uit van zijn bijzondere collectie zegels met een grootte van een klein tennisveld aan ge vulde postzegelbladen. In tegenstelling tot de waarde van West-Europese zegels, is er vol gens het veilingbedrijf een opval lende prijsstijging van zegels uit de Engelse koloniën. „Vooral Chinezen zien in de Brit se postzegels een goede beleg ging. Voor alle zegels van voor 1940, vooral de klassiekers van voor 1900, neemt de catalogus- waarde jaarlijks toe." ROME - Actrice Sophia Loren heeft na bijna veertig jaar een conflict met de Italiaanse belastingdienst gewonnen. De hoogste rechter oordeelde dat de 79-jarige actrice in 1974 voldoende belasting heeft betaald over haar inkomen van omgerekend 276.000 euro. Ze heeft hierover terecht 60 procent betaald in plaats van de 70 pro cent die ze volgens de belasting dienst moest betalen. In Washington en Seoel zijn eer der topontmoetingen daarover ge weest en Den Haag wordt moge lijk de afsluitende bijeenkomst. De Amerikaanse president Oba ma en de Russische president Poe tin zijn in elk geval van de partij. „Niet eerder hadden we in Neder land zoveel politieke leiders bij een. In 2009 hadden we de grote Afghanistantop in Den Haag, maar daar kwamen alleen minis ters", geeft een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan. In het kielzog van de regeringslei ders uit de hele wereld komen nog eens 5.000 delegatieleden en 2.000 medewerkers mee. Er wor den 3.000 journalisten verwacht. Zoveel kopstukken bijeen vergt extreem veel beveiliging, zeker met Obama en Poetin. Het World Forum en de omliggende gebou wen zullen net als bij de Afghanis tantop hermetisch worden afge sloten voor de buitenwereld. De delegaties komen op Schiphol aan. „Dat zijn veel extra vluchten, maar ook veel extra toestellen die op een beveiligd deel moeten staan. Daarover lopen nu gesprek ken, net als over de effecten op het gewone vliegverkeer. We ho pen op zo min mogelijk overlast, maar het wordt een grote uitda ging", is het enige dat de woord voerster van Schiphol op dit mo ment kwijt wil. Probleem is dat met kopstukken als Obama en Poetin meerdere toestellen meekomen. Een van de opties is nu om de Buitenveldert- baan buiten gebruik te stellen en daar de tientallen vliegtuigen te parkeren. Verder zullen rijbanen op de A4 en op toegangswegen in Den Haag worden afgesloten om voor en na de top de regeringslei ders snel en veilig van de hofstad naar de luchthaven te brengen. Ook is beveiliging nodig bij de 55 hotels in de Randstad waar de de legaties komen te logeren, en op plaatsen die worden bezocht en waar diners zijn. Een nader pro gramma wordt over enkele weken bekend gemaakt. Uit veiligheidsoogpunt gaat het luchtruim boven Den Haag vier dagen dicht (ook de dag voor en na de top). Daarbovenop wordt een tweede veiligheidszone gelegd en wel een cirkel van 100 kilometer rond Den Haag. In dat gebied zijn al leen beperkt lijndiensten toege staan. „Een buitenproportionele maatregel", reageert de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVL). „In dat hele gebied zijn vier dagen lang geen les- en sportvluchten toegestaan, net als zweefvliegen, parachutespringen en modelvlie gen; juist aan het begin van het nieuwe seizoen. Dat is jammer voor de leden en levert schade op voor de bedrijven op kleine vlieg velden als Hilversum, Rotterdam en Eindhoven", stelt de woord voerster van de vereniging. Het ge sloten luchtruim raakt net niet de luchthavens Lelystad en Den Hel der. VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 Op 8 juli presenteert bioloog Jaap Mulder de in Luttelgeest gevon den wolf in het Leidse Naturalis aan publiek en pers. archieffoto Guus Schoonewille In 1897 werd bij Heeze in Noord-Brabant de laatste wolf in Nederland gezien. Maar die mel ding is omstreden, zoals dat nu ook vaak het geval is. Wat wei vast staat, is dat in 1869 voor de laatste keer een wolf in Nederland is gedood, dat was bij Schinveld. In 2000 duikt in het grensgebied van België en Zeeuws-Vlaanderen een wolfachtig dier op dat Waas- landwolf wordt gedoopt. Naar aan leiding van filmbeelden zegt een kenner dat het een wolf is. De wolf verdween even mysterieus als hij opdook. In 2009 zou er een zijn gezien bij Hardenberg. In 2011 waren er meldingen bij Duiven en op de Veluwe. In het eerste geval was er ook een foto. Geen van beide gevallen is uitein delijk officieel bevestigd. In 2012 worden er in het wild wol- venwelpen geboren op de Lüneburger Heide in Duitsland, op 200 kilometer van de Nederlandse grens. Die afstand is voor een wolf maar een paar nachten lopen. Op 4 juli 2013 wordt de inmiddels beruchte dode wolf gevonden in een bos bij Luttelgeest in de Noordoostpolder. Faunabeheer Flevoland spreekt di rect na de vondst al haar twijfels uit De natuurbeheerders denken aan een grap. Ze krijgen de rest van de zomer bedreigingen bin nen van boze wolf-gelovers. Op 7 augustus spreken drie weten schappers in Utrecht het verlossen de woord: ja, het is een wolf. En ja, hij is doodgereden, waarschijnlijk in Nederland. Het wachten is op meer meldin gen zodat de officiële terugkeer van het roofdier in Nederland kan worden gevierd. Op 24 oktober, gisteren, meldt het radioprogramma Vroege Vo gels dat de wetenschappers zich vergist hebben. Bij nadere bestude ring van het lichaam van de wolf blijkt het beest niet te zijn doodge reden, maar doodgeschoten. Waar schijnlijk al in Polen. WEESP - De duurste postzegel ooit in Nederland geveild komt volgen de week onder de hamer. door Frans van den Berg DEN HAAG - Het wordt de belang rijkste internationale top die ooit in Nederland is gehouden. Een re cordaantal van 58 regeringsleiders komt op 24 en 25 maart bijeen in Den Haag om te praten over nucle aire beveiliging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3