WONEN 7 VRAAG ANTWOORD Luchtvochtigheid 1 Luchtvochtigheid 2 m<v Veel mensen hebben één voorname pas sie en kunnen zich daar een leven lang in verliezen. Ande ren leven zich juist uit op tal van the ma's van zeer uiteenlopende aard. In die laatste categorie, zo wordt snel duidelijk, zit Wil Krechting. Het toilet van de Arnhemmer ziet momenteel werkelijk blauw van de sigarendoosjes, maar de afgelo pen decennia kende het kleinste kamertje in zijn woning al enorm veel andere gedaanten. „Ik heb een nogal grote verander drift", licht Krechting met enig ge voel voor understatement toe. „El ke twee a drie jaar krijgt mijn toi let weer een make-over. En niet al leen mijn toilet hoor, de rest van het huis ontkomt ook niet aan mijn regelmatig terugkerende be hoefte aan verandering." Wat de wc betreft: een gewone is ook maar zo saai, vindt Krechting. „Daarom is het zo leuk er iets aparts van te maken. Zo heb ik het al eens omgetoverd in een heuse jungle, nadat ik helemaal geïnspireerd was geraakt tijdens een vakantie op Borneo. Bomen, struiken, lianen... een heel oer woud. Met, zoals ik bij elk thema doe, passende muziek erbij." Daarbij is het niet zo moeilijk te raden dat de klanken nogal zwoel van toon waren toen het toilet in huize Krechting een paar jaar een erotische lading had en geheel als nachtclub was uitgedost. De wc werd door Wil Krechting ook al eens getransformeerd in een ge vangenis ('met geluid van ramme lende kettingen en geschreeuw op de gangen') en een kapelletje ('heiligenbeeldjes en gregoriaanse muziek'). En enkele jaren achter een klonk er bij het openen van de deur van het kleinste kamertje direct het Wilhelmus in de oren van de bezoeker. „Ach ja, ik kreeg op een gegeven moment steeds vaker spulletjes die met het ko ningshuis te maken hadden. Toen ik daar een heleboel van had, heb ik er maar eens een koninklijk toi let van gemaakt." De huidige vermomming is te danken aan een 'wijs' besluit dat Krechting tien jaar geleden nam. „Destijds stapte ik over van siga retten naar sigaren", vertelt de Arnhemmer. „Ik vond die doosjes zo mooi, dat ik het zonde vond ze weg te doen. Tja, dan heb je na ja ren roken natuurlijk een forse ver zameling. Toen ik ze plotseling weer eens tegenkwam in een doos op zolder, leek het me leuk het toilet er mee te betegelen. „Nee hoor, dat was niet zo'n moei lijke klus. Gewoon kit gehaald bij de Hema, beetje op de achterkant smeren en hup... tegen de muur. In een dagje was het gepiept. En ja, ze zitten allemaal nog steeds stevig op de muur. Het is ook wel leuk om te zien dat de doosjes in tien jaar tijd veranderingen onder gingen. Zo heb ik doosjes zonder én met rookwaarschuwing erop." Toch heeft dat er nog steeds niet voor gezorgd dat Krechting na de sigaret ook de sigaar definitief aan Maarten heeft gegeven. „Nee, ik ben nog steeds niet gestopt met roken. Al denk ik daar best wel eens aan hoor, als ik op het toilet zit en aan de hoeveelheid doosjes zie hoeveel ik onderhand heb ge rookt. Maar wat dat betreft, zou den de horrorbeelden op pakjes si garetten, zoals dat van de EU voortaan mag, misschien voor veel meer afschrikking zorgen. Ze- Jungle, gevangenis, kapel en nachtclub: mijn toilet kende al veel gedaanten ker als je negenhonderd van die bloederige taferelen om je heen hebt als je op een toilet zit." Want zo groot is de verzameling op Krechtings wc. „Dan maak ik wel eens een rekensommetje ja: 900 doosjes van gemiddeld 5 euro f per stuk, daar maak je toch een heel leuke vakantiereis van." De argeloze bezoeker moet niet denken dat op het toilet van Krechting, vanwege de aanwezig heid van zoveel sigarendoosjes, wel een sigaret of sigaartje in de brand mag worden gestoken. Want dat is ten strengste verbo den. „Daarom heb ik op de wc ook een bordje 'verboden te ro ken' neergehangen", zegt de Arn hemmer lachend. wonen@depersdienst.nl VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbla den en vakbladen. Dat drie keer niet altijd scheeps recht is, daar weet F. Daamen alles van. „Het is al de derde keer dat ik het probeer met Areca Lutecsens, maar het wil niet lukken. De palm staat zo'n 2,5 meter van een glazen wand, onder een lichtstraatje met melkglas; niet in de felle zon, niet in direct daglicht. Er komt nieuw blad aan, maar later wordt dat bruin. Sommige mensen zeggen dat de plant niet 'bij mij hoort', maar dat vind ik een vreemde redenering." „Ik wil niet eigenwijs zijn", stelt Romke van de Kaa, „maar volgens mij is dit geen Areca, maar een ko kospalm, Cocos Nucifera. Onder Kokospalm, Cocos Nucifera een lichtstraat blijft hij niet in leven. Hij heeft veel licht nodig - volle zon mag - en hoge luchtvochtigheid. Het is een lastige kamerplant, zeker in een centraal verwarmde ruimte." Bij C. de Meer groeide een Tibuchi- na deze zomer uit tot kleine struik, ging in september prachtig bloeien en zit nog vol knoppen. „Omdat de nachttemperatuur sterk daalde, haalde ik de plant binnen. Het zou fijn zijn eerst nog van de bloemen te genieten, voordat de plant in rust naar een koele kamer gaat. Maar ik ben bang dat de knoppen afvallen of in hun ontwikkeling stoppen. Ik bevochtig de plant twee keer per dag met een nevelbloemenspuit. Moet er nog meer gebeuren?" „Jazeker, houd de luchtvochtigheid zo hoog mogelijk", weet Romke van de Kaa. „En gun de plant een rustpe riode. Zet hem in december in een lichte, koele ruimte en geef minder water. Snoei de plant dan ook in model, want oude planten worden nogal 'pierig'. Zet hem in het voor jaar weer warmer, geef meer water en zet hem in juni buiten." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 Veranderdrift als leefstijl foto's Wil Krechting Gemiddeld 50 minuten per week - ruim 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet presenteren lezers hun grootste kleinste kamertje. door Bauke Boersma NAAM Wil Krechting (65) BURGERLIJKE STAAT ongehuwd WOONPLAATS Arnhem Wil Krechting reageren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27