Diepgravend Europees bankenonderzoek begint al met twist ECONOMIE 15 Vooral in de grensstreken hebben de slijters het zwaar. 'Gemiddeld is een fles whisky in Duitsland 5 euro goedkoper.' Andes, voorzitter van de Konink lijke SlijtersUnie begrijpt dat de tijden zwaar zijn. En dat de rijks overheid alle mogelijkheden aan grijpt om de inkomsten via accijn zen en btw op te krikken. „Maar ze leren niet van fouten uit het verleden", zucht hij. Via stille diplomatie proberen An des en de zijnen duidelijk te ma ken dat de voorgenomen accijns verhoging op met name gedistil leerd op januari 2014 dodelijk is voor zijn sector - en niet goed voor de schatkist. In de huidige plannen gaat het accijns met 5,75 procent omhoog, na een stijging afgelopen januari met 6 procent. Daar kwam ook nog eens de btw-stijging van 19 naar 21 pro cent bij. In plaats van de gewens te 408 miljoen euro aan drankac cijns komt er volgens de Slijters- Unie jaarlijks rond 320 miljoen binnen in de schatkist. „Het accijnsmes is bot", zegt An des. Bovendien verdwijnen slij ters uit de grensstreken in hoog tempo, verstikt als ze worden door de veel lagere prijzen in de ons omringende landen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meldde dinsdag dat de ver koop van alcohol door slijters in het tweede kwartaal met 8 pro cent is gedaald. 'Mede door de ac cijnsverhogingen op alcoholische dranken staat de afzet onder druk', stelt het CBS vast. De cafés zetten sinds de accijns verhoging van afgelopen januari ongeveer 10 procent minder om, blijkt uit groothandelsstatistieken en gegevens van de Belasting dienst. Ook bierbrouwer Hei- neken gaf gisteren, ondanks de prachtige zomer, een winstwaar schuwing af. De stille diplomatie van Andes en de zijnen heeft een reden: iedere keer als hij hardop praat over de grote prijsverschillen tussen bij voorbeeld het gedistilleerd in Duitsland en Nederland, dan 'jaag ik weer cohorten Nederlanders de auto in'. Hij zegt: „We zitten tus sen hamer en aambeeld. We wil len graag duidelijk maken aan het kabinet dat de maatregelen ave rechts werken. Maar hoe meer ruchtbaarheid we aan ons pro bleem geven, hoe meer mensen naar Duitsland of België gaan om drank of tabak te kopen." Even over de grens bij Nijmegen, in het Duitse Kranenburg, wordt al snel duidelijk dat Andes niet overdrijft. In het kleine Einkaufs- zentrum aan de rand van de plaats staan meer auto's met gele num merborden dan Duitse. Johan Westland uit Nijmegen is een van hen. Hij verlaat de bierhal van de REWE. De oogst: twee kratjes Hansa Pils van twintig flesjes van een halve liter elk. Hij heeft met zijn aankoop 7 euro verdiend, re kent hij voor. „En dan moet de krat Heineken in de aanbieding zijn. Anders is mijn winst nog gro ter." Op het karretje leunend draait hij een shagje, ook in Duitsland ge kocht. „Iets meer dan 4 euro per pakje, tegen 7 in Nederland. Ik ben een dief van m'n eigen porte monnee als ik in Nijmegen koop. Ze zijn hier nog vriendelijk ook." Een rondje door de REWE leert dat een consument inderdaad goe de zaken kan doen. Zo is een liter fles Jack Daniels er bijna 6 euro goedkoper dan bij Gall Gall in Nederland. „Gemiddeld kan je zeggen dat whisky bijna 5 euro minder kost", zegt Andes. De prijsverschillen bij wijn en bier zijn minder groot, maar inte ressant genoeg. De wijnproduce- rende landen heffen geen accijns op wijn. Zo kan het dat een fles Spaanse rosé bijna anderhalve eu ro minder kost in Duitsland dan in Nederland. Andes hoort iets te vaak naar zijn zin dat mensen met een 'groepsbestelling' even naar Duitsland of België rijden. „Eerst waren het vooral mensen uit de grensstreek, maar nu ko men ze ook uit het midden van het land. Het is dramatisch." Volgens een onderzoek van bu reau Panteia kost het regeringsbe leid tussen 2012 en 2014 in Neder land 258 banen. Ook voorman Al bert-Jan Maat van LTO-Neder- land luidt de noodklok. „Door de accijnsverschillen sterven hele dorpen uit. Daar moet deze rege ring iets aan doen." Voor Andes is de eerste stap: „Het terugbrengen van de accijns op sterke drank op het niveau van Duitsland. Nu betaal je in Duits land 13,03 euro per liter pure alco hol, in Nederland is dat nu nog 15,94 euro en na in januari 2013 is het 16,86 euro." Regeringsleiders in de eurozone moeten het volgens de Tilburgse hoogleraar bankwezen Harald Be- nink eerst eens worden over de vraag wie voor de rekening op draait als een bank over onvol doende eigen vermogen blijkt te beschikken. Lukt dat niet, dan dreigt mogelijk uitstel van het bankenonderzoek onder leiding van de ECB, denkt Benink. Duitsland, Nederland en Finland vinden dat vooral aandeel- en obligatiehouders voor probleem- banken op moeten draaien, zoals bij SNS en op Cyprus is gebeurd. De zuidelijke eurolanden en Frankrijk vinden dat probleem- banken met geld van de belasting- Benink denkt dat banken nog voor honderden miljarden aan verliezen moeten nemen Onderzoek start volgende maand en duurt tot oktober 2014. Zeven Nederlandse banken doen mee betaler - vooral uit het Europese steunfonds ESM - uit de proble men moeten worden gehaald. In dat fonds zit overigens maar 60 miljard euro voor probleemban- ken. Volgens Benink is dat veel te weinig voor de vele honderden miljarden aan verliezen die als ge volg van het bankenonderzoek ge nomen moeten worden. Probleem is dat ECB-topman Ma rio Draghi er niet voor is om in dit stadium de rekening neer te leggen bij aandeel- en obligatie houders. Benink: „Draghi vreest dat die oplossing destabiliserend kan werken, waardoor een ver trouwenscrisis rond de probleem- bank kan ontstaan." Daardoor kan de eurocrisis weer opvlammen. Het bankenonder zoek heeft tot doel verborgen ver liezen bij de betrokken banken in kaart te brengen, maatregelen te nemen om de bank financieel ge zond te maken en het vertrouwen van Europeanen in het bankwe zen te herstellen. Het onderzoek beperkt zich tot de 124 grootste banken van de eurozone; samen goed voor 85 procent van alle bankbezittingen in deze zone. Het onderzoek start volgende maand en duurt tot oktober 2014. Een maand later komt de ECB met maatregelen waaraan pro- bleembanken moeten voldoen. Benink verwacht niet dat de ze ven Nederlandse banken die wor den onderzocht, slecht uit het on derzoek zullen komen. Het gaat om ING, Rabobank, ABN Amro, SNS, Royal Bank of Scotland, Bank Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Waterschaps- bank. Benink sluit niet uit dat de (com merciële) Nederlandse banken nog voorzieningen moeten ne men voor de gedaalde waarde van kantoor- en winkelpanden waar op krediet is verleend. Ook kan sprake zijn van afwaardering van kredieten voor het midden- en kleinbedrijf. „Banken hebben waarschijnlijk voldoende vet op de botten om dat op te vangen." De Tilburgse hoogleraar zegt dat diepgaand bankenonderzoek no dig is om 'Japanse toestanden' te vermijden. Probleembanken ver oorzaakten daar een langdurige w stagnatie van de economie. DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 PRIJSVERGELIJKING NEDERLANDSE EN DUITSE SLIJTERIJEN beeld De Persdienst I peildatum 23 oktober 2013 Slijters voeren met stille diplomatie actie tegen accijns door Wilko Voordouw NIJMEGEN/KRANENBURG - Ook Rob 13,03 Het accijns op een liter pure alcohol is in Duitsland 13,03 euro. In Nederland was dat in 2013 15,94 euro. Na de ac cijnsverhoging van 1 januari 2014 wordt dat 16,86 euro. door Chris van Alem TILBURG - Het meest ingrijpende en diepgravende onderzoek naar de stabiliteit van 124 grote banken in de eurozone stuit op problemen nog vóórdat het is begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 83