Verrassende achtergronden teksten en muziek CULTUUR 31 Hans Boutellier in Filosofisch Café De band Mozes and the Firstborn wist dit jaar naam te maken. Het kwartet uit Eindhoven treedt morgenavond op in 't Beest in Goes. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. BIJ NADER mi I De foto bij het artikel over de Nacht van de Nacht (Uitgids, 24 oktober) is gemaakt door Debo rah Nanuruw. In het artikel over Urbanus (Uitgids van 24 oktober) staat dat hij voor het eerst in twaalf jaar in Nederland optreedt. In 2012 was hij echter eenmalig in het Schel detheater in Terneuzen te zien. GOES - Het begon dit jaar voor de band Mozes and the Firstborn al veelbelovend op Eurosonic/ Noor derslag. Daarna een albumrelease en toeren langs clubs en festivals. In september nog achttien optre dens door de hele VS en dan di rect weer naar Europa voor shows in Duitsland, Oostenrijk, België, Zwitserland, Frankrijk, Spanje, Ita lië, Hongarije en Tsjechië. Tussen door acht concerten in Neder land, waaronder in Goes. Na een eerste EP in 2010 waarop het meezingnummer en hitje I Got Skills prijkte, maakte'de band al snel naam onder de fans van energieke garagerock. Dat was het eerste etiket dat Mozes and The Firstborn kreeg opgeplakt. Sixties- rock, ongecompliceerd met iets van de Britse ruigere bands en de Amerikaanse Westcoastsurf en psychedelische rock. Maar bij het eerste volledige al bum dat in maart dit jaar het licht zag, bleek het genuanceerder te liggen. De band toont net als die sixtiesrock het gezicht van een re bellerende generatie, maar dan wel van deze tijd. Teksten zijn ge laagd en de muziek gaat daarin mee. Bovendien weten ze een pak kende melodie en meerstemmige zang in veel nummers een promi nente plek te geven. Meer bezin- ning en toch nog steeds het elan van een spontaan garagebandje. Het hitnummer I Got Skills staat ook op het album, maar is net als de band gegroeid door er een tekst aan toe te voegen die de nu ance aanbrengt. Mooier kan de band een ontwikkeling bijna niet in de praktijk brengen. De ruige ingrediënten van de vroege sixties, met teksten die soms doen denken aan die van Ray Davies in zijn beste Kinkspe riode of aan de modrock van The Who. Maar zo gruizig en overrom pelend als in bijvoorbeeld het nummer Time Is A Heartache klonk het destijds nooit. Ook naar de nieuwe lichting garagebands is goed geluisterd. De band poetst met moderne productiemiddelen de gruizige sound niet onnodig op, waardoor de spanning en ener gie ook in de rustige songs ervan afspatten. „We zijn een vriendenclub en zit ten wat muziek betreft allemaal op hetzelfde spoor", vertelt Corto Blommaert, bassist van de groep. „Maar elk bandlid heeft wel zo z'n eigen specifieke ding dat in ie der nummer doorsijpelt. Daarin ligt het geheim van een eigen sound. Zanger en gitarist Melle Dielesen komt meestal met een tekst en basisidee. Hebben we even tijd, bijvoorbeeld tijdens een soundcheck, dan gaan we er mee aan de slag. Het echte uitwerken komt in de studio." „Na het besluit in de zomer van 2012 om er volledig voor te gaan was het hard werken geblazen. Dat gevoel is na al dat toeren en die festivals nu niet anders. We merken ook dat het als supportact spelen voor andere bands leer zaam was. Als autodidacten spie ken we altijd bij andere groepen om te kijken hoe die iets doen. Jack White, Alabama Shakes en The Unknown Mortal Orchestra zijn ook niet de minsten om iets van te leren. We kunnen nog vooruit en dat moet op een twee de album blijken. Voorlopig genie ten we met volle teugen van wat we meemaken en hopen we op nog zo'n hectisch jaar. De voor naamste ambitie blijft echter steeds een goed optreden geven bij de volgende show." Zijn verhaal met als titel I believe in music gaat specifiek over de nau we connectie tussen popmuziek en religie. „Als je goed naar tek sten luistert dan ontdek je dat er ontzettend veel verwijzingen zijn naar de Joods Christelijke tradi ties", zegt Roeting. Het idee dat daar een boeiend verhaal over te vertellen valt is langzaam ge groeid. „Op een gegeven moment was ik oude VHS-videobanden aan het overzetten op cd en kwam ik een band tegen van The National Theatre uit Engeland. Zij hadden drie passiespelen tot mo dern theater bewerkt en gebruik ten daar muziek bij van The Al bion Band, een van mijn favoriete folkgroepen. Ik was verbaasd hoe nauw die verbinding was tussen de muziek en het religieuze ver haal. Daar had ik het met anderen over, onder meer met de toenmali ge dominee in Oost-Souburg. Vrij wel iedereen blijkt in dit verband wel voorbeelden te hebben en zo ben ik gaan registreren en zelf ook verder gaan zoeken", vertelt Roeting. Hij heeft inmiddels een schat aan materiaal verzameld waaruit hij ruimschoots kan putten voor zijn lezing die circa een uur zal duren. Hij vertelt, laat fragmenten horen en vertoont er plaatjes bij. „Ik denk dat ik amper een derde van wat ik inmiddels heb vergaard, kwijt kan in mijn verhaal. Nog steeds ben ik ook benieuwd naar meer voorbeelden van anderen." Roeting onderscheidt vier the ma's in zijn betoog: 'Leentje Buur', 'Wisselwerking' 'Bijbelse thema's en figuren' en 'Raritei ten'. Met dat laatste thema doelt hij op het feit dat soms ten on rechte de indruk ontstaat dat er naar de Bijbel wordt verwezen. „Hoewel dat in de pop en roots muziek dus vaak inderdaad het ge val is, worden mensen ook wel eens op het verkeerde been ge zet", volgens Roeting. Hij benadrukt dat zijn verhaal be doeld is voor een breed publiek. „Je hoeft echt geen kenner van de Bijbel te zijn. Laat ik het zo zeg gen: de presentatie is voor 'The Saints' en voor 'The Sinners'. Het zal vooral leuk zijn voor liefheb bers van pop- en rootsmuziek. Er komt een breed stuk muziekge schiedenis aan de orde, zeg maar van Bach tot Birds en Boney M." MIDDELBURG - Peter en Elly van Berkel openen morgen hun gale rie Van Berkel Art in Middelburg, aan de Rouaansekaai 3. De galerie is te bezoeken van 14.00 tot 17.00 uur. Wethouder Ed de Graaf ver richt om 15.00 uur de officiële opening. De eerste expositie om vat werk van Peter van Berkel en Sheila van Berkel. MIDDELBURG - Het Filosofisch Ca fé Middelburg ontvangt morgen Hans Boutellier. Hij is directeur van het Verwey-Jonker Instituut en schrijver van het boek De im provisatiemaatschappij, waarin hij nieuw licht werpt op de complexi teit van de huidige samenleving. Boutellier houdt een inleiding en er is een debat onder leiding van Nico Out. De bijeenkomst in de Revolution Gallery in de Lange Noordstraat begint om 15.30 uur. VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 Goes Theatershow Cuba Vibra, Theater De Mythe, 20.00 uur Middelburg Toon Tellegen leest 'De Optocht', Kloveniersdoelen, 19.30 uur Stichting Incanto: Divertimento Franco- forte Diez Eichler, klavechord, Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur JP The Seeger Session Band, Schouwburg, 20.00 uur Ronnie Tober: jubileumtheatershow, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Slow Music (verrassingsconcert), Zeeuwse Concertzaal, 20.30 uur Singer-songwriter Daniel Norgren, De Spot, 21.00 uur (zaal open) Metal Rock Night, Bar American, 21.00 uur Nieuw- en SL Joosland Singer-songwriter Amelia Curran, Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Rondje Doe Maar, Ledeltheater, 20.15 uur Scharendijke Dance Event Closing the Season, Grand Café Westenwind, 21.00 uur Serooskerke Concert EMM Serooskerke, Oostkapelseweg 11,19.30 uur Terneuzen Concert Vanderbuyst en Black-Bone, De Pit, 20.30 uur Vlissingen Jules Deelder en Bas van Lier, Arsenaaltheater, 20.15 uur Zeeuwse Komedie: 'Gewürztraminer', Vestzaktheater'99, 20.30 uur Metallica-coverband Meclassica. Strandpaviljoen Panta Rhei, 21.30 uur Wemeldinge A-capellagroep Wishful Singing, Maartenskerk, 20.00 uur Terneuzen VanVelzen 'The rush of life', Scheldetheater, 20.00 uur Garagerock met nuance door René de Dreu Mozes and the Firstborn: „We hopen op nog zo'n hectisch jaar." foto Nick Helderman Mozes and the Firstborn, The Animen (Zwi) en Jimmy Dumbbell, morgen in in 't Beest, Goes. Aanvang: 20.30 uur. Marius Roeting vertelt in zijn lezing I believe in music over de nauwe con nectie tussen pop- en rootsmuziek met religie, foto Lex de Meester door Ali Pankow OOST-SOUBURG - Marius Roeting is in feite altijd met muziek bezig, be roepsmatig of als liefhebber. Het geven van een lezing met beeld en geluid over bekende melodieën en teksten met verrassende achter gronden en verwijzingen is echter ook voor hem iets nieuws. Hij doet dat zondagochtend op uitnodiging van de stichting Souburg Cultureel in de Historische Kerk. Zondag 27 oktöber, Historische Kerk, Oost-Souburg, 11.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39