TO©S PAUL KUSTERS Minder mensen ziek 0°k in Be|sië PZC PZC dOOr het werk diefstal examens COLOFON 2 IN HET NIEUWS VERGISSING Gratis bij uw abonnement onderzoek naar De wolf van Luttelgeest is niet komen lopen. Hij is doodgeschoten in de Karpaten en hier gedumpt. EN EEN RUTTITIE toosenherik.ni D 2 MILJOEN TEKENEN "pIETITIe" OP FACEBOOK over tijdelijke arbeidsongeschikt heid. 5 procent van de mensen die zich ziek melden, is blijvend arbeidsongeschikt. De meeste klachten zijn van psy chische aard en komen vooral voor in het onderwijs. Op de tweede plek staan aandoe ningen aan de houding en het be wegingsapparaat. Deze lopen werknemers vooral op in de bouw, vervoer en opslag en indus trie. Een beroepsziekte is niet bijvoor beeld een griepje, maar een door de arts vastgestelde aandoening waarvan duidelijk is dat het door het werk komt. BRUSSEL - Ook op een Belgische middelbare school zouden eind examens zijn gestolen. Het Brus sels Openbaar Ministerie (OM) doet onderzoek naar de kwestie, zo bevestigde het OM berichtge ving van de krant La Dernière Heure donderdag. Er zouden al vier verdachten in het vizier zijn. Zij zijn gehoord. Het gaat om zowel meerderjari gen als minderjarigen. Ook zijn er al huiszoekingen gehouden bij de ze verdachten. Daarbij werd com putermateriaal in beslag geno- "men. Het OM wilde geen nadere infor matie vrijgeven. Het aantal meldingen van zoge noemde beroepsziekten kwam in 2012 uit op 266 per 100.000 werk nemers. Dat is lager dan in 2011 en evenveel als in 2010. De meeste meldingen komen van mensen boven de 45 jaar. Dat blijkt uit de donderdag gepubli ceerde Kerncijfers Beroepsziekten 2013 van het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten van het AMC. Zes op de tien meldingen gaan LUTTELGEEST - Is het een aanflui ting voor de wetenschap? „In elk geval is het volledig onbegrijpe lijk. Dat dit nog eens zó'n schok kende wending zou krijgen, dat had ik nooit kunnen denken", zegt Leo Linnartz. Hij is de man achter Wolven in Nederland, het platform dat Nederland met juis te informatie wil voorbereiden op de terugkeer van de wolfin de va derlandse natuur. Gejubel troef deze zomer, want de wolf leek terug. Uit zichzelf aan komen wandelen uit de Kar paten, 1.000 kilometer verderop. Op 4 juli doodgereden door een forens op weg naar z'n werk, vlak bij Luttelgeest in de Noordoost polder. De spanning was in de weken er voor al flink opgelopen door de vondst van bijzondere drollen in het nabijgelegen Kuinderbos. Oók van een wolf, dachten onderzoe kers. Maar de wolf blijkt te zijn doodge schoten, ergens in de bergen van de Karpaten (Polen, de Oekraïne of Roemenië) en moet in Neder land zijn gedumpt aan de lange polderweg. Kennelijk is de wol vin (het is een vrouwtje) met een busje of vrachtwagen naar Neder land gebracht, zegt Linnartz. Dat alles staat diametraal tegenover de conclusie waarmee de drie vooraanstaande onderzoeksbu reaus (Alterra Wageningen, Natu- ralis in Leiden en de faculteit Diergeneeskunde van het Dutch Wildlife Health Center) op 7 au gustus definitief de terugkeer van de wolf vierden. De sectie was op de faculteit (on derdeel van de Universiteit Utrecht) uitgevoerd door Marja Kik. Tegenover zestig journalisten zei zij: „Het lijkt me onwaarschijn lijk dat dit dier is vervoerd. Twee dagen een beest in je auto, dan ziet het er echt anders uit. Boven dien: die vacht stinkt dan buiten gewoon." En met al die wonden aan de kop leek het zonneklaar dat ze was aangereden. Maar met hangende pootjes ga ven de onderzoekers gisteren toe dat ze het toen bij het verkeerde eind hadden. Toen de instituten eikaars werk nog eens naliepen, bleek dat ze twee kogels hadden gemist bij het zoeken naar de doodsoorzaak: eentje vol in het hart, een ander door de ruggen- wervel - genoeg om de wolf met een dwarslaesie te verlammen. Alom schaamrood op de kaken. Ook in de wolvenhuid bleken bij nadere beschouwing kogelgaatjes te zitten, zegt Linnartz. Hoe is het mogelijk dat het alle maal werd gemist? De kogelfrag menten waren pas zichtbaar op een CT-scan en röntgenfoto van het kadaver, zegt Lyanneke Krauss namens het Health Cen ter. Bij de autopsie stuitte nie mand op kogels. Daarna werden op het skelet ook metalen frag menten van een kogel teruggevon den. Leo Linnartz: „Het gaat om kogels van een klein kaliber. De huid van de wolf is ruw, het beest zat nog in zijn wintervacht, je kunt er gemakkelijk overheen kijken." Al weken geleden bleek intern dat de conclusie op de persconfe rentie op onjuiste aannames ge stoeld waren. En daar kwamen de uitkomsten van het isotopenon derzoek (op atomair niveau) nog eens overheen. In de maag van de wolvin zaten resten van een bever. Dat gaf in juli al onmiddellijk aanleiding tot Het beest zat nog in zijn wintervacht, je kunt er gemakkelijk overheen kijken Wolf Luttelgeest Exclusief voor abonnees! Meld u aan op www.pzc. /abonnee en krijg gratis én onbeperkt toegang tot de E-paper, iPad app, smartphone app én nieuwssite. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties T: 088-0139995 e?°Zud E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service, U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Vöor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Deelabonnees die de krant één of enkele dagen per week ontvangen, profiteren tijdelijk mee. AMSTERDAM - Het aantal mensen dat door het werk ziek is gewor den, is vorig jaar gedaald ten op zichte van het jaar daarvoor. door Jelle Boonstra Leo Linnartz, wolvendeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2