'Kabinet bouwt voort op plannen met mariniers' windwijzer wordt 26 WALCHEREN Tijdens inloopavond klinken overwegend positieve reacties op plan voor inpassing marinierskazerne in omgeving. De Lange Jan Is grootste Middelbur ger aller tijden haal de De Lange Jan in de geschiedenis regel matig de kolommen van de bladen. En niet alleen als de toren weer eens een nieuw klokkenspel of een nieuwe spits kreeg, blijkt uit oude knipsels. Dat de Middelburgse brandweer in een ver verleden het schijnsel van de maan in de laaghangende bewolking voor een brand in de top van de Lange Jan had aange zien is een bekend verhaal. Maar de brandweer is niet de enige hulpdienst die door de maan een loer werd gedraaid. Maas- en Scheldebode 22 februa ri 1909: „Zaterdagavond werd de politie te Middelburg gewaarschuwd dat door de ramen van de torenwachterskamer van den des avonds onbewoonde Ab dijtoren of Lange jan licht scheen. Ge zien de vele inbraken de laatste maan den waarbij ook de toren een paar maal werd bezocht en zelfs de punt van den bliksemafleider werd ont vreemd, ging men de toren op, be zocht de kamer en ook andere vertrek ken, maar kwam tot de ontdekking, dat thans de inbreekster was... de maan, die schalks door de ruiten keek als lachtte zij de mannen, die den tocht naar boven ondernamen, uit." Toen in 1894 koningin Wilhelmi- na vlak voor haar veertiende ver jaardag met haar moeder, konin gin-regentes Emma, Middelburg bezocht, wilde ze letterlijk in de voetsporen van haar voorvader stadhouder Willem V treden die in 1786 door de torenwachter was rondgeleid. Zierikzeesche Nieuwsbode, 28 augustus 1894: „Koningin Wilhelmina wilde abso luut den Langen jan beklimmen. Men beduidde haar dat dit niet ging. „Och moeder, ik wou er zoo graag eens op. Waarom mag dit nu niet", vroeg H.M. „Het is te hoog", gaf de Regentes haar te kennen. „Hoelang duurt het wel, mijnheer Frederiks, om naar boven te ko men?" De aangesprokene gaf te kennen, dat het bestijgen der 360 trappen wel driekwart uur vorderde. „Nu, dat is te vermoeiend en er is geen tijd meer voor. Want gij moet ook nog voor het diner gekleed worden", zei de Koninklijke Moeder. De Lange Jan heeft altijd een on weerstaanbare aantrekkings kracht gehad. De toren is al eeu wen een toeristische attractie van formaat. In het boek De Abdij van Middelburg staat dat in 1611 al een Venetiaanse gezant de toren be- klimt. In de twintigste eeuw mag iedereen naar boven. Wel tegen betaling. PZC, 19 augustus 1980: „De 25-jarige Rob van Hese beheert de uitkijkpost in de Lange Jan. Drieënveertig meter hoog zit hij kaartjes te verkopen. Vervelendste kant van het werk is voor torenwach ter Van Hese mensen terugroepen die geen kaartje hebben gekocht. Die willen weer naar beneden wentelen zonder een piek te hebben neerge teld. „Ik moet dan even optreden", vertelt Rob. „En als er iets is waar ik van baal, dan is dat het. Dan moet je even autoritair doen. Niks voor mij." Torenwachter is een beroep om trots op te zijn. Zo ondertekent W. de Priester in 1926 een dankbe tuiging in de Middelburgsche Courant aan het adres van dokter Simons voor de 'zeer goede behan deling' met 'oud-Torenwachter'. In 1887 is er discussie bij de Ka mer van Koophandel en de ge meenteraad over de afschaffing van de torenwachter. Door de komst van de telefoon en de tele grafie had de toren zijn functie als uitkijk- en seinpost verloren. Toch besluit de gemeenteraad om de torenwachter in ere te houden. Hij heeft immers nog genoeg te doen. Zoals het opwinden van het uurwerk en het carillon. De Zeeuw, 3 januari 1925: „Des ochtends om half zes en 's avonds op den zelfden tijd wordt daarmee begonnen. Wanneer dus het grootste deel van Middelburgs in gezetenen nog rustig te slapen ligt, is de torenwachter reeds druk in actie. Een simpel kaarsje wordt in de duis tere oogenblikken mee naar boven genomen. Ook des ochtends om en nabij 9 uur kan men hem steeds aan het station zien. Daar wordt om 1 minuut voor half 10 het zoogenaam de tijdsein ontvangen en de toren wachter dient daar steeds present te zijn. Hij controleert zijn eigen horlo ge en brengt daarna desnoodig het uurwerk van den Abdijtoren ermee in overeenstemming." De Lange Jan had en heeft nog al tijd vele functies. Eind negentien de eeuw kwam er bijna nog één bij: die van watertoren. De ge meenteraad had de keuze: voor 30.000 gulden een aparte waterto ren bouwen of een reservoir in de Abdijtoren plaatsen om druk op de waterleiding te houden. De raadsleden zien het niet zitten om een watertank in de toren te plaatsen en kozen voor een water toren. Middelburgsche Courant, 24 ok tober 1889: „De heer Van Dunné, hoezeer hij ook zou wensen dat zoo de waterlei ding tot stand kwam, meent dat het niet wiskunstig is vast te stellen dat geen gevaar te duchten is. Hij acht het gevaarlijk omdat, als later bleek dat men zich heeft vergist, de gevolgen schromelijk, bijna onherstel baarzouden zijn geweest." VLISSINGEN - Nee, beseft Friedy Geeve, het zal niet zo zijn dat ze in Ritthem helemaal niks zullen merken van de nieuwe mariniers kazerne. „Maar we worden vol doende beschermd", concludeert de voorzitter van de dorpsraad tij dens een inloopavond die gistera vond plaatsvond op de marineka zerne in Vlissingen. De dorpsraad is nauw betrokken geweest bij het maken van een in passingsplan voor de marinierska zerne. In de zeven bijeenkomsten die hebben plaatsgevonden zijn vanuit Ritthem heel veel punten naar voren gebracht en alle vra gen zijn 'redelijk beantwoord', zegt Geeve. „Ik heb duidelijk ge merkt dat de mariniers een zach te landing maken en hun bedrijf zo geruisloos mogelijk willen voe ren. We zijn op onze wenken be diend. Het zal niet zo zijn dat we er helemaal niks van merken. Maar ja, het gebied waar de kazer ne komt, is nu ook al een indus trieterrein waar meer mag dan er nu plaatsvindt. Alleen, zolang er niks gebeurt, hoor je ook niks. Dat wordt anders. Verkeer hoort erbij bijvoorbeeld." Een punt van zorg is de schiet baan die op het terrein komt. Die komt in ieder geval niet op min der dan honderd meter afstand van omliggende woningen. „Maar we hebben ook gevraagd of die schietbaan overdekt kan worden. Dat kost natuurlijk meer, maar er wordt wel over nagedacht", zegt Geeve. De inloopavond werd redelijk goed bezocht door belanghebben den. Die konden er panelen bekij ken waarop staat hoe de kazerne in de omgeving wordt ingepast. Aan de kant van Ritthem komt bijvoorbeeld een dertig meter bre de strook met beplanting. De be bouwing op het kazerneterrein is maximaal dertig meter hoog bij de Buitenhaven en loopt af tot maximaal dertien meter aan de Ritthemse zijde. De Marie Curieweg langs de A58 bij Oost-Souburg wordt doorge trokken langs het bedrijventer rein naar de Buitenhaven. Zo hoeft landbouwverkeer - dat niet via de snelweg van Ritthem naar Vlissingen mag en straks ook niet meer door het Buitenhavengebied kan - niet meer door Oost-Sou burg. Verder wordt het verkeer vanaf de A58 via een rechte weg naar de kop van de Buitenhaven geleid en komt daar een grote ro tonde met een afslag richting Vlis singen. „Belangrijk item blijkt wel de verbinding van Ritthem naar Vlissingen-centrum voor fiet sers", merkte Erik de Koning van de provincie Zeeland. „Ook over de bereikbaarheid van bedrijven en de milieustraat leven vragen." En, besluit dorpsraadvoorzitter Geeve: „Dit is een inpassingsplan met zoneringen voor bebouwing en de hoogte daarvan. Ritthem wordt nu voldoende beschermd, maar of het echt goed is, weten we pas als er een ontwerp is voor de kazerne zelf." Het inpassingplan staat op www.zeeland.nl. Reageren bij het provinciebestuur kan tot en met 13 november. De fractie maakt zich zorgen over het uitblijven van concrete stap pen en dat van uitstel afstel komt. Nergens voor nodig, aldus het col lege. Met het voorgenomen be sluit naast de parate troepen ook de opleiding van de mariniers in Vlissingen te concentreren, geeft het kabinet volgens GS nadrukke lijk te kennen te willen voortbou wen op de ingeslagen weg. De ma riniersopleiding zit nu nog in Rot terdam. Het kabinet wil die Van Ghentkazerne sluiten, zodra het complex bij Vlissingen is opgele verd. Dat moment staat nog steeds gepland in 2017, aldus het dagelijks provinciebestuur. Het toevoegen van de opleidings tak betekent wellicht wel dat 'be hoeftestelling' moet worden aan gepast. Maar omdat dit deels paral lel kan lopen met de uitwerking van de eerdere plannen, verwach ten GS dat dit niet veel vertraging oplevert. Uitstel van twee jaar kost de provincie geen extra geld. Lange Jan haalt de krant 'Mariniers landen zacht in Ritthem' Wie hijst de vlag in top. wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange Jan. door Theo Ciele A PZC/ streek Uit de PZC van 25 mei 1986: De schilders C. Meeuwse en J. van Belzen van het bedrijf Van Iwaarden poseren op 92 meter hoogte voor de PZC-foto- graaf Lex de Meester. Zij voorzien de haan van een nieuw laagje bladgoud. Om het karwei te klaren is een steiger op de toren gebouwd. Dat is goed koper dan het van de toren halen en weer terugplaatsen van de haan. Meeuwse vindt de haan van de Lange jan een van de mooiste die hij onder handen heeft gehad, vertelt hij tegen de verslaggever „Kijk eens hoe mooi de veren zijn gemaakt. Dat hadden ze helemaal niet hoeven doen. Van be neden zie je er toch niets van." Volgende week het negende en laat ste deel: de Lange Jan doormidden. Wie meer oude krantenartikelen over de toren wil lezen moet eens een kijk je nemen in de Krantenbank op de website van de Zeeuwse Bibliotheek. Alle artikelen die de afgelopen weken zijn verschenen in deze serie over de Lange Jan zijn terug te lezen op de website www.pzc.nl /langejan. Op de site staan ook nog extra foto's en illus traties. door Maurits Sep door Marcel Modde MIDDELBURG - Een eventueel uit stel van de verhuizing van de mari nierskazerne uit Doorn naar Vlissin gen doet volgens Gedeputeerde Staten niets af aan het eerdere ka binetsbesluit. Heroverweging is niet aan de orde, verzekeren GS de Statenfractie van de Christenunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94