9 I i I I I HETBEROEP 4 WONEN 0fe^3$(7cco "F 175.000 t Schepenenlaan 312, Middelburg €175.000 De beeldgieter Beeldgieten. Echt een beroep er van maken, is moei lijk, weet Jaap Dijkgraaf van De Tuinkabouter in Schoondijke. „Of je moet grote series produceren voor tuincentra. Maar als particulier kun je er nau welijks van rondkomen." Dijkgraaf (69) hoeft dat ook niet. Met vrouw Jenny, die beelden patineert en beschildert, wil hij wat om handen hebben. door René Hoonhorst Hij heeft zijn zaak De TXiinkabou- ter genoemd, maar Jaap Dijk graaf verkoopt weinig tuinka bouters. Boeddha's zijn tegen woordig meer in trek. Zelden voor in de tuin, vaker voor in huis. Op de schouw, als een soort altaartje, of in de badkamer. „Ik moet er niet aan denken om in de badkamer over een boeddha te struikelen. Maar veel mensen vin den toch dat zo'n beeld daar past", weet Jenny Dijkgraaf, de vrouw en zakenpartner van Jaap. De Dijkgraafjes begonnen midden jaren negen tig met de verkoop van beelden. Jaap kocht een schuur vlakbij hun woning. Hij werkte nog een blauwe maandag als timmerman in de schuur en zag zichzelf al 'lekker rommelen' nadat hij vervroegd zou zijn uitgetreden als operator bij Dow. Toen de loods tot prachtige opslagruimte, met werkplaats en kantoor was omgebouwd, zag Jaap 'ergens aan de overkant' een partijtje beel den. „Leuke handel", dacht hij en nam een kar retje beelden mee naar huis. „De volgende dag had ik ze allemaal binnen een paar uur ver kocht." Het succes was aanleiding vaker een par tijtje beelden op de kop te tikken. Jaap keek eens hoe een beeldgieter mallen maakte en beelden goot. „Dat kan ik ook", dacht-ie. „En sinds die tijd koop ik af en toe een beeld dat ik mooi vind of waarvan ik denk dat er een markt voor is. En daar maak ik vervolgens een mal van, waar ik gips of beton in kan gieten." Hij begon onder meer met tuinkabouters. De naamgever van zijn zaak is natuurlijk nog steeds in het assortiment te vinden. „Maar ik verkoop ze nauwelijks." Vanwege de prijs kan het niet zijn. Een doorsnee kabouter kost nog geen tientje. Voor een geheel door Jenny be schilderd exemplaar komt daar vijf euro bij. Op de vraag hoe lang het duurt voor zo'n kabouter strak en kleurig in het pak steekt, antwoordt ze lachend: „Twee dagen." Jenny geeft grif toe dat het patineren (kunstma tig aanbrengen van een grijsgroene oxidatielaag of een bronskleur) of beschilderen van de beel den op geen enkele manier kostendekkend is. „Er gaat veel te veel werk in zitten. Als we al die uren zouden rekenen, worden de beelden onbetaalbaar." Jenny en Jaap zijn geen gera niumkijkers, dus zijn ze ook in de winter vijf (mid)dagen, van woensdag tot en met zondag, in De Tuinkabouter te vinden. Beelden zijn er vaak tientjes goedkoper dan ergens anders. Als mensen van een klein bedrag toch nog probe ren af te pingelen, kapt Jaap het tegenwoordig af. „Graag of niet. Als ze het te duur vinden, la ten ze het maar staan." Net als de tuinkabouter zijn ganzen, niet zok lang geleden razend populair, uit de gratie. Zon netjes, maantjes en andere kleine, goedkope beelden en wandborden blijven het goed doen. En behalve boeddha's nemen mensen ook graag een hond in huis of tuin. Duitsers gaan vaker voor griezelig: trollen en andere spook achtige sprookjesfiguren. De Maria's doen het ook weer goed, maar engelen en andere grote tuinbeelden zijn aan de straatstenen niet kwijt te raken. Beton kost overigens een schijntje van natuur steen. Zo'n engel of ander groot beeld doet een paar honderd euro. Jaap heeft ook nog een paar marmeren beelden staan, waarvan hij de prijs bijna niet durft te noemen: drieduizend euro. Voetbalfans kunnen hun liefde goedkoper be tuigen: voor een paar tientjes is een bord van Feyenoord of een 'kop' van Ajax de hunne. Maar die woensdag na de nederlaag tegen Cel tic zal de buste van de Griekse god niet al te vaak over de toonbank gaan, bevestigde Jenny. rMk Modern gerenoveerde woning (161 m3, 1960) met zonnige tuin, rustig gelegen op korte af stand van het centrum. Deze eengezinswoning met drie slaapkamers is recent gerenoveerd en beschikt onder meer over een open keuken, tuindeuren en kunst stof kozijnwerk. Zonnetje in huis of boeddha in badkamer 1 Na een poos buiten raakt een beeld verweerd, maar een hogedrukspuit doet wonderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24