Toename bewoners betalingsachterstand Eigenaar aansprakelijk voor brandschade 1 ril 4 2 WONEN z ni Nl O - rj Het aantal mensen dat moeite heeft om de hypotheeklasten te betalen, groeit nog steeds. Dat blijkt uit de Hypotheekbarome ter van het Bureau Krediet Regis tratie (BKR). In totaal telde de organisatie per 1 oktober dit jaar 91.812 consu menten die moeite hebben met het betalen van de hypotheek- kosten. Dat is bijna tienduizend meer dan in april. Begin 2008 was er nog bij zon 31.500 huizen bezitters sprake van betalings achterstand en in 2005 bij iets meer dan 21.000 consumenten. 3 WkW Vooral de hoge werkloosheid in Nederland draagt bij aan de toe name van de betalingsachterstan den. Vaak spelen ook echtschei dingen een rol. Toch ziet het BKR een klein lichtpuntje. Voor het eerst in twee jaar is er sprake van een af vlakking van de stijging. De pro centuele toename was het afgelo pen halfjaar 12,1 procent. Volgens het BKR is het echter nog te vroeg om te spreken van een trendbreuk. Ook benadrukt het BKR dat het schuldenprobleem in Nederland veel groter is. Met ingang van het nieuwe jaar kunnen brandverzekeraars meer schade bij bedrijfspanden verha len op de veroorzaker. Het Ver bond van Verzekeraars maakte dit bekend. De eis is wel dat de brand het ge volg is van regelmatige overtredin gen van veiligheidsvoorschriften of onzorgvuldig handelen door de eigenaar van het pand. De rege ling geldt ook voor Verenigingen van Eigenaren (VvE) met zakelij ke verzekeringen. Deze zogenaamde Bedrijfsrege ling Brandregres gaat op 1 januari 2014 in. Het Verbffnd verwacht dat het in de praktijk niet of nau welijks zal voorkomen dat een ver zekeraar de schade verhaalt op een VvE. Brandverzekeraars heb ben wettelijk het recht om de uit gekeerde bedragen te verhalen op de veroorzaker. Zij maken daar echter niet altijd gebruik van, om dat er maar tot maximaal 500.000 euro, de vastgestelde bovengrens, verhaald kan worden. Deze boven grens wordt nu afgeschaft, waar door verzekeraars meer kunnen verhalen op de veroorzaker van de brandschade. Gezocht: echtpaar met of zonder kinderen, dat van een hoop ruimte en de zilte zeewind houdt, maar daar niet te veel voor wil betalen. „Het klinkt zo aantrekkelijk he?", zucht Lennie de Haan. Toch staat het huis waar zij en haar man Cees tientallen jaren met plezier hebben gewoond al bijna drie jaar te koop. door Sharon van Oost Het gaat om een van de twee dijk woningen naast het gemaal Prommelsluis aan de Provincia- leweg 3 bij Kerkwerve. „We wonen hier nu 22 jaar," ver telt de van oorsprong Zierikzee- se, „maar nu onze kinderen alle drie de deur uit zijn, wordt het hier wel erg groot voor ons tweeën. En je moet het natuur lijk ook allemaal onderhouden", voegt ze er knipogend aan toe. Dat de woning - die in 1958 in opdracht van Rijkswaterstaat werd gebouwd - op een bij zondere plek ligt, moge duidelijk zijn. Niet iedereen krijgt de kans om vanuit zijn slaap kamerraam uit te kijken over zee. Op nog geen 25 meter afstand bevindt zich namelijk de Oosterschelde. Daarbij komt dat er zo'n 5500 vierkante meter aan grond om het huis heen ligt. En erg afgelegen zit je niet, want met de auto ben je in zo'n vijf minuten in Zie- rikzee en de bushalte ligt zo ongeveer naast het huis. „Dit is een ideale plek om dieren te houden", vindt Cees. „Toen de kinderen nog thuis woon den, hadden Ave vijf paarden, kalkoenen, kip pen, biggetjes, noem maar op." Nu is er alleen nog een trotse zwarte bouvier die het erf nauw lettend in de gaten houdt. Toch zijn de twee grote paardenstallen en de rijbak, die Cees zelf bouwde, nog steeds in tact. Naast de paarden stallen zijn ook vier garages. Hij is zuinig op zijn spullen, dat is te zien. Het huis zelf is eveneens in goede staat. In 2005 en 2010 werd hgt volledig gerenoveerd. De muren zijn toen opnieuw geïsoleerd en zelfs in het wc-raampje zit nu dubbel glas. Voor wie niet van koude voeten houdt, is de he le benedenverdieping daarnaast voorzien van vloerverwarming. Ook maakte Cees een aan bouw aan de zijkant. Die dient nu als ruime bij keuken. Maar waarom krijgt het echtpaar haar woning dan toch niet verkocht? Lennie heeft daar wel een antwoord op: „Wat nogal eens voor problemen zorgt, is dat de grond waarop dit huis staat, erfpacht is." De zeedijk is net als alle Zeeuwse dijken eigendom van Water schap Scheldestromen (Rijkswaterstaat), de grond waarop deze woning staat dus ook. „Zo dra mensen dat horen, zien ze het vaak al niet meer zitten. Door horrorverhalen in de media denken ze namelijk dat je daar geen hypotheek op kunt krijgen. Maar dat is onzin. Dat geldt na melijk alleen voor particuliere erfpacht. Deze grond is eigendom van de overheid, wat het ver krijgen van een hypotheek gewoon mogelijk maakt." Het feit dat het erfpacht is maakt het juist aan trekkelijk, vindt het stel. „Zie ergens anders maar eens een huis met zoveel grond voor een prijs van 259.000 euro te kopen. De meeste boerderijtjes in deze omgeving zijn tonnen duurder en daar moet vaak nog van alles aan ge beuren. De 1900 euro die je per jaar kwijt bent aan pacht, kun je nog aftrekken bij de belasting ook." Een ander probleem is volgens Cees, dat je van af de buitenkant niet ziet hoe groot het eigen lijk is binnen. „Je moet echt de stap nemen om aan te bellen en een kijkje achter de voordeur te nemen. Als je door het keukenraampje gluurt, zie je alleen het smalste gedeelte van het huis, terwijl de woonkamer juist erg ruim is." Ondanks dat hun woning al een aantal jaar te koop staat, houden Lennie en Cees de moed er in. „We horen wel eens dat mensen hun huis na tien jaar nog steeds niet hebben verkocht. Dan mogen wij in onze handjes knijpen. En daarnaast zitten we niet op een schopstoel. We hoeven niet per se weg, we wonen hier prima. Maar we zijn toe aan iets nieuws. Iets kleiners en dichter bij de kinderen. Als er vandaag of morgen een koper komt, zou dat fantastisch zijn." I LU Ruimte en zeewind in de aanbieding Lennie de Haan: „Zie ergens anders maar eens een huis met zoveel grond voor een prijs van 259.000 euro te kopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22