Op vakantie naar DUITSLAND? kras.nl ECONOMIE 13 Nederland moet dezelfde accijnzen heffen als de ons omringende landen, zegt MKB-voorman Van Straalen. Europese OR Unilever wil concentratie op West-Europa BOEK ONLINE of bel 0900-9697 DEN HAAG - „We hebben het kabi net vaak genoeg gewaarschuwd, over de accijnzen op alcohol, ta bak en brandstof. Door zijn beleid stimuleert het kabinet de detail handel in de ons omringende lan den en draagt het de detailhandel in ons eigen land ten grave." Michael van Straalen, plaatsver vangend voorzitter van de belan genvereniging voor het midden- en kleinbedrijf MKB-Nederland slaat met de vuist op tafel. Hij wil dat het kabinet-Rutte gaat praten met Duitsland en België om de ac- cijnsheffing te harmoniseren. De Nederlandse accijnzen moeten hoe dan ook omlaag. „Want er is een enorm weglekeffect. Steeds meer mensen kopen drank, tabak en benzine in de ons omringende landen. Het kabinet denkt zo maar zonder gevolgen de accijn zen te kunnen verhogen. Maar we leven hier niet op een eiland. We zijn geen IJsland." Staatssecretaris Weekers ziet u ko men. Er moet 6 miljard worden be zuinigd. Hoe wilt u dat gat op de be groting goedmaken? „Harmoniseren van accijnzen hoeft geen extra geld te kosten. Neem de tabaksector. Er is een omzetdaling van 12 procent. Toch rekent het kabinet op 370 miljoen inkomsten uit accijnzen. Dat be drag wordt niet gehaald. Integen deel. De Belgen daarentegen zien hun inkomsten uit accijnzen fors toenemen. Tot wel 450 miljoen." De Belgen en Duitsers hebben hoge re inkomsten. Die hebben dus geen belang bij harmonisatie. „Toch moet dat gesprek er komen. Denk eens aan de kaalslag die er wordt veroorzaakt in de grensge bieden. Je creëert heel veel grens verkeer door deze accijnsverschil- len. Denk ook aan de neveneffec ten. Want als je in het buitenland bent voor sterke drank en tabak, dan ben je ook geneigd om snel even de rest van je inkopen daar te doen. Winkeliers in het grens gebied zien deze buitenlandko pers twee keer voorbij komen: met een lege auto heen en met een volle wagen terug. De effec ten zijn desastreus, want die win kelier in de grensstreek houdt het niet vol. En wij betalen met z'n allen de uitkering van de mensen die als gevolg van deze maatrege len hun baan kwijtraken." En dan wordt de benzine ook nog eens duurder. „Door de hogere accijnzen op die sel en lpg is het inkomensverlies voor de Nederlandse pomphou ders zo'n 560 miljoen euro. Dan heb ik het nog maar niet over de 800 bedrijven, vooral in de grens streken, die in hun voortbestaan worden bedreigd. De besluiten van dit kabinet zijn heel slecht voor de economie. Het broze her stel loopt gevaar. Het kabinet moet juist stimuleren." Het midden- en kleinbedrijf heeft het op meerdere punten moeilijk. MKB-Nederland klaagde nog niet zo lang geleden dat er zo laat be taald werd. Gaat dat nu beter „De rijksoverheid is een voor beeld van hoe het moet. 98 pro cent van de rekeningen wordt op tijd voldaan. Het zijn de grote be drijven die soms betalingstermij nen afdwingen bij het MKB van 120 dagen. Die maken misbruik van hun inkoopmacht. Dat is on acceptabel, want de mkb'er moet die periode zien te overbruggen." De voorman van VNO-NCW Ber nard Wientjes zit in hetzelfde ge bouw als u. „Die krijgt binnenkort een be zoekje van me over dit thema. Want de mkb'er kan en wil niet met incasso dreigen, uit vrees dat hij dan zijn opdracht wel eens zou kunnen verliezen. Hij zit tus sen hamer en aambeeld." Het mkb wordt de laatste tijd zo wat doodgeknuffeld. Oud-PW'er Hero Brinkman begint een politieke- partij voor het mkb. „Ik denk dat iedereen begrijpt dat een one-issuepartij zoals Brink man wil oprichten, gezien de re sultaten uit het verleden, geen succes kan zijn. Bovendien: een ondernemer is ook burger, heeft schoolgaande kinderen, ouders die zorg behoeven. En verder: ach, je kunt wel zeggen dat je voor een bepaalde club wilt ageren, maar aan het eind van de dag gaat het toch om de behaalde resultaten. MKB-Nederland zit in alle belang rijke overlegorganen en werkt dag en nacht voor de ondernemers." ESSEN - De Europese Onderne mingsraad van Unilever heeft fel le kritiek op de koers van de Ne derlandse topman Paul Polman. Door zich te richten op de landen waar de economie hard groeit - in Azië, Afrika en Latijns-Amerika - wordt de basis, West-Europa het stiefkind van de onderneming, zegt de OR. „Door te focussen op lichaamsver zorging en roomijs, wordt het le vensmiddelensegment onvoldoen de ondersteund", stelt de Europe se OR. „Dat treft op dit moment vooral margarinemerken zoals Be- cel, Rama, Flora en Latta, maar ook Knorr", aldus de raad in een verklaring. De afgelopen jaren gin gen in Europa zo'n 70.000 banen verloren en werden acht fabrie ken gesloten. 2- t/m 8-daagse autovakanties Duitsland li VRIJDAG 25 OKTOBER 2013 Grenswinkel houdt dit niet vol' door Wilko Voordouw I Michaël van Straalen, vice-voorzitter van MKB Nederland: „Door zijn beleid stimuleert het kabinet de detailhandel in de ons omringende landen en draagt het de detailhandel in ons eigen land ten grave." foto Roger Dohmen/Hollandse Hoogte Ontdek het TEUTOBURGERWALD 3-/4-/5-daagse autovakantie inclusief ontbijtbuffet 3-sterren Mercure Bielefeld City in het sfeervolle centrum van Bielefeld, in het natuurrijke Teutoburgerwald wandel in de natuur of bezoek Detmold en Paderborn bezoek van 25/11 t/m 29/12 de sfeervolle kerstmarkt Aankomstdata: van 4/11/13 t/m 26/3/14 Zie www.kras.nl/17625 All Inclusive THÜRINGEN 2- t/m 8-daagse autovakantie inclusief ontbijtbuffet,' lunch, dinerbuffet, div. drankjes tijdens het diner van 18.00-21.00 uur, 1 uur bowling en 1 uur tennisbaanhuur 4-sterren Fair Resort Jena nabij Jena in Thuringen ontdek Thuringen: het groene hart van Duitsland Aankomstdata: van 3/11/13 t/m 31/3/14 Zie www.kras.nl/17512 Schitterend SAUERLAND 3- Um 8-daagse autovakantie incl. ontbijt- en dinerbuffet 3-sterren Ramada Hotel Willingen, rustig gelegen in de heuvels van het Sauerland, op ca. 4 km van Willingen gratis gebruik overdekt zwembad, sauna en stoombad ga bij voldoende sneeuw skiën of langlaufen bij Willingen Aankomstdata: van 3/11/13 t/m 30/3/14 3 Zie www.kras.nl/52479 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij an 1 fs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13