Marinierskazerne is geen pleister voor alles Moeder autistische jongen: 'Hij is te gemakkelijk buitengesloten' I I Piet 22 ZEELAND Een ongeluk op de Zeeuwse A58 betekent vrijwel altijd wegafsluitingen en lange files. Wegbeheerder Martin Oosse van Rijkswaterstaat en Rob Luijten van de politie Zeeland West-Brabant leggen uit waarom dat nodig is. donderdag Ja, hallo, mag ik nu ook eens wat zeggen? Bijna ie dereen is aan het woord ge weest over een kwestie die elk jaar rond deze tijd de kop weer opsteekt: mag Zwarte Piet blijven of niet? Op de radio, op de televisie, in de krant - overal is de mening van zelfbenoemde deskundigen te horen en te lezen. De anti-Zwarte Piet heeft het over onderdrukking, slavernij en discriminatie, haalt er ons koloniale verleden bij, betitelt Sinterklaas als een symbool van blanke overheersing. De pro-Zwarte Piet zit er hoofd schuddend bij en spreekt van flauwekul, traditie en een on schuldig kinderfeestje. Geloof het of geloof het niet: het Amsterdamse gemeentebe stuur hield vorige week een of ficiële hoorzitting over de vraag of Sinterklaas zich tij dens de intocht mag laten ver gezellen door een legertje Zwart Pieten. Ja, ik las zelfs dat de Verenigde Naties zich met de zaak bemoeien. Hier en daar gaan stemmen op om Zwarte Piet te vervangen door Kleuren Piet; laat Zwarte Piet plaatsmaken voor Pieten met alle kleuren van de regen boog en het probleem is opge lost. Dacht het niet; dat is hele maal vragen om moeilijkhe den. Want wat zullen de india nen denken' van een rode Piet? Hiawatha zou onmiddellijk zijn strijdbijl opgraven. Een gele Piet? Zullen de Chinezen leuk vinden. Een blauwe? Ik vrees dat Vader Abraham al zijn smurfen op ons afstuurt. Roze Piet? Mag niet van Henk Krol. Gewoon witte Pieten dan? Neen - ik wens niet geassoci eerd te worden met een stelle tje domme, krompratende knechten die dreigend met een roe zwaaien en ondeugende kindertjes in een juten zak stop pen om ze naar Spanje te ont voeren. Hé Van Dam, dat is toch precies hetzelfde argu ment dat de anti-Zwarte Piet hanteert? Ai, dat is helemaal waar. Maar wat dan wél? Onlangs hoorde ik op de radio een cabaretier dé oplossing aan dragen: we huren gewoon een stelletje blanke Nederlanders in en die schminken we zwart Een ei van Columbus, noemen ze dat. De hardst te kraken pepernoot in het mandje vormt de positie van het door de belabberde energie markt geteisterde Delta. Het ener giebedrijf dreigt tevens te worden gefragmenteerd door de opgeleg de sluiting van de kolencentrale en de mogelijke afsplitsing van het netwerkbedrijf, waarover een rechtszaak loopt. Als beide zaken doorgaan, komt overname of ver koop dichtbij, met mogelijk grote gevolgen voor de 1600 banen waarvoor Delta in Zeeland zorgt. Volgens het Energieakkoord moe ten vijf oudere kolencentrales, waaronder die in Borssele, over drie jaar dicht, jongere kolencen trales mogen openblijven en zijn bovendien in 2016 van de kolen- tax af. De Autoriteit Consument Markt (ACM) zegt dat de slui ting van enkele kolencentrales tot kartelvorming leidt en dus verbo den is. Minister Kamp wil de slui ting echter doorzetten. Toch gaat Zeeland andermaal plei ten voor het plan de kolencentra le om te bouwen tot biomassacen trale. Daarvoor was eerder een miljard euro steun aan Kamp ge vraagd. Het verbranden van hout- pellets uit Canada is weliswaar vragen over wegafsluitingen een tussenstap op weg naar duur zame energie, het sluit wel aan bij de opvatting van Tim van der Ha gen, hoogleraar aan de TU Delft en energiespecialist. Hij zei giste ren tijdens de Zeeuwse Energie- conferentie in Goes dat fossiele energieopwekking nog decennia nodig zal zijn, tot het moment dat er voldoende schone energie uit wind, zon en getij kan worden opgehaald en opgeslagen. Gedeputeerde Ben de Reu ont kent dat GS een achterhoedege vecht voeren. „We blijven strij den voor het plan voor een bio massacentrale. We moeten Delta overeind zien te houden, want dat is een grote werkgever in Zee land. Als Kamp het biomassacen- traleplan afwijst, moet hij maar de afsplitsing van het netwerkbe drijf van Delta zien te voorko men. Hij helpt tenslotte ook alu- miniumbedrijf Aldel." De Reu zegt dat Zeeland al ge noeg banen verloren heeft door faillissementen van Zalco en Thermphos, waardoor ze tevens in haar maag zit met een peperdu re sanering van het Therm- phos-terrein. Daar komt wel een marinierskazerne (2000 banen) voor terug, maar De Reu vindt de komst van die kazerne geen pleis ter voor alle Zeeuwse wonden. parmuso 'We moeten Delta overeind zien te houden, want dat is een grote werkgever in Zee land'. terneuzen - De zestienjarige jon gen haalde in juni zijn diploma op het vmbo-t. Met goede cijfers en zonder zittenblijven. Toch mocht hij van mbo-school Scalda niet beginnen aan een vervolgop leiding in Terneuzen. 'Vanwege verwachte gedragsproblemen', zo luidde de officiële verklaring. De tiener heeft het syndroom van Asperger. Zijn middelbare school periode bracht hij door op een speciale school. „Hij wilde aan de opleiding media development be ginnen", vertelt zijn moeder. Hij moest net als alle nieuwe leerlin gen op intakegesprek. „Dat ver liep niet goed. Hij reageerde niet goed op de manier van vragen stellen. Ze vroegen naar zijn moti vatie en waarom hij dacht de op leiding aan te kunnen. Mensen met autisme hebben moeite met communiceren en zijn heel eer lijk. In zo'n gesprek moet je je op een bepaalde manier presenteren. Dat was te veel gevraagd." Scalda wees hem af voor media development en voerde gesprek ken over een tweede keus: detail handel. „Na meerdere gesprekken met een begeleider dacht hij dat hij weer op intakegesprek mocht. Toen tegen hem gezegd werd dat het slechts om een oriënterend ge sprek ging, werd mijn zoon boos. Daarna kregen we te horen dat er geen mogelijkheden meer waren voor hem bij Scalda." Inmiddels zit de jongen al maan den thuis. „Hij vindt het ver schrikkelijk. Hij is heel kwaad en voelt zich afgekeurd. Ik vind dat hij te gemakkelijk buitengesloten is. Hij heeft nog een heel leven voor zich. Scholen moeten alle jongeren een kans geven, ook al hebben ze problemen." Een leerplichtambtenaar voert nu overleg met Scalda om ervoor te zorgen dat de jongen alsnog aan een opleiding kan beginnen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende GOES - Bijna het hele college van Gedeputeerde Staten zet in decem ber een mandje vol problemen en wensen op tafel bij minister Kamp van Economische Zaken. Al is Sin terklaas dan al voorbij, GS hopen dat Kamp toch iets in de Zeeuwse schoen stopt. 4 Maar waarom moet dat dan op de A58 altijd uren duren? Rob Luijten: „Onze eerste zorg is al tijd de slachtoffers. Bij een ongeluk maak je direct de afweging: wat heb ben de hulpdiensten aan ruimte no dig om hun werk te kunnen doen. Als dat op één rijbaan kan, zal dat beslist gebeuren. Daarnaast kan het ook voor technisch onderzoek naar de precieze toedracht en schuld vraag van belang zijn dat een snel weg langere tijd helemaal dicht moet. Hoe lang dat nodig is, hangt af van hoe helder de oorzaak is. Soms is iets heel anders dan wat het lijkt. Sporen zie je pas op het moment dat je ze gevonden hebt. Je door Marcel Modde "I Wie besluit of een ongeluk ern- stig genoeg is om een hele snel weg af te sluiten voor verkeer? Martin Oosse: „We hebben onze ca lamiteitenorganisatie, met een offi cier van dienst die ter plekke gaat, om de situatie in te schatten. De ver- keerscentrale heeft aan de hand van lussen in de weg en camera's een to taalbeeld van de vervoersstromen die er nog aan komen. Rijkswater staat is puur uitvoerend, de politie bepaalt. In overleg met de politie en de verkeerscentrale wordt bekeken of en waar er een afsluiting moet ko men en over hoeveel rijbanen dat dan nodig is." Op 8 oktober was de A58 bij Heinkenszand uren afgesloten voor politieon derzoek na de aanrijding van een wegwerker, foto Roland de Jong door Cornelleke Blok Hulpverleners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90