Was huisarts Nico Tromp uit Tüitjenhorn een moordenaar? Of hielp hij een doodzieke patiënt op een waardige en legale manier aan zijn einde? De vraag blijft onbeant woord: de dokter sloeg de hand aan zichzelf en justitie hult zich in stilzwijgen. 10 VERDIEPING LEVENSBEËINDIGING Tuitjenhorn 19 augustus Theo Spaansen is ziek, doodziek. De huis arts wordt gebeld. In het holst van de nacht, om twee uur, komt dokter Tromp binnen. Hij heeft een coassistente bij zich. „Man, wat ben jij er slecht aan toe", zegt de huisarts tegen Theo. De twee kennen el kaar al lang. Theo is kankerpatiënt en termi naal. Volgens zijn vrouw heeft Theo al eer der tegen dokter Tromp gezegd dat de huis arts 'hem moet helpen' als het niet meer gaat. Theo ligt benauwd op bed en hij heeft heel veel pijn, verklaart zijn vrouw later in een interview met RTV Noord-Holland. „Als de dokter niet had ingegrepen, zou Theo gestikt zijn", zegt ze. „Ik vind dat dok ter Tromp het heel goed gedaan heeft. Hij ging wat halen en heeft mijn man gehol pen." Kort nadat huisarts Tromp die nacht medi catie toedient, overlijdt Theo. Zijn familie is opgelucht. Drie dagen na de uitvaart van Theo staat de recherche op de stoep bij de weduwe. „Ze zeiden dat ze twijfelden over de natuurlij ke dood van Theo", aldus de vrouw. Ze moet mee voor verhoor. Diezelfde avond wordt aangebeld bij huisarts Tromp. Hij is dan nog niet naar bed. Twee agenten, een officier van justitie en een rechter-commis- saris hebben een huiszoekingsbevel bij zich. De woning wordt doorzocht. Tromp wordt niet gearresteerd, maar hij moet zich een paar dagen later wel voor verhoor mel den op het politiebureau. Justitie ging over tot actie na een melding van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Die is op haar beurt ingelicht door het AMC, waar de coassistente van dokter Tromp werkt. Die coassistente plaatst grote vraagtekens bij de manier waarop de huis arts de zieke Theo heeft 'geholpen'. 4 oktober De buitenwereld verneemt voor het eerst dat er misschien iets mis is gegaan op het sterfbed van Theo Spaansen. In een kort be richt op haar website laat de Inspectie voor de Gezondheidszorg weten dat huisarts Tromp 'een patiënt onzorgvuldig heeft be handeld en de richtlijnen heeft genegeerd.' Tromp moet zijn dokterswerkzaamheden per direct neerleggen. Het bericht blijft niet onopgemerkt. De dag erop, 5 oktober, staat de naam van Nico Tromp op de voorpagina van het Noordhol lands Dagblad. Iedereen in het dorp en in de wijde omgeving weet het nu ook. Drie dagen later, op 8 oktober, wordt het dorp opgeschrikt door volkomen onver wacht nieuws. Nico Tromp, die al meer dan twintig jaar huisarts in Tbitjenhorn was, heeft zelfmoord gepleegd. Voor sommige artsen staat het verband tus sen deze zelfverkozen dood en het optre den van de IGZ en justitie meteen vast. Een collega-huisarts uit Heerhugowaard plaatst op de dag van de zelfmoord het vol gende bericht op Twitter: Diep triest: ff Huisarts Tuitjenhorn pleegt zelf moord na euthanasie-onderzoek. Geweldig al die ffmedia aandacht- Het bericht ontlokt een storm aan reacties op sociale media. Wat is er die ene nacht van 18 op 19 augustus toch gebeurd, vragen mensen zich af. Ging het ingrijpen van jus titie niet te ver? En werd de dorpsdokter door het justitie-onderzoek tot zelfmoord gedreven? Het Openbaar Ministerie doet er het zwij gen toe. De bewuste arts is inmiddels im- ust nu maar uit, jouw leven is volbracht. Met die tekst in de rouwadvertentie neemt de familie na een lang ziekbed afscheid van Theo Spaansen (65) uit het Noord-Hollandse dorp Tuitjenhorn. Het is eind augustus. Niemand kan dan bevroeden dat nog geen twee maanden later opnieuw de kerkklok ken in Tuitjenhorn zullen luiden. Dit keer voor het afscheid van de dorpsdokter, de man die Theo Spaansen in zijn laatste uren te hulp schoot. Dokter Nico Tromp (58) is niet meer, hij heeft zelfmoord gepleegd. Een persoonlijk drama, dat nu al weken het nieuws beheerst. Hoe hulp aan iemands sterfbed volledig ontspoorde. VI en Peter Winterman De huisartsenpraktijk in Tuitjen horn, foto John Oud/NHD HDC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10