'Slachten van schaap is een misverstand' SPORT 31 Er was in augustus nogal wat om te doen geweest. Daags voor de Champions Leaguewedstrijd te gen Celtic had men bij Shakhter op het veld een schaap geslacht. Dat brengt geluk, zegt de Kazach- se traditie, 's Lands wijs, 's lands eer. Trainer Viktor Kumikov merkte destijds op dat de club niets anders deed dan een traditie in ere houden. De internationale dierenbeschermingsorganisatie Peta was er niet blij mee, stuurde een protestbrief aan de Uefa en eiste maatregelen. De Uefa kwam snel met een antwoord. Shakhter werd medegedeeld dat de voetbal bond dit soort rituelen niet accep teert. Als het weer zou gebeuren, zouden sancties volgen. Of en hoe de Uefa dat controleert, is niet bekend. Als het onderwerp ter sprake komt, smoest de pers chef even met een collega, om ver volgens te laten weten dat het alle maal 'een misverstand' is ge weest. „Dat verhaal is nogal opge blazen door de media. Het klopt wel dat het slachten van een schaap geluk brengt, maar u moet niet denken dat we dat voor elke wedstrijd op de middenstip doen. U hoeft er geen vragen meer over te stellen", zegt hij geschrokken. AZ is in Astana in een andere we reld beland. Tot 1997 was Astana - toen nog onder de naam Akmola - een doodgewone stad. Maar sinds president Nazarbajev er de hoofdstad van maakte, is een hy permoderne stad uit de steppe ge stampt. Eén lange, rechte, brede boulevard leidt van het vliegveld naar de stad. Onderweg heet een soort Are de Triomphe de bezoe kers welkom, terwijl de wolken krabbers in de verte opdoemen. Aan de rand van de stad liggen op eens drie fonkelnieuwe stadions. Een schaatshal, een wielerbaan en een voetbalstadion, de Astana Are na. Met kunstgras en een dak. Koud zullen de spelers het van avond dan ook niet hebben. De omstandigheden zullen perfect zijn, stukken beter dan in het oude stadion van Shakhter zelf. Kun je nog spreken van een Euro pa League als je zes uur moet vlie gen voor een uitwedstrijd? Als je speelt in een stad waar het vier uur later is dan in West-Europa? Als je moet voetballen op enkele honderden kilometers van China? Het antwoord is simpel: ja, dat kan. Om de doodeenvoudige re den dat Kazachstan sinds 2002 lid is van de Europese voetbalbond Uefa. Tot die tijd (vanaf de onaf hankelijkheid in 1992 tot 2002) was het land lid van de Aziatische voetbalbond en kwam het bij WK-kwalificatietoernooien uit in de Aziatische zone. Het land kon echter switchen naar de Uefa om dat het westen van Kazachstan op Europees grondgebied ligt. En dus doen clubs en het nationale elftal mee aan Uefacompetities. Dat gebeurt overigens nogal ano niem. Aansprekende prestaties zijn er nog niet geleverd. Succes sen zijn er alleen in de zaal. Zo won Kairat Almaty afgelopen sei zoen de Europacup. Het was voor het eerst dat een team uit Ka zachstan zich tot Europa's beste kroonde. Dat succes moet navol ging krijgen op het veld. Dat Shakhter als eerste club de groeps- fase van de Europa League haalde, maakt de Kazachen trots. En de ambities reiken verder. „Ons doel is nu de groepsfase te overleven", zegt trainer Viktor Kumikov. Van 't Westende naar EK onder 23 De Vlissingse judoka Sam van 't Westende is gisteren geselecteerd voor het Euro pees kampioenschap onder 23 jaar. Dat toernooi is van 15 tot en met 17 november in het Bulgaarse Samokov. Van 't Westende is één van de tien Nederlanders die een uitnodiging kregen. De 22-jarige Walchenaar, lid van Budokan Rotterdam, is tweevoudig Nederlands kampioen in de klasse tot 73 kilo. Müllenberg redt het niet op WK Amateurbokser Peter Müllenberg heeft het giste ren in de kwartfinales bij de WK boksen in Almaty niet gered. De 25-jarige Tukker moest in de klasse tot 81 ki logram zijn meerdere erken nen in de ijzersterke Oez beek Oybek Mamazoeloe- nov, de nummer vier van de plaatsingslijst. De huidige kampioen van Azië zegevier de met 3-0 (30-27 29-28 29-28). Tennistoernooi Ahoy' krijgt vorm De Canadees Milos Raonic maakt in februari zijn de buut op het ABN Amro World Tennis Tournament in Rotterdam. Dat maakte toernooidirecteur Richard Krajicek gisteren bekend. Hij meldde tevens de komst van de Bulgaar Grigor Dimi- trov. Eerder al legde Kraji cek de Argentijn Juan Mar tin del Potro en de Frans man Jo-Wilfried Tsonga vast voor de 41e editie van het tennisfestijn in Ahoy". Minnaard wint weer met Lavrijssen Marco Minnaard en Birgit La vrijssen uit Wemeldinge hebben gisteren ook de der de etappe van de Bridge Ca pe Pioneer Trek gewonnen. Het mountainbikeduo staat nu ook in het algemeen klas sement op kop. Matthijs Eversdijk (Goes) was ook goed op dreef, maar zijn partner Liwald Doorn bos kon het tempo niet vol gen, waardoor ze op een ne gende plaats eindigden. Handbalsters vernederen Italië De Nederlandse handbal sters zijn de kwalificaties voor het EK in 2014 overtui gend begonnen. De ploeg van bondscoach Henk Groe ner won gisteravond in Rot terdam met 28-13 van Italië. Oranje maakte het verschil in de tweede helft, waarin het bij vlagen wervelend speelde en makkelijk scoor de. Laura van der Heijden groeide uit tot topschutter met zes doelpunten. DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Na een lange periode van blessureleed zit Luciano Narsingh weer bij de selectie van PSV. De kans is groot dat hij vanavond tegen Dinamo Zagreb in actie komt in de Europa League, foto Marcel van Hoorn/ANP door Theo Brinkman ASTANA - Het is woensdagochtend. In de Astana Arena werken de spe lers van Shakhter Karagandy hun laatste training af voor de wed strijd tegen AZ. De vraag is: waar is het schaap en wanneer wordt het geslacht? „Eeeh, ik denk dat u het verkeerd begrepen hebt", zegt de perschef van Shakhter snel met een bezorgd gezicht. MIDDELBURG ALMATY ROTTERDAM MIDDELBURG ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99