ZEELAND 29 PRESENTATIE AARDENBURG meinse vesting was - een recht hoek van 150 bij 240 meter - kan nu met een hele berg nieuwe ge gevens als feit worden gepresen teerd. Eén van de sterkste argu menten is de situering van een Romeins badgebouw buiten de muren van de versterking. Als Aardenburg een ommuurde stad was geweest had het badgebouw binnen de verdedigingswallen of -muren moeten liggen. Archeoloog Van Dierendonck kan een genuanceerd verhaal van het geheel maken. „Onze belangrijk ste conclusie is, dat Romeins Aar denburg in vijf verschillende pe rioden te verdelen is. Dat is nieuw. Bovendien: we hebben het niet over één verdedigingswerk of castellum, maar over drie!" Als we in vogelvlucht de nieuwe indeling langslopen, komt hij tot het volgende overzicht. De eerste periode van 150 tot 170 na Chris tus wordt de pre-castellumfase ge noemd. In die tijd brokkelde de kustlijn af en kreeg Aardenburg een rechtstreekse verbinding met zee. Een karrenspoor, een water put en enkele afvalkuilen zijn spo ren van bewoning. Twee ovens wijzen op industriële activiteit, vermoedelijk de productie van vis saus. De tweede periode loopt van 170 tot 190 na Christus. Toen stonden er diverse gebouwen, die als solda tenbarakken kunnen worden aan geduid. De wanden van de onder komens waren ingegraven in fun deringsgreppels - volgens Van Dierendonck een bouwwijze die militair aandoet. In de derde periode (190 tot 220 na Christus) begint het echte werk. Van Dierendonck: „Rond 190 na Christus wordt er een nieuw castellum gebouwd, waar van we de verdedigingswal heb ben teruggevonden. Nieuw is dat we nu weten, dat de versterking bestond uit een wal - een basis van plaggen met daarbovenop een houten borstwering. Binnen de wal werd een grotendeels ste nen hoofdkwartier gebouwd. Er was een bezetting van zo'n drie honderd man. Een dakpanstem pel vermeldt de naam: Cohors Se cundi Antiniani." Rond het jaar 220 werd er een kleine Gallo- Romeinse tempel bij het complex gebouwd. Niet van steen, zoals Trimpe Burger dacht, maar met le men vakwerkmuren. De legereen heid kreeg een nieuwe naam: Se- veriana in plaats van Antiniani. Circa 240 na Christus was het cas tellum verwoest en verlaten. Wie de gebouwen in brand stak is niet bekend. Rond 260 na Christus begint de turbulente vierde periode. De Ro meinse generaal Postumus riep zichzelf tot keizer uit en vestigde het Gallische Tegenrijk in Britan nia en aan de Gallische kust. Postumus liet in Aardenburg een stenen castellum bouwen, ter ver dediging tegen Frankische 'rai ders' die de Noordzee onveilig maakten. Het Tegenrijk hield op te bestaan in 274 na Christus. Het castellum bleef nog circa vijftien jaar in gebruik. De vierde eeuw na Christus wordt als vijfde periode bestem peld. Vondsten van Romeinse munten bewijzen dat er toen nog activiteiten waren. Aardenburg was in de tweede en derde eeuw de enige grote verster king van de Romeinse kustverde diging in Nederland. Dat er nieuw werd gebouwd in de twee de eeuw is ook een unicum. „Niet gek dus", zegt Van Dierendonck, „dat ik als geboren Oostburger en specialist in de archeologie van de Romeinse tijd trots ben dat ik aan dit project heb gewerkt." DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Reconstructietekening van het stenen poortgebouw en vestingmuur met de brede verdedigingsgracht en brug van het laatste Romeinse castellum van Aardenburg (260-290 na Chr.). tekening Mikko Kriek, BCL Archaeological Support Amsterdam Twee passende mallen voor het maken van een vogelfiguur van gebakken klei. foto Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Vrijdag 25 oktober worden de re sultaten van het onderzoek naar Romeins Aardenburg gepresen teerd in het Dorpshuis, Westmo lenstraat 2 in Aardenburg. Zaal open 19.15 uur. Lezing Robert van Dierendonck om 19.30 uur. Om 20.45 uur toelichting concept ar cheologisch museum in voormalig gemeentehuis. Bezoek aan archeo logisch museum aan de Markt straat om 21.15 uur. Toegang vrij. Het wetenschappelijk rapport De Romeinse agglomeratie Aardenburg kost 30,- euro. Het jeugdboek Aar denburg en Zeeland in het Romein se Rijk kost 7,50 euro en is verkrijg baar via de Zeeuwse boekhandels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97