Werkgeversclub wil mobiliteitscentrum Eerste stelling debat Wellink op site PZC O Nog 5 dagen. Zorgverleners krijgen stapels administratie te verwerken en de vergoeding wordt minder. LOGOPEDISTEN EN THERAPEUTEN 22 ZEELAND TVvee j'aar geëist tegen verdachte van steekpartij vrijdag Wat voor velen de wedstrijd van het jaar is, is voor sommigen de wedstrijd van hun leven. Je zal als scheepstimmerman maar bij Hoek voetballen en het woensdag in de Kuip mo gen opnemen tegen Graziano Pellè, de perfect gekapte Itali aanse superspits van Feye- noord, wiens kam en gel deze week zijn opgenomen in de col lectie van het clubmuseum. Ik zou er elke nacht wakker van liggen. En dan kom je die woensdagavond laat thuis, met holle ogen van een week slaap- gebrek, compleet afgeragd om dat je alle hoeken van het veld hebt gezien, in een grafstem ming omdat het niveauverschil toch wel erg groot was, vlijt je vrouw zich verleidelijk tegen je aan en fluistert ze met hese stem in je oor: „Is hij in het echt ook zo knap?" Mijn voetbalcarrière stelt wei nig voor. Het hoogtepunt was een wedstrijd tegen FC Kanti ne, een team van barkeepers en één fenomenale aanvaller in de hoogste klasse van de Amster damse studentencompetitie. Een soort Feyenoord dus. Ik was een met weinig techniek gezegende draver, maar wel bloedfanatiek. We besloten een ongebruikelijke tactiek te hante ren. Ik zou Tjeu, de boomlange midvoor met een schot zo ver woestend dat Zlatan Ibrahimo- vic er jaloers van zou worden, de hele wedstrijd hinderlijk voor de voeten lopen. De opzet slaagde wonderwel. Zelfs als hij zich, steeds harder vloe kend, tot vlak voor zijn eigen keeper liet zakken, raakte Tjeu mij niet kwijt. We wonnen met 1-0. Volgens mij is dat de enig moge lijke aanpak waarmee Hoek haar supportersvereniging De Purperen Hei in vuur en vlam kan zetten. Afbraakvoetbal van het ergste soort, zodat Pellè zich woensdag 30 oktober 2013 voor altijd als una giornata par- ticolare zal herinneren. Dat-ie tegen zijn ploeggenoten in de kleedkamer briest: „Anche se vado a fare la pipi, lui vicino a me." Precies zoals Tjeu destijds, die onder de douche nog bijna verzoop in zijn frustratie: „Zelfs als ik ga pissen, staat hij nog naast me." Recent heeft bijvoorbeeld de bouw- en infrasector een plan ge maakt om te voorkomen dat door de economische malaise nog meer vakmensen de bouw (moe ten) verlaten en ervoor te zorgen dat er meer jonge mensen wor den opgeleid. Zonder dat soort maatregelen kan over enkele jaren tekorten aan vakmensen ont staan. De bouwsector investeert 120 miljoen euro in de uitvoering van dat plan. Zoiets dergelijks wil Werksaam Zeeland voor de hele provincie van de grond zien komen. Tot nu toe is er op een aantal fronten sprake van versnippering. Ook staan er hinderlijke geldschotten. Zeeland telt bijvoorbeeld momenr teel twee specifieke mobiliteits centra voor ontslagen werkne mers van Zalco en Thermphos. Daar draait voor een groot deel op Europese subsidie. Niet al het geld is tot nu toe gebruikt voor (om)scholing. Het mag echter niet voor ondersteuning van ande re werkzoekenden worden inge zet, want dat is in strijd met de subsidievoorwaarden van de Euro pese Unie. Het is niet vreemd dat individue le werkzoekenden dan klagen dat zij op eigen kracht een baan moe ten zien te vinden, terwijl voor mensen van Zalco en Thermphos extra worsten worden gebraden. Het opzetten van een Zeeuws mo biliteitscentrum is niet eenvou dig. Sommige symposiumgangers betwijfelen of zoiets wel haalbaar is. Je moet alle partijen (onderne mers, overheden en onderwijs) mee krijgen, je moet sectoren zien te overstijgen en tot slot het centrum financieren. Dat laatste is waarschijnlijk het lastigste in een tijd waarin bedrijven het fi nancieel moeilijk hebben en over heden flink moeten bezuinigen. Het idee voor een provincie dek kend mobiliteitscentrum is niette min een aardige voorzet voor het brede, Zeeuwse arbeidsmarktover- leg, dat binnenkort zijn eerste ver gadering beleeft. Ondernemers, overheden en onderwijsinstellin gen slaan de handen ineen om on der meer gaten tussen beroepson derwijs en de personeelsvraag van bedrijven te dichten. Zo komt er een 'dynamische' onderwijs-ar- beidsmarktmonitor. Het Rijk heeft 100.000 euro subsidie toege zegd voor dit project. Hoewel al veel op papier staat, moet een per manent overleg duidelijk maken op welke opleidingen bedrijfstak ken zitten te wachten. Werksaam Zeeland, waarin een aantal werkgevers is ver enigd, bepleit één Zeeuws mobiliteitscentrum. MIDDELBURG - De zorgverzeke raars duwen ons in een keurslijf, zegt Adri-Anne Biesheuvel van de logopediegroep Zeeuws-Vlaan deren. Logopedisten, maar ook fy siotherapeuten en ergotherapeu ten zijn uren kwijt met rappor tages over hun behandelmethode en ze moeten een uitgebreide ad ministratie voeren. Biesheuvel: „Het werk neemt toe en de vergoeding voor de behan delingen wordt minder. Onze be roepsgroep komt onder het be staansminimum terecht." De grote zorgverzekeraars zoals CZ en Achmea bevriezen of verla gen in 2014 de vergoeding voor het werk van de zorgverleners. Kleine verzekeraars bieden logo pedisten nog het maximumtarief van 38,03 euro per behandelsessie van 30 minuten. Dat is gebaseerd op een gemiddeld bestedingsni veau. CZ als een van de grote ver zekeraars biedt de logopedisten ta rieven tussen de 29,22 en 29,80 eu ro. De tarieven voor fysiothera peuten en ergotherapeuten zijn in diezelfde orde van grootte. Een ergotherapeute met werkgebied Walcheren zegt dat ze niet klaagt over de hoogte van haar werkver- goeding - 'daar kom ik wel mee uit' - maar ze raakt steeds meer tijd kwijt aan het 'indirecte werk'. „Ik moet spreken met leveran ciers van hulpmiddelen, proef plaatsingen doornemen en als ik bij een dementerende patiënt kom, die de afspraak is vergeten, krijg ik geen vergoeding. Alleen de directe behandelingen met de patiënt kunnen we declareren." Adri-Anne Biesheuvel wijst naar de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) die jarenlang vaststelde dat de tarieven voor de zorgverleners te laag waren. „De tarieven zou den omhoog gaan, maar daar is niets van gekomen." Ze denkt er hard aan om volgend jaar geen contract meer af te slui ten met een zorgverzekeraar. „Dan ben ik vrij om maatwerk te leveren en de tijd voor een behan deling te nemen om een kind dat stottert optimaal te helpen." En de klant? „Die wordt niet op kosten gejaagd. In tegendeel. Met een restitutiepolis kun je een vol ledige vergoeding krijgen." Biesheuvel zegt dat 'er nu door de zorgverzekeraars ineens gespro ken wordt over kwaliteitseisen. En we zouden transparanter moe ten werken. „We moeten ook ge accrediteerde' dus dure cursussen volgen. Vanuit onze beroepsgroep zijn we al aangesloten bij een Kwaliteitsregister van de logope die. Het houdt een keer op." De zorgverleners zeggen dat de verzekeraars doen voorkomen dat de klanten er wel bij varen. „Want de premie voor de klant wordt lager. Maar wat is het nut daarvan als we minder tijd over houden voor de behandeling?" MIDDELBURG - Het programma voor de editie van Standplaats Zeeland met Nout Wellink is rond. Thema is de rol en regie van Nederlandse banken in tijden van crisis. Dinsdag 12 november gaat de voormalige president van de Nederlandsche Bank daarover in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg (om 20 uur) in debat met publiek, aan de hand van stellin gen op de site van de PZC. De eer ste luidt: 'Banken zijn te voorzich tig geworden in het verlenen van kredieten en dat is slecht voor de Zeeuwse economie.' De uitkomst van de stelling en de argumenta tie van het publiek worden aan Wellink voorgelegd. Woensdag 13 november is hij de hele dag in Zeeland. Eerst heeft hij in Middel burg een ontmoeting met studen ten van University College Roose velt, dan luncht hij met het Ge nootschap van Zeeuwse Commo dores in Domburg. Om 15 uur volgt een'openbaar onderdeel: het jongerencollege in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Onder lei ding van Barbara Oomen debat teert Wellink met vwo-leerlin- gen. Hij sluit zijn bezoek af met een bijeenkomst bij de provincie. MIDDELBURG - Tegen een 28-jarige Vlissinger is gisteren voor de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstrafvan 2 jaar waarvan 8 maanden voorwaardelijk geëist. Ook zou hij een schadevergoe ding van 2500 euro moeten beta len. De Vlissinger wordt ervan verdacht op 4 maart 2012 een me de-huisbewoner met een mes in de maagstreek te hebben gesto len. Het 19-jarige slachtoffer liep daarbij perforaties in de alvlees klier, maag, darm, lever, milt en long op. De aanleiding van het in cident was de geluidsoverlast die de Vlissinger zou hebben veroor zaakt. Uitspraak over 2 weken. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Werksaam Zeeland, waarin een aantal werkgevers is verenigd, ijvert voor een Zeeuws mobiliteitscentrum. Werkgevers zouden daarmee sneller aan perso neel en werkzoekenden vlotter aan een andere baan kunnen komen. Wurgcontract zorgverleners door Edith Ramakers NATURA- EN RESTITUTIEPOLIS Verzekerden met een restitutiepo lis mogen zelf de zorgverleners kiezen. Bij een naturapolis kun je meestal alleen kiezen voor een behandel aar waamee je zorgverzekeraar een contract heeft afgesloten. Bij een restitutieverzekeraar krijg je bij elke zorgaanbieder dezelfde vergoeding en heb je meer keuze vrijheid. Om de zorg goedkoop in te ko pen, sluiten verzekeraars contrac ten af met zorgverleners. De verze keraar kijkt ook naar kwaliteit Meisje herkent klanken tijdens les bij logopediegroep Z-VI. foto AR. de Jong Info en stelling: www.pzc.nl/standplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30